Autocad 2012

Creat de advex, Mar 24, 2011, 02:18 PM

« precedentul - următorul »

advex



Prezentare noutati: http://cadpanacea.com/node/295


Download versiune demo: http://usa.autodesk.com/autocad/trial/

John Doe

Aha. Chiar asteptam sa vad ce le-a mai dat prin cap...

kod

eu nu pricep la ce folos, sa-i dai numele unui produs, "2012" sa-l lansezi cu un an inainte, adica "2011" si sa-l "coci pe vatra" incepand cu 2010 .... :nono:
iar in calitate de topograf sa nu-i folosesc nici 10% maxim, din potential, pt. activitatea la care am eu nevoie, avand in vedere ca un produs pe care scrie "2000" e la fel de bun pt. ceea ce fac, sau de ce nu poate chiar mai bun :hi:

John Doe

Da, si eu ma gandesc la fel dar din moment ce Autodesk exista si o duce foarte bine, probabil au destui alti clienti in afara de noi doi.
Pe de alta parte, asta cu denumirile, stiu ca Autodesk avea gata diverse versiuni de AutoCAD cu mult inainte de data lansarii, chiar cu 1-2 ani inainte, cu denumirile gata fixate si tot ce trebuie. Acuma, ceva cred ca s-a intamplat de si-au devansat calendarul, numai ce lansasera 2011 in 2010, acum au si aparut cu urmatorul. Probabil viitorul se misca mai repede decat calendarul lor?

AlexGIS

#4
Citat din: kodeu nu pricep la ce folos, sa-i dai numele unui produs, "2012" sa-l lansezi cu un an inainte, adica "2011" si sa-l "coci pe vatra" incepand cu 2010 .... :nono:
iar in calitate de topograf sa nu-i folosesc nici 10% maxim, din potential, pt. activitatea la care am eu nevoie, avand in vedere ca un produs pe care scrie "2000" e la fel de bun pt. ceea ce fac, sau de ce nu poate chiar mai bun :hi:

Pai nu au avut prea multe de copt fiindca singurele noutati, la varianta 2012, sunt legate de Associative Array si Model Documentation. Cam atat pentru varianta asta.

advex

#5
Citat din: kod...iar in calitate de topograf sa nu-i folosesc nici 10% maxim, din potential, pt. activitatea la care am eu nevoie
Cu siguranta ca cei de la Autodesk nu se gandesc la activitatea topografilor cand lanseaza produsele noi...
De ani buni, Autodesk a fost criticat pentru aceasta politica a lansarilor anuale, cu preturi ridicate si si-a vazut linistit de treaba. Se pare ca marketingul este o stiinta complicata si ei detin secrete pe care noi nu le vom afla curand!
Nu vor cu niciun chip sa lanseze un modul simplu ACAD, un instrument pentru desenatorii din topografie sau alte domenii.
Dupa experimente nereusite cu ProgeCAD, ZwCAD etc ma intorc cu placere la orice versiune antica de ACAD Autodesk. Creeaza dependenta!!

John Doe

Suntem o piata prea mica, probabil. Si sa nu uitam ca suntem singurii unde se aplica nebunia asta de retrocedari.

kod

#7
Citat din: advexCu siguranta ca cei de la Autodesk nu se gandesc la activitatea topografilor cand lanseaza produsele noi...
De ani buni, Autodesk a fost criticat pentru aceasta politica a lansarilor anuale, cu preturi ridicate si si-a vazut linistit de treaba. Se pare ca marketingul este o stiinta complicata si ei detin secrete pe care noi nu le vom afla curand!
Nu vor cu niciun chip sa lanseze un modul simplu ACAD, un instrument pentru desenatorii din topografie sau alte domenii.
Dupa experimente nereusite cu ProgeCAD, ZwCAD etc ma intorc cu placere la orice versiune antica de ACAD Autodesk. Creeaza dependenta!!

Nu, eu zic altceva, de ce nu se mai vand inca licente de acad-uri antice , R14, 2000i etc. la preturi simbolice, si poate sa "urce" ei denumirea din 2012 ...pana in 2100 ca putin imi pasa !

John Doe

Probabil fiindca in paralel cu AutoCAD-ul s-au dezvoltat si o o gramada de alte chestiuni iar AutoCAD-urile chiar vechi n-or mai fi compatibile cu ce se poarta acuma, iar decat sa le modifice pe cele vechi mai bine te obliga sa le cumperi pe cele noi. Fiindca Autodesk vrea sa-ti ofere doar ceea ce e mai bun pentru tine, este?

kod

nu chair "este" ...adica nu crezi ca un R14 merge superb pe Windows 7 32 bit ?
Sau chiar emulat cu wine-ul pe un linux gen: ubuntu ?

Eu zic ca ne iau de prosti estia cu porcariile lor de programe, practic cand dai miile alea de euroi, le dai pe meniuri inutile si functii pe care nu le vei folosii in vecii vecilor, halal de`...strategie de marketing ...este ?!

adrianc

Vin si eu cu o precizare: se numeste 2012 si e lansat in 2011 pentru ca la americani (acolo unde au sediu astia de la autodesk) anul fiscal 2012 incepe in februarie 2011. Simplu.
In privinta noutatilor, nu este un autocad nou. Este un fel de service pack cu ceva comenzi noi. Denumirea este de fapt Autocad 18.2, versiunea 18 corespunzand cu autocad 2010.

Modificat de adrianc (26-03-2011 09:34:36)
La muncă! nu la întins mâna.

advex

#11
Citat din: adriancVin si eu cu o precizare: se numeste 2012 si e lansat in 2011 pentru ca la americani (acolo unde au sediu astia de la autodesk) anul fiscal 2012 incepe in februarie 2011. Simplu.
In privinta noutatilor, nu este un autocad nou. Este un fel de service pack cu ceva comenzi noi. Denumirea este de fapt Autocad 18.2, versiunea 18 corespunzand cu autocad 2010.

Pentru cei interesati de istoricul versiunilor Autocad:

http://en.wikipedia.org/wiki/AutoCAD
http://autodesk.blogs.com/between_the_lines/autocad-release-history.html

John Doe

Bine ca nu-si denumesc versiunile dupa calendarul chinezesc, cred ca era mai interesant.

De pe harta cu istoricul observ ca sunt mult mai multi bloggeri sau useri in Europa decat la ei acasa... oare de ce?

zamfy

De la versiunea 2008, AutoCAD-ul a devenit un mamut software, tot mai greu de utilizat, care merge din ce in ce mai prost si cu cerinte hardware nejustificat de mari. Iar rahatul ala de interfata sau ribbon, cum i-o mai spune, ma enerveaza la culme.
Ca o comparatie, pe un calculator de ultima generatie, AutoCAD 2007 s-a deschis cam in 3 secunde, iar AutoCAD 2010 in 12! (Ambele fiind "chele", neavand instalat nici un lisp suplimentar). Si ce-mi aduce in plus AutoCAD 2010? Niste butoane mai lucioase si un background alb.
AutoCAD 2000i si AutoCAD 2007 sunt versiuni de referinta, dupa umila mea parere.
Si, apropo, nici nu vreti sa stiti cat costa o licenta de AutoCAD 2012...Si ce prostie: AutoCAD 2012 in martie 2011 :uimit: WTF?

zamfy

Am instalat din curiozitate AutoCAD 2012 si am ramas placut surprins. Performanta in imagini si la PDF-uri este mai buna decat la AutoCAD 2007, se misca mult mai bine decat AutoCAD 2010 si pana acum nu a "crapat" niciodata. Partea proasta este ca unele utilitare pentru AutoCAD nu merg pe aceasta versiune si nu a aparut nici Rasterdesign 2012 (un program f. util mie).
Se vede ca programatorii au folosit framework.net 4 de la microsoft, este mult mai rapid decat framework.net 2 sau 3 si acest lucru se vede in timpul de raspuns. Daca o tin tot asa, se afla pe drumul cel bun.