ce ne doare la CP

Creat de lacriman, Ian 28, 2011, 12:22 AM

« precedentul - următorul »

lacriman

hai sa deschidem o sectiune noua in care sa spunem fiecare ce nu merge in ETerra si generare CP si sa incercam sa gasim variante de imbunatatire. Dupa "finisare" le-am putea transmite la ANCPI.
Dar daca iar ne imprastiem prin toate subiectele si amestecam toate barfele, n-am facut nimic.

Nouvenit

M-am lovit de situatia in care am depus o actualizare de UI (efectuase niste modificari nestructurale la apartament, ramanand cu acelasi numar de camere si avand toate actele necesare: AC, PV de receptie finala, etc). Din punctul de vedere al E-terra este actualizare date UI, din punct de vedere al RGI-ului este actualizare informatii tehnice: 262 Extindere/desfintare constructii si actualizare informatii tehnice. Raspunsul OCPI dupa depunere? :) Referat: "Fluxul fisierului CP nu coincide cu serviciul selectat. Schimbati serviciul sau fisierul." Explicatie: "Asta apare in E-Terra la incercarea de procesare a fisierului CP".
Pina la urma s-a rezolvat. Cu nervi, timp pierdut, ... Dupa ce le-am explicat si s-a verificat ca fisierul CP nu are nimic in neregula si dupa ce s-a ajuns la constatarea ca nu aveam pe ce alt serviciu sa introduc actualizarea de UI. Bineinteles, s-a rezolvat tot la OCPI, eu neaducand nimic in plus fata de ceea ce depusesem anterior.

Modificat de Nouvenit (28-01-2011 05:35:44)

John Doe

Exista si un topic deja deschis pe undeva pe forum dar nu l-am mai gasit nici eu. Asa ca s-ar putea ca nu toata luea sa aiba chef sa mai spuna o data ceea ce a povestit deja.
Nu mi-e clar daca subiectul este despte aplicatia "Generare CP" sau despre E-Terra. Oricum, ambele sunt greoaie si nu arata ca un software bine pus la punct si finalizat. Mai degraba o cârpeala la nivel national.

Modificat de John Doe (28-01-2011 08:11:00)

dora3mira

Pentru ca baza de date stransa in E-TERRA se face adunand picatura cu picatura cp-urile, cred ca e corect daca le lasam legate ca subiect.

sacoracad

Corect. Hai sa mai incercam. Incercati sa scrieti adresa cand aveti ca proprietar Statul Roman (Consiliul judetean). :hi:

John Doe

Probabil nu are domiciliu stabil...

sacoracad

Mai la obiect. Cand se selecteaza in E-TERRA la prop. ca si Statul Roman (in speta Cons jud de ex.) se inchid toate optiunile de identificare a proprietarului CUI, adresa, tel., etc. (desi acestea exista). Si asta e doar unul din bugurile programului.  :hi:

John Doe

Da, inteleg ce spui - asta a fost facuta intentionat, probabil ar fi aparut in baza de date acelasi proprietar (Statul Român) cu mai multe domicilii, cine stie?
Cred ca era mai bine daca s-ar fi putut completa denumirea si adresa reprezentantului.

Cand importi un DXF din fisier, nu ai impresia ca apesi cam multe butoane? Sunt si in plus sau mi se pare mie?

Modificat de John Doe (31-01-2011 08:49:40)

dora3mira

Corect John Doe ....Al naibii proprietar nici resedinta n-are ! Numa adrese prin toate partile, aia era problema!

Nu stiu pe ce butoane apesi la importul dxf. - nu-s decat vreo doua - optiunile sunt destul de stricte - ai grija sa ai toate poliliniile pe stratul "0"

razec

#9
Citat din: sacoracadMai la obiect. Cand se selecteaza in E-TERRA la prop. ca si Statul Roman (in speta Cons jud de ex.) se inchid toate optiunile de identificare a proprietarului CUI, adresa, tel., etc. (desi acestea exista). Si asta e doar unul din bugurile programului.  :hi:

nu vreau sa te dezamagesc dar nu este un bug al aplicatie. Statul roman indiferent de ce institutie este reprezentat nu este identificat prin CUI/CIF (nu exista aceste date ptr stat) si in legatura cu adresa este unic pe judet/UAT sau localitate.
Iar restul datelor le gasesti pe internet (telefon, care este strada etc)

razec

#10
Citat din: NouvenitM-am lovit de situatia in care am depus o actualizare de UI (efectuase niste modificari nestructurale la apartament, ramanand cu acelasi numar de camere si avand toate actele necesare: AC, PV de receptie finala, etc). Din punctul de vedere al E-terra este actualizare date UI, din punct de vedere al RGI-ului este actualizare informatii tehnice: 262 Extindere/desfintare constructii si actualizare informatii tehnice. Raspunsul OCPI dupa depunere? :) Referat: "Fluxul fisierului CP nu coincide cu serviciul selectat. Schimbati serviciul sau fisierul." Explicatie: "Asta apare in E-Terra la incercarea de procesare a fisierului CP".
Pina la urma s-a rezolvat. Cu nervi, timp pierdut, ... Dupa ce le-am explicat si s-a verificat ca fisierul CP nu are nimic in neregula si dupa ce s-a ajuns la constatarea ca nu aveam pe ce alt serviciu sa introduc actualizarea de UI. Bineinteles, s-a rezolvat tot la OCPI, eu neaducand nimic in plus fata de ceea ce depusesem anterior.

Stiu despre problema asta, dar aici e vorba de prostia inspectorilor care nu se intereseaza. Eterra are fel de fel de mesaje, unele de atentionare altele de blocare, dar in cazul de fata nu inseamna ca lucrarea ta avea ceva. Ceea ce a primit inpectorul este un mesaj de avertizare fiindca in baza de date nu exista legaturile facute intre unele servicii si fluxuri de lucru.

razec

Orice problema intampinati cu eterra sau generare cp, va pot raspunde la intrebari, in functie de timpul disponibil.

kod

sunt multe unele dintre ele ar fi urmatoarele avertizari:
-in cazul constructiilor, chiar daca nu sunt pe teren
-in cazul impozitelor, chiar daca nu se plateste impozit
-in cazul suprafetelor din acte (atat pt. parcele cat si pt. constructii), chiar daca nu sunt specificate in acte

o alta problema ar fi in cazul constructiilor din intravilan construite pe un teren trecut in CF ca arabil, la CP nu-i place si gata sa stie ca are casa pe arabil...

s.a.m.d.....

John Doe

La un contur cu enclave, de obicei se supara rau daca doua puncte au aceleasi coordonate, desi exact asa arata conturul.

La operatiunea "Prima inregistrare", pe parcursul importarii DXF-ului trebuie sa:
- alegi odata stratul dar inca o data sa faci click pe el, ca inainte ai ales degeaba;
- dupa ce l-ai ales de doua ori, te intreaba ca chiar asta e stratul? mai zici o data;
- mai departe, bifa e pusa la "Imobil nou" si nu poti alege altceva, dar trebe sa-i mai zici tu inca o data intr-o caseta, jos, ca e imobil nou altfel nu treci. Daca chiar incerci sa alegi "Imobil vechi" iti zice si el ca nu poate fi din asta; atunci de ce ma mai intreaba pe mine?

Modificat de John Doe (01-02-2011 13:28:40)

razec

#14
Citat din: kodsunt multe unele dintre ele ar fi urmatoarele avertizari:
-in cazul constructiilor, chiar daca nu sunt pe teren
-in cazul impozitelor, chiar daca nu se plateste impozit
-in cazul suprafetelor din acte (atat pt. parcele cat si pt. constructii), chiar daca nu sunt specificate in acte

o alta problema ar fi in cazul constructiilor din intravilan construite pe un teren trecut in CF ca arabil, la CP nu-i place si gata sa stie ca are casa pe arabil...

s.a.m.d.....

Toate validarile fisierului cp sunt create dupa legi, indiferent daca iti conine sau  nu asta e realitatea.
hai sa vedem ce se intampla:
- In cazul constructiilor cand nu exista trebuie sa pui un 0 la suprafata din acte nu? Asta s-a indreptat in urmatoarea versiune (nu este pusa inca pe situl ANCPI)
- Este validare pentru impozite (pai pana la urma pentru ce se face cadastru? sa se stabileasca zona si valoarea de impozitare....deci trebuie completata, de aceea iti atrage atentia programul, poate ai uitat)
- In cazul suprafetelor din acte, acestea sunt necesare, cu cat e mai complex populat fisierul cp cu atat pe viitor vor fi mai putine probleme
- Problema caselor pe arabil (sau alte categorii de folosinta), pai e normal ca la CP sa nu-i placa avand in vedere legislatia in vigoare (ca nu poti constructii decat pe CC) dar asta nu inseamana ca nu te lasa

Acum sincer, nu stiu daca te-a informat cineva, avertizarile pe care le ai in fisierul cp la salvare nu reprezinta o problema pentru avizarea documentatiei de catre OCPI. Problema este sa nu ai erori, nu avertizari.