intabulare sentinta cu proprietari diferiti pe teren si constructii

Creat de kod, Feb 07, 2011, 01:22 PM

« precedentul - următorul »

kod

Am de intabulat o sentinta in felul urmator:
- un teren se imparte in 4 loturi care le sunt atribuite statului roman in cota 1/1
- pe teren se afla 2 constructii, ce trebuiesc notate pe 2 persoane fizice diferite fiecare in cota de 1/1 parti

Cum fac la CP, nu stiu daca merge o singura documentatie, iar daca nu, eu nu am 2 sentinte sau mai multe in original asa cum se cere la receptie.

John Doe

Cred ca trebuie mai multe dosare.
Cum am mai facut eu: pun sentinta in original in primul dosar, iar in restul copii simpe si scriu undeva pe prima pagina a dosarului (nota de tarifare sau anexa1), de mâna: "Sentinta in original este atasata la dosarul parcelei cu nr.....". Dar asta la intelegere cu OCPI.

AlexGIS

Vei avea un singur imobil, teren format din x parcele pe care sunt 2 c-tii cu proprietari diferiti. Se va inscrie imobilul in fav statului roman pe teren si constructiile pe cei doi. O singura documentatie.

In CP nu indici proprietatea, cat revine fiecaruia. Asta se face in tabelul de miscare parcelara unde indici care si cum detine.

Modificat de AlexGIS (07-02-2011 20:04:42)

topocad.cristi

niet. daca sunt 4 loturi, nu parcele, inseamna ca sunt 4 proprietati distincte, deci 4 documentatii

AlexGIS

Citat din: topocad.cristiniet. daca sunt 4 loturi, nu parcele, inseamna ca sunt 4 proprietati distincte, deci 4 documentatii

Or fi mai multe "loturi" dar legea este doar una. In sensul legislatiei in vigoare, din domeniul cadastrului, notiunea de "lot" nu exista. Cum spuneam mai sus, daca nu m-am facut inteles, daca este prima inscriere se face o singura documentatie. Nu conteaza cate loturi/parcele sunt. De ce? Pentru ca omul spune ca vrea sa faca intabulare, ceea ce inseamna ca "loturile" respective nu au numere cadastrale, respectiv nu sunt inca definite ca parcele sau ca imobile din pct de vedere cadastral.

Daca loturile sunt deja inscrise, nu vad rostul topicului.

topocad.cristi

"omul" e statul roman. daca te uiti intr-un raport de experiza, o sa vezi ca lot inseamna o proprietate distincta :)

AlexGIS

Citat din: topocad.cristi"omul" e statul roman. daca te uiti intr-un raport de experiza, o sa vezi ca lot inseamna o proprietate distincta :)

Si ce legatura are asta cu ce am scris eu? Prin "om" m-am referit la userul kod. Ce am vrut sa spun, si cu asta inchei, tu ca proprietar poti avea 100 de proprietati, una langa alta. Atat timp cat nu e facut cadastrul pe ele, regulamentul stipuleaza clar faptul ca una sau mai multe parcele alaturate formeaza un imobil si, implicit, acel imobil primeste un singur numar cadastral. Acum ca sa te intreb, tu la ce crezi ca foloseste tabelul de miscare parcelara?

AlexGIS

Ca o adaugare, daca ai un beneficiar cu un TP cu 3 pozitii pe titlu, sa zicem pe intravilan, una cu faneata, una arabil si una cu curti constructii. Toate 3 sunt alaturate. Peste asta, constructiile sunt pe proprietari diferiti. Te intreb pe tine, cate proprietati ai si cate documentatii faci, conform legislatiei?

bad wolf

Citat din: AlexGISCa o adaugare, daca ai un beneficiar cu un TP cu 3 pozitii pe titlu, sa zicem pe intravilan, una cu faneata, una arabil si una cu curti constructii. Toate 3 sunt alaturate. Peste asta, constructiile sunt pe proprietari diferiti. Te intreb pe tine, cate proprietati ai si cate documentatii faci, conform legislatiei?

O un proprietar pentru teren(un singur imobil) si mai multi pentru constructii.
Sper sa gasesc cararea corecta !

AlexGIS

Citat din: bad wolfO un proprietar pentru teren(un singur imobil) si mai multi pentru constructii.

Da, si in cazul de fata, kod cate documentatii face?

topocad.cristi

Citat din: AlexGIS
Citat din: topocad.cristi"omul" e statul roman. daca te uiti intr-un raport de experiza, o sa vezi ca lot inseamna o proprietate distincta :)

Si ce legatura are asta cu ce am scris eu? Prin "om" m-am referit la userul kod. Ce am vrut sa spun, si cu asta inchei, tu ca proprietar poti avea 100 de proprietati, una langa alta. Atat timp cat nu e facut cadastrul pe ele, regulamentul stipuleaza clar faptul ca una sau mai multe parcele alaturate formeaza un imobil si, implicit, acel imobil primeste un singur numar cadastral. Acum ca sa te intreb, tu la ce crezi ca foloseste tabelul de miscare parcelara?

logica ta e betoin. acum sa te intreb si eu, daca tu faci o singura documetatie pt 4 parcele/loturi, cine iti semneaza anexa 5?

bad wolf

Am observat c ati folosit denumirea de lot , in loc de parcela.Nu este corect.
In expertizele judiciare se foloseste denumirea de lotizare, dar asta inseamna impartirea tutror bunurilor in loturi.Atatea loturi cati mostenitori sunt.
Un Lot poate sa cuprinda mai multe parcele care pot sau nu sa formee un corp de proprietate, dar mai cuprinde si alte bunuri mobilr (ex. construtii) sau imobile.
Deci denumirea de lot pentru o parcela de teren nu este corecta , chiar daca unii experti o mai folosesc(in special expertii agricoli).
In cazul de fata daca cele patru parcele(loturi cum le numeste kod) formeaza un corp de proprietate se face o singura lucrae pentru tere, iar pentru constructii  se fac doua lucrari daca sunt proprietari diferiti, dca e acelasi proprietar se face o singura lucrara.
Dar trebuie retinut ca nu se poate face o singura lucrare .

Modificat de bad wolf (08-02-2011 01:23:26)
Sper sa gasesc cararea corecta !

AlexGIS

Citat din: topocad.cristi
Citat din: AlexGIS
Citat din: topocad.cristi"omul" e statul roman. daca te uiti intr-un raport de experiza, o sa vezi ca lot inseamna o proprietate distincta :)

Si ce legatura are asta cu ce am scris eu? Prin "om" m-am referit la userul kod. Ce am vrut sa spun, si cu asta inchei, tu ca proprietar poti avea 100 de proprietati, una langa alta. Atat timp cat nu e facut cadastrul pe ele, regulamentul stipuleaza clar faptul ca una sau mai multe parcele alaturate formeaza un imobil si, implicit, acel imobil primeste un singur numar cadastral. Acum ca sa te intreb, tu la ce crezi ca foloseste tabelul de miscare parcelara?

logica ta e betoin. acum sa te intreb si eu, daca tu faci o singura documetatie pt 4 parcele/loturi, cine iti semneaza anexa 5?

Omule bun, eu nu fac polemica pe legislatie iar logica e una singura, doar argumentele difera. Eu nu incerc sa conving pe nimeni de nimic. Incerc sa dau raspunsuri argumentate. As putea sa te intreb si eu cine iti semneaza anexa 5 la cele 4 documentatii separate... dar nu o fac. O seara buna. Eu ma retrag din subiect.

Nouvenit

Citat din: kodAm de intabulat o sentinta in felul urmator:
- un teren se imparte in 4 loturi care le sunt atribuite statului roman in cota 1/1
- pe teren se afla 2 constructii, ce trebuiesc notate pe 2 persoane fizice diferite fiecare in cota de 1/1 parti

Cum fac la CP, nu stiu daca merge o singura documentatie, iar daca nu, eu nu am 2 sentinte sau mai multe in original asa cum se cere la receptie.

kod eu sunt de parere ca ar trebui sa faci documentatii pe fiecare lot in parte (asta din datele prezentate). Daca s-a facut impartirea in 4 loturi printr-o sentinta civila, cred ca trebuie sa existe o cauza. Poate sa se creeze sarcini pe loturile care au casele pozitionate pe ele pe durata existentei constructiei (superficie, care se inscrie pe intregul imobil (teren) Ordin 633/2006 art 39 (10), etc), poate sa se retrocedeze catre proprietarii constructiilor, poate sa le fie concesionate proprietarilor constructiilor, etc. Pentru ca altfel nu vad scopul in care eu am un intreg si ma duc sa il impart asa in patru corpuri prin instanta, pentru ca apoi sa il inscriu ca un intreg. Intreaba care este scopul pentru care s-a facut lotizarea, unde se doreste sa se ajunga.

Si nu stiu daca nu ai cumva specificatii in sentinta referitor la modul cum se face accesul sau alte specificatii privind unele loturi...

Daca terenul este deja inscris si totusi au facut lotizare prin instanta cred ca trebuie sa ii faci dezmembrarea in cele 4 corpuri si apoi sa inscrii constructiile pe loturile lor.
Din moment ce au avut deja un intreg si au considerat ca trebuie impartit...

Referitor la faptul ca nu ai decat un exemplar al sentintei...

Citat din: John DoeCum am mai facut eu: pun sentinta in original in primul dosar, iar in restul copii simpe si scriu undeva pe prima pagina a dosarului (nota de tarifare sau anexa1), de mâna: \"Sentinta in original este atasata la dosarul parcelei cu nr.....\". Dar asta la intelegere cu OCPI.

sau daca nu trimiti unul din proprietari sa iti scoata de la Judecatorie copii conforme cu originalul dupa sentinta civila, ramasa definitiva si irevocabila, in cate exemplare iti trebuie tie.

Modificat de Nouvenit (08-02-2011 09:32:49)

kod

Cate persoane atatea pareri...

-da bad wolf, este gresit termenul de lot, pe care nu m-am obosit sa-l schimb in parcela, pt. ca asa era propunerea facuta de expert.(oricum asta nu schimba datele problemei)
-terenul este unul singur inscris in CF de 900 mp, cu aceeasi cat. de folosinta CC
-cele 2 case se afla pe teren, dar nu au specificate proprietarii, adica de la bun inceput erau 3 proprietar (unul era statul roman)i trecuti pe vechiul CF cu cote parti, fara sa sti cui ce ii revine
-de ce se imparte in 4 parcele terenul (nu stiu nici nu ma intereseaza, asa era propunerea din sentinta, asa o las) ... propabil pt. a le da servitute de trecere ulterior pe teren, sau sa le vanda proprietarilor caselor (intrarea se face printr-o curte comuna care proprietar este statul)... deci nu prea ma intereseaza nici acest aspect.

eu am vrut sa va scutesc de la discutii suplimentare de asta nu am descris situatia de la inceput, practic ma interesa si ma intereseaza cum fac cu documentatia.

Si eu as vrea sa pun doar un dosar dar nu cred ca merge, sunt lucrari diferite, o prima parcelare, apoi 2 notari de constructii pt. fiecare persoana in parte.

La noi la oficiu nu accepta "copii conforme cu originalul" ...sentinta e una singura cu stampila originala in care se specifica explicit  "definitiva si irevocabila"

Azi astept si raspunsul celor de la oficiu, si va tin la curent.

Multumesc pt. pareri, numai bine :hi: