ce ne doare la CP

Creat de lacriman, Ian 28, 2011, 12:22 AM

« precedentul - următorul »

george75m


                  
NUTU a scris:

intrebare ? : fac un cp-ul toata lumea il vede il poate deschide trece pina si testul la ocpi la serviciul nou SAI cand ajung cu el la inregistrat la bcpi in RGI da o eroare .......server 500 si iarasi ceva .....? fac vreo 2 cd la fel , merg la un autorizat imi face si el cd pt RGI la cp tot asa ? DE CE? SAU CE PROBLEME SUNT ? deoarece in manual nu srice nimic de acea eroare , ing. SAI al ocpi nu stie nici el ce are ? nimeni nu stie nimik poate stie cineva dintre voi sau poate e ascuns vreunul de la ancpi printre noi si ia problema in frau http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">


Am patit la fel ca tine; vezi la sectiunea Documente sa ai introduse complet datele de emitere ale actelor de proprietate (zi, luna, an). Din aceasta cauza apare eroarea respectiva la trimiterea fisierului cp spre server.
Daca nu se vede sau nu sunt completate ziua si luna pe vreun act mai vechi, scrie o data aproximativa, dar neaparat sa fie scris ceva caci altfel nu merge.

Modificat de george75m (28-06-2011 09:01:55)



               

NUTU


                  george 75 dami un id de mes daca se poate sa vbim


               

NUTU


                  nu stiu ce sa zic la prima varianta a lui diagodose am introdus coordonatele si de mina si tot asa imi da eroarea plus de asta se inchide pe polilinie
iar la ce a zis george75 intradevar la documente nu am introdus la toate  datele astae pt ca nu le aveam decat anul lor atat  nu a luna si zi iar daca le inventez din burta mie sa nu zica astia ceva. intrebare daca nu le mai trec are ceva?



               

george75m


                  id mess: george75m.
Repet : daca nu ai toate datele introduse la actele de proprietate iti apare aceasta eroare. Programul acesta ne obliga sa introducem date fictive de emitere a actelor in cazul in care nu le avem.
Poti incerca cu stelute, in versiunea mai veche a CP mergea, in cea noua nu stiu.



               

kod


                  ...ce "stelute" vorbiti voi, la vesrsiunea asta "noua" nu te lasa sa pui nici virgula, sau chiar diacritice, ce sa mai vorbim de alte OZN-uri http://www.3xforum.ro/img/smilies/nono.png">

pe aceasta cale propun moderatorilor schimbarea numelui topic-ului din:
Ce ne doare la CP ?

in

Ce NU ne doare la CP ?!



               

Gelu.Hofmann


                  Salut!

M-am lovit de o eroare pe care n-am mai intalnit-o pana acum.
La importul unui fisier DXF, dupa ce selectez poliliniile corespunzatoare si tipul imobilului (vechi/nou), cand selectez "Inainte" imi apare urmatoarea eroare: "Coordonatele introduse pentru aceasta entitate grafica sunt in afara domeniului de definire al Romaniei". Drept rezultat, polilinia nu imi este importata.
Nu as avea nimic de mentionat..coordonatele punctelor folosite sunt de pe teritoriul Romaniei!



               

Mit


                  Or fi prin tinutul secuiesc ?  http://www.3xforum.ro/img/smilies/uimit.png">

Lasand gluma la o parte, daca zici ca ai coord. in Romania, reinstaleaza CP-ul si update-aza-l la zi si... mai verifica o data coordonatele, sa nu fie inversat X cu Y eventual...  http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">



               

John Doe


                  Cred ca omul era undeva mai aproape de granita si avea coordonatele invers.


               

dora3mira


                  Am patit ceva similar si s-a rezolvat abia dupa ce am dezinstalat complet cp , l-am sters, am luat altul - varianta cea mai nou aparuta - si l-am instalat cu rabdare, fara a mai deschide in acest timp nimic altceva. Cred ca acelasi lucru ar putea elimina aparitia de bad-uri ulterioare... Bafta.

_______________________________________
Masoara cu grija, studiaza actele ca un avocat cusurgiu, pretinde onorariul ce reflecta corect munca prestata si ...nu spune nimic de rau despre colegii de breasla !


               

cernatflorentina


                  ma poate ajuta si pe mine cineva cu un plan cu pozitii kilometrice in judetul Giurgiu? sau un site de unde sa descarc planul

mai precis ma intereseaza zona Bacu-Joita



               

John Doe


                  @florentina: poate n-ai observat, topicul este despre altceva...


               

Gelu.Hofmann


                  Servus!

Multumesc Mit si dora3mira pentru solutionari. Intr-adevar, mesajul  "Coordonatele introduse pentru aceasta entitate grafica sunt in afara domeniului de definire al Romaniei" a incetat sa mai apara dupa ce am reinstalat CP-ul. Recent mi-a aparut din nou iar reinstalarea nu a mai ajutat. Am intrat in folderul Backup si am creat un nou .dxf dupa fisierul de acolo. A functionat !



               

cernatflorentina


                  ce e ala cp?


               

John Doe


                  E un fisier, florentina. Care il face topograful si il duce la OCPI cu lucrarea de avizat. In fisier sunt scrise date despre lucrarea ta, si se inregistreaza automat in evidentele lor ca sa nu mai scrie ei de mana.


               

cernatflorentina


                  da multumesc, io nu practic cadastrul, sunt ing topo dara practic santierul din 2004
nu ma interesat deloc partea de cadastru