intabulare sentinta cu proprietari diferiti pe teren si constructii

Creat de kod, Feb 07, 2011, 01:22 PM

« precedentul - următorul »

AlexGIS

Citat din: kodCate persoane atatea pareri...

-da bad wolf, este gresit termenul de lot, pe care nu m-am obosit sa-l schimb in parcela, pt. ca asa era propunerea facuta de expert.(oricum asta nu schimba datele problemei)
-terenul este unul singur inscris in CF de 900 mp, cu aceeasi cat. de folosinta CC
-cele 2 case se afla pe teren, dar nu au specificate proprietarii, adica de la bun inceput erau 3 proprietar (unul era statul roman)i trecuti pe vechiul CF cu cote parti, fara sa sti cui ce ii revine
-de ce se imparte in 4 parcele terenul (nu stiu nici nu ma intereseaza, asa era propunerea din sentinta, asa o las) ... propabil pt. a le da servitute de trecere ulterior pe teren, sau sa le vanda proprietarilor caselor (intrarea se face printr-o curte comuna care proprietar este statul)... deci nu prea ma intereseaza nici acest aspect.

eu am vrut sa va scutesc de la discutii suplimentare de asta nu am descris situatia de la inceput, practic ma interesa si ma intereseaza cum fac cu documentatia.

Si eu as vrea sa pun doar un dosar dar nu cred ca merge, sunt lucrari diferite, o prima parcelare, apoi 2 notari de constructii pt. fiecare persoana in parte.

La noi la oficiu nu accepta "copii conforme cu originalul" ...sentinta e una singura cu stampila originala in care se specifica explicit  "definitiva si irevocabila"

Azi astept si raspunsul celor de la oficiu, si va tin la curent.

Multumesc pt. pareri, numai bine :hi:


Actualizare date imobil.

lacriman

Cred ca am scapa de multe discutii inutile daca, atunci cand e vorba de o hotarare judecatoreasca sau o sentinta civila, am spune si in ce fel de actiune s-a dat. De exemplu, aici banuiesc ca e vorba de o actiune de iesire din indiviziune, si asta ne da raspunsul la toate intrebarile. daca imobilul este inscris in cartea funciara se face dezmembrare care trece direct la intabulare pentru ca actul care hotaraste legalitatea dezmembrarii este hotararea.
Din moment ce sentinta consfinteste situatia din expertiza,, iar acolo s-au dat dimensiuni si s-au stabilit limite pentru fiecare suprafata, atunci avem imobile diferite, indiferent cine e proprietar pe ele.
Un proprietar poate avea imobile alaturate, nu doar parcele alaturate in cadrul unui imobil.

AlexGIS

Citat din: lacrimanCred ca am scapa de multe discutii inutile daca, atunci cand e vorba de o hotarare judecatoreasca sau o sentinta civila, am spune si in ce fel de actiune s-a dat. De exemplu, aici banuiesc ca e vorba de o actiune de iesire din indiviziune, si asta ne da raspunsul la toate intrebarile. daca imobilul este inscris in cartea funciara se face dezmembrare care trece direct la intabulare pentru ca actul care hotaraste legalitatea dezmembrarii este hotararea.
Din moment ce sentinta consfinteste situatia din expertiza,, iar acolo s-au dat dimensiuni si s-au stabilit limite pentru fiecare suprafata, atunci avem imobile diferite, indiferent cine e proprietar pe ele.
Un proprietar poate avea imobile alaturate, nu doar parcele alaturate in cadrul unui imobil.

Un proprietar are imobile doar dupa ce i se face cadastrul. Inscrierea in cartea funciara consfinteste acest lucru.De aceea, repet, atunci cand faci inscriere in CF faci si TABEL DE MISCARE PARCELARA. Ai un singur act care stipuleaza ca sunt mai multe proprietati. Nu conteaza cate proprietati sunt. Acele proprietati se trasnforma in bun imobil, odata cu inscrierea in cartea funciara, daca se respecta legislatia. Am facut chestia asta de 2 ori saptamana trecuta. Numai bine.

PS De ce se mai face cadastrul daca imobilele sunt deja consfintite prin sentinte?

Pentru ce sa i se faca dezmembrare? In favoarea prop de pe constructii se inscrie drept de servitute pe teren. Daca face dezmembrare, servitutea trebuie oricum inscrisa. Faptul ca faci dezmembrare nu rezolva in vreun fel inscrierea constructiilor in CF-ul respectiv pe cei doi superficiari.

Modificat de AlexGIS (09-02-2011 22:04:39)

lacriman

Hei, hei, om fi noi "cadastrasi", dar n-am inventat roata!
Proprietarul are imobilul din clipa in care l-a obtinut prin caile prevazute de lege. "Imobil" nu este neaparat un termen cadastral, ci reprezinta un bun care nu se misca. Daca ii deschide carte funciara inseamna ca  a facut publicitatea imobiliara, adica a anuntat toata lumea ca el e proprietarul lui.
De unde pana unde este un imobil se stabileste altfel, nu prin faptul ca ele sunt alaturate si ii apartin aceluiasi proprietar.
Exemplu: daca am mostenit casa de la nr.4 si am cumparat casa de la nr.6 (toate inainte de 1998) nu inseamna ca le intabulez impreuna acum, cand le deschid carti funciare, decat daca vreau. Nimeni nu ma poate obliga sa le intabulez alipite, doar pentru ca sunt alaturi si sunt amandoua ale mele.

lacriman

Se face cadastru ca sa se deschida cartea funciara. Sentinta consfinteste faptul ca sunt diferite (daca este sentinta de iesire din indiviziune), la fel ca actul notarial de partaj.

AlexGIS

Citat din: lacrimanHei, hei, om fi noi "cadastrasi", dar n-am inventat roata!
Proprietarul are imobilul din clipa in care l-a obtinut prin caile prevazute de lege. "Imobil" nu este neaparat un termen cadastral, ci reprezinta un bun care nu se misca. Daca ii deschide carte funciara inseamna ca  a facut publicitatea imobiliara, adica a anuntat toata lumea ca el e proprietarul lui.
De unde pana unde este un imobil se stabileste altfel, nu prin faptul ca ele sunt alaturate si ii apartin aceluiasi proprietar.
Exemplu: daca am mostenit casa de la nr.4 si am cumparat casa de la nr.6 (toate inainte de 1998) nu inseamna ca le intabulez impreuna acum, cand le deschid carti funciare, decat daca vreau. Nimeni nu ma poate obliga sa le intabulez alipite, doar pentru ca sunt alaturi si sunt amandoua ale mele.

Am scris acolo ca trebuie respectata legislatia cand faci faci un singur imobil.
Ai doua acte diferite, ai doua imobile la prima inscriere, deci doua documentatii.

Citat din: AlexGISAi un singur act care stipuleaza ca sunt mai multe proprietati.

Terenul deja exista in CF. Se face actualizare cu proprietarii pe constructii si dezmembramintele in favoarea celor doi. :) Vrei sa deschizi alta carte? De ce?

lacriman

Citat din: kodAm de intabulat o sentinta in felul urmator:
- un teren se imparte in 4 loturi ...

Asta cam suna a dezmembrare, nu?

AlexGIS

Citat din: lacrimanSe face cadastru ca sa se deschida cartea funciara. Sentinta consfinteste faptul ca sunt diferite (daca este sentinta de iesire din indiviziune), la fel ca actul notarial de partaj.

Da, sunt diferite, PROPRIETATILE SUNT DIFERITE. Imobilul, in sensul legislatiei din cadastru, nu inseamna proprietate ci inseamna altceva, adica un bun pe care se inscriu sarcini, care poate fi format din parcele, care poate fi detinut de mai multi proprietari in indiviziune, sau pe care pot fi mai multi proprietari, asa cum este cazul de fata. Daca faci o dezmembrare nu faci decat sa desparti niste parcele de teren, ale aceluiasi proprietar, in mai multe imobile si ii dai registratorului lucru degeaba fiindca in fapt, el nu opereaza sentinta in carti diferite ci in cartea in care este inscris imobilul cu cele doua constructii.

AlexGIS

Citat din: lacriman
Citat din: kodAm de intabulat o sentinta in felul urmator:
- un teren se imparte in 4 loturi ...

Asta cam suna a dezmembrare, nu?

O sentinta nu iti spune sa faci dezmembrare. In cazul in care este indiviziune, sentinta iti spune cum se imparte proprietatea. Pai tu daca ai un act de partaj, sa spunem, si ala stipuleaza ca masa succesorala se imparte in 3 loturi, si primul lot e format din teren arabil, al doilea lot din teren curti cosntructii si al patrulea lot din casa si toate astea sunt in acelasi loc, in fapt o curte cu casa si gradina in spate, iar cele 3 loturi sunt luate in parte de 3 persoane diferite... in cazul asta, cate documentatii faci si cate imobile vei avea?

dora3mira

Citat din: kodAm de intabulat o sentinta in felul urmator:
- un teren se imparte in 4 loturi care le sunt atribuite statului roman in cota 1/1
- pe teren se afla 2 constructii, ce trebuiesc notate pe 2 persoane fizice diferite fiecare in cota de 1/1 parti

Cum fac la CP, nu stiu daca merge o singura documentatie, iar daca nu, eu nu am 2 sentinte sau mai multe in original asa cum se cere la receptie.


Grea boala "cadastrul" asta ...
pentru kod
Daca sentinta aceea - definitiva si irevocabila HOTARASTE impartirea terenului tau in patru loturi ....apoi ....E MUSAI SA FACI ASTA !
Vei depune lucrarea ta pe cod de actualizare date imobil si vei avea 4 dosare legate - stie persoana care inscrie documentatiile cum anume trebuie sa procedeze. Daca acele constructii sunt pe cate un lot, acele loturi vor avea o carticica ombilic la final - pentru a putea arata ca dreptul de superficie al terenului apartine lui x in carticica de pe lotul cu acea constructie si lui y in carticica de pe lotul cu cealalta constructie .
Nota : exista posibilitatea ca cele doua constructii sa fie situate in acelasi lot ! Exista, ca daca nu am detaliile trebuie sa-mi imaginez si o astfel de situatie ! Nu-i nici un bai ! CF-ul pentru acel lot va avea in final doua carticele ombilic - pentru fiecare constructie in parte.
Sfat : Ar fi situatia ideala daca ai pune cate o sentinta legalizata de catre tribunal - la fiecare dintre cele patru dosare ! Daca nu se poate....colegii te-au sfatuit foarte bine - depui o copie in fiecare dosar si DUPA ce primesti numerele de inregistrare - scrii frumos si ordonat pe prima pagina ca "originalul" sau "copia legalizata" - ce ai tu acolo...se afla in dosarul cu numarul RSI .............
Si....asta e!

kod


                  - casele sunt pe 2 loturi diferite (parcele)...C1 pe lot 1 (ocupa toata suprafata parcelei 1) la fel si C2, nu sunt alipite (una langa celalata)

-raspunsul celor de la oficiu: sa fac o documentatie de prima inscriere in care sa specific, ce cui i se atribuie in tabelul parcelar.

- mie nu mi se pare foarte ok, pt. ca acestea sunt concluziile sentintei:

- sa se dezmembreze aceste nr. topo (din CF) conform ...propunerii facuta de expert
- sa se inscrie incheierea de intabulare nr... asupra C1 inclusa in lot 1 si pe cale de consecinta sa se intabuleze asupra acestor edificate dreptul de proprietate al reclamantilor ....X si Y (sot si sotie) in cota de 1/1 cu titlu vanzare-cumparare
- sa se inscrie incheierea de intabulare nr... asupra C2 inclusa in lot 2 si pe cale de consecinta sa se intabuleze asupra acestor edificate dreptul de proprietate al paratei ....Z in cota de 1/1 cu titlu vanzare-cumparare.

@dora3mira ce inseamna "carticica ombilic" ? ... suna foarte ... http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">



               

dora3mira


                  Nu mi-a trecut alta idee prin minte ca sa-ti explic cumva mai plastic !  http://www.3xforum.ro/img/smilies/rotfl.png">
E o carte sub o alta carte - CF pe teren este cartea MAMA si cartea pentru constructie este cartea COPILUTZ !
Cum sa-ti explic, cum sa-ti explic ! Daca tot se apropie Sf. Valentin .... e un fel de VASC crescut cu simt de raspundere si acceptare tacita pe COPAC.
Na ca ma enervez si incep sa caut analogii de nici cu gandul nu gandesti unde poate ajunge imaginatia omului.

Revenind la "oile" noastre.... Am inteles ca ai deja o intabulare pe intregul imobil.... Ca atare , singura solutie ca sa nu-ti spuna Eterra ca te suprapui pe numar cadastral cand vii cu prima inscriere ....ramane tot actualizarea cartii tale funciare initiale.
In tabelul de miscare parcelara - pentru teren scrii ca 100% este proprietar Statul Roman - cu drept de superficie pentru sotii Popescu si la constructie scrii ca este proprietar 100% Popescu si nevasta lui


_______________________________________
Masoara cu grija, studiaza actele ca un avocat cusurgiu, pretinde onorariul ce reflecta corect munca prestata si ...nu spune nimic de rau despre colegii de breasla !


               

kod


                  am inteles, tare explicatia dora  http://www.3xforum.ro/img/smilies/rotfl.png">
Mult succes la examen  http://www.3xforum.ro/img/smilies/wink2.png">

Insa problema la Actualizare date imobil cat si la Prima inscriere, la CP, nu pot indroduce decat un singur imobil, la actualizare 1 imobil vechi, iar la inscriere unul nou, pe cand mie mi-ar trebui 4 imobile distincte, asa cum precizeaza sentinta ...
Daca fac dezmembrare, ma lasa sa bag 4 imobile distincte, dar nu-i pot intabula dreptul omului asupra casei ...

Modificat de kod (10-02-2011 11:15:42)



               

dora3mira


                  Stii cum fac americanii ?
Trecem la planul "B" : Intocmeste documentatia de dezmembrare pentru loturile tale , apoi notezi sentinta pe fiecare lot , apoi deschizi cartea aia COPILUTZ pe cele doua constructii .
 Hai ca n-o fi eterra aia mai plina de imaginatie ca noi !
Multumesc de urare ! http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">


_______________________________________
Masoara cu grija, studiaza actele ca un avocat cusurgiu, pretinde onorariul ce reflecta corect munca prestata si ...nu spune nimic de rau despre colegii de breasla !


               

lacriman


                  Hai sa mai reluam odata povestea aia cu copilut si ombilic. Eu vad lucrurile asa:
cand deschid o carte funciara pentru un imobil cu teren si constructii, e ca si cand aduc in camera un dulap (terenul) in care pun cate o eticheta pentru fiecare constructie. Cand apartamentez o constructie (adica o fac condominiu, sau ii deschid carte colectiva), in dulapul respectiv bag un biblioraft in care voi adauga cate o foaie pentru fiecare UI. Fiecare constructie condominiu are biblioraftul ei, in timp ce constructiile neapartamentate au doar etichete.
In E-Terra nu mai exista carti de superficie.

Pentru Kod: n-am inteles de ce nu poti intabula dreptul omului asupra casei si de ce e treaba asta treaba autorizatului in cadastru. Dupa ce faci documentatia de dezmembrare, avand ca act sentinta, se inchide cartea funciara initiala, se deschid cele patru carti pentru cele patru imobile, in care se transcriu datele corespunzatoare din cartea inchisa, dupa care se noteaza cele spuse in sentinta.
Acum mi-a trecut prin cap o traznaie: tu cand spui "lot" din sentinta, nu cumva unul din loturi e reprezentat DOAR de constructie? (S-ar putea sa fie vorba doar de 2 imobile: teren Primarie +constructie proprietar????)
Vorbim cam in gol daca nu vedem expertiza.


_______________________________________
stay hungry. stay foolish.