Prima inregistrare multipla plan parcelar

Creat de advex, Apr 12, 2011, 10:57 PM

« precedentul - următorul »

John Doe

Sper ca imi intelegi motivele, in rest chiar ai dreptate...

Modificat de John Doe (14-04-2011 11:01:44)

zamfy

Eu cred ca ANCPI ne ia drept beta testeri (ca sa nu zic ca ne ia drept "prosti";). Geniile de la sectia de informatica a ANCPI-ului stiu cadastru cat stiu si lemurienii din filmuletul mai sus mentionat. Arunca programul pe piata si ce zic: "Lasa sa gaseasca PFA-urile bugurile din program, ce ne mai trebuie testeri, mai facem economie, ca doar e criza ce dracu?" Pe noi ne intreaba cineva ceva cand fac cate o modificare? (Spun "noi" chiar daca nu sunt topograf de profesie, insa indirect fac parte si eu din aceasta breasla, chiar daca nu am o diploma). Tatuca ANCPI ce spune: Eu sunt seful, eu comand! apropo, stiti bancul cu eu sunt seful, eu comand?  :). Ar trebui sa se gandeasca ca pe carca noastra isi fac zecile de milioane din conturi.
Cei de la OCPI stau in spatele unui birou si isi ingrasa conturile, iar tu ca topograf stai in frig, in ploaie, testezi programe gratuit, te lovesti de o birocratie groasa cat fumul din cluburi, ba mai mult, masori pe gratis pt. OCPI o tarla de cateva hectare ca sa intabulezi 700 mp si le mai platesti si nenumarate taxe. Oare unde o sa ajungem?

AlexGIS

#17
Citat din: zamfyOare unde o sa ajungem?

Am auzit ca in anumite state din Africa o tranzactie imobiliara dureaza pana la 3 ani. Stam bine.

Kaleh

Eu ma apropii de cei 3 ani cu un parcelar... Oare daca il depun din nou, iese?
A fost cu bube de la inceput... Era impartit in 4 de niste drumuri (in realitate, unul singur existent).  In primul lot, delimitat de drumul de pe hotar si urmatorul drum, EXISTENT SI LA LOCUL LUI, am iesit in paguba cu circa 2.5 ha. Primarul a zis ca nu-i bai, scoate de acolo pe X care avea 2.5 ha si il arunca in alta tarla, ca are de unde. La final, ultima parcela a iesit mai mica cu circa 2 ha. "Nu-i bai", zice primarul, e taica popa, o sa-i dam diferenta in alta parte... Se aduna "echipa" de fond funciar, cheama cei doi proprietari si aia sunt de acord sa fie relocati, respectiv sa primeasca diferenta in alta parte. Se incheie si un act, cu semnaturi si stampile...
Depun parcelarul (cu situatia reala), cu viza primariei ca este ok, cu procesul verbal intocmit de comisia F.F. privind modificarile... Ghici? Respingere pentru ca:
1. Unde am vazut eu numarul parcelei inscris in cerc? (mama ta, domnule profesor Ursea, m-ai invatat prostii...)
2. Planul meu parcelar nu corespunde realitatii!...
3. Carnetul de teren este o poezie (am lucrat cu un set GPS RTK, unde se vedea clar daca un punct "nu se pupa" cu reteaua Stereo.
4. Suprafetele parcelelor nu corespund cu cele din Titlul de proprietate (aici nu zic nu, eu am facut totul dupa parcelarul facut cu creionul la primarie, pe care l-am luat de bun).
Pe o latura, in planul parcelar de la primarie era NP (ne-productiv). La orificiul de cadastru era luat in evidenta ca fineata. E drept ca mai creste iarba si printre stinci, nu? OCPI Constanta...