ce ne doare la CP

Creat de lacriman, Ian 28, 2011, 12:22 AM

« precedentul - următorul »

John Doe


                  Da, adica daca e cum scrie in lege se va aplica legea...

    Nu-mi dau seama ce rectificare de suprafata trebuie sa faci daca diferenta e mai mica de 2% - ai intrebat in ce baza legala?
    Nu stiu nici ce ai scris tu prin documentatie, dar probabil nu era rau sa gasesti undeva loc pentru o precizare de genul "conform......, se va lua in calcul suprafata rezultata din masuratori de .....mp" si dupa aia sa faci dezmembrarea.
    Sau, astia or fi adunat suprafetele la loturile tale si le-au comparat cu suprafata totala din acte si nu le-a iesit.



               

Atopor


                  Va multumesc pentru parerile dvs., iar OCPI CJ nu e de acord cu OCPI CS din acest pdv. Ei raman fermi pe pozitia initiala si sunt curiosi cum opereaza ceilalti pe eterra(!), pentru ca eterra nu merge in cazul diferentelor de suprafata. Daca cei din CS opereaza asa cum scrie pe site-ul lor, bravo lor-ca asa e normal, dar cei de la CJ NU CRE CA E POSIBIL.


               

razec


                  
Atopor a scris:

Va multumesc pentru parerile dvs., iar OCPI CJ nu e de acord cu OCPI CS din acest pdv. Ei raman fermi pe pozitia initiala si sunt curiosi cum opereaza ceilalti pe eterra(!), pentru ca eterra nu merge in cazul diferentelor de suprafata. Daca cei din CS opereaza asa cum scrie pe site-ul lor, bravo lor-ca asa e normal, dar cei de la CJ NU CRE CA E POSIBIL.


Fara suparare dar cei de la CJ intrec masura cu specificatiile lor cum ca 'Nu lasa Eterra'.
Nu este adevarat, inspectorul nu intampina nici o problema in operarea documentatiei.Respingerea pe care ti-au dat-o trebuie sa faci plangere avand in vedere ca ai repectat regulamentul.



               

lacriman


                  Si CS si CJ au dreptate, doar ca e vorba de lucruri diferite.
Da, la deschiderea de carte funciara se aplica procentul de 2%, dar Atopor vorbea de o dezmembrare, unde e flux intrerupt. Si - iar iubita noastra E-Terra - ia frumos suprafat din cartea funciara si o compara cu suma suprafetelor loturilor din CP. Ca la clasa I. Asta e nivelul. Asa ca nu putem decat sa facem o actualizare inainte de dezmembrare.


_______________________________________
stay hungry. stay foolish.


               

INVICTUS_2010


                  Buna ziua,
Am o problema legata de "generare cp", in sensul ca utilitarul de import al geometriilor din fisierere.dxf, nu functioneaza. Lipsesc butoanele din fereastra. Am tot incercat instalari peste instalari, degeaba. Introduc coordonatele manual sau din tabele prin copy/paste. Pe un PC cu vista home premium, initial programul a functionat dar probabil din cauza update-urilor la vista (poate framework.net?) nu mai merge. As fi recunoscator pentru un raspuns.



               

diagodose2009


                  Hello JohnDoe....
Autoritatea emitentă pentru tiltu de proprietate este OCPI şi nu comisia judeţeană...
sau pe Bucureşti Prefectura Bucureşti.....
                       
Eu aşa ştiu.........

Modificat de diagodose2009 (01-03-2011 12:35:54)


_______________________________________
http://we.tl/D8HOKFyTJ7" target="_blank">http://we.tl/D8HOKFyTJ7


               

bad wolf


                  
diagodose2009 a scris:

Hello JohnDoe....
Autoritatea emitentă pentru tiltu de proprietate este OCPI şi nu comisia judeţeană...
sau pe Bucureşti Prefectura Bucureşti.....
                       
Eu aşa ştiu.........


Gresit ! Autoritatea emitenta a titlului de proprietate este Comisia Locala de fond , funciar , care valideaza  constiturea sau reconstituirea dreptului de proprietate.
Celelalte autoritati care participa la scrierea si eliberarea T.P. sunt Comisia judeteana care aproba sau respinge validarile Comisiei locale.
Comisia locala intocmeste documentele necesare scrierii T.P.(nu le mai repet , petru ca am explicat pe larg in alt topic).
OCPI, doar scrie T.p.-urile , obtine toate semnaturile, le inregistraza , pastreaza ,in arhiva-pe UAT-uri ,cotorul impreuna cu actele unde este preliminare apoi trimite T.P.-ul la Comisia locala unde este inregistrat , i-se face o copie (care se arhiveaza) si se inmaneaza , apoi propritarului , pe baza de semnatura.

Sper ca ai inteles totul corect.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe


                  Asa spun si eu - pentru titlurile eliberate in baza Legii nr. 18/1991. Pentru cele eliberate in baza altor legi ale proprietatii nu mi-e prea clar, stie cineva?


               

bad wolf


                  
John Doe a scris:

Asa spun si eu - pentru titlurile eliberate in baza Legii nr. 18/1991. Pentru cele eliberate in baza altor legi ale proprietatii nu mi-e prea clar, stie cineva?

John , este aceisi procedura, toate celelalte legi sunt doar modificari ale L 18/91.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

lacriman


                  
bad wolf a scris:


diagodose2009 a scris:

Hello JohnDoe....
Autoritatea emitentă pentru tiltu de proprietate este OCPI şi nu comisia judeţeană...
sau pe Bucureşti Prefectura Bucureşti.....
                       
Eu aşa ştiu.........


Gresit ! Autoritatea emitenta a titlului de proprietate este Comisia Locala de fond , funciar , care valideaza  constiturea sau reconstituirea dreptului de proprietate.
Celelalte autoritati care participa la scrierea si eliberarea T.P. sunt Comisia judeteana care aproba sau respinge validarile Comisiei locale.
.....

 Gresit.
Am in fata un titlu de prorpietate, si pe el scrie clar: "Comisia Judeteana pemntru stabilirea dreptului de proprietate asupra terenurilor".
Cum poate fi emitenta o autoritate al carui nume nu e inscris in act? E alta autoritate inscrisa in act?


_______________________________________
stay hungry. stay foolish.


               

John Doe


                  Daca tot s-a deschis discutia asta, m-am uitat si pe titlurile emise in baza legilor 1/2000 si 169/1997, si tot asa scrie.
Interesant totusi, un amanunt esential pe care sa nu-l stii din cap... odata m-a intrebat cineva daca stiu cate trepte am la casa si n-am stiut...


582/295px  38.4KB



               

bad wolf


                  
John Doe a scris:

Daca tot s-a deschis discutia asta, m-am uitat si pe titlurile emise in baza legilor 1/2000 si 169/1997, si tot asa scrie.
Interesant totusi, un amanunt esential pe care sa nu-l stii din cap... odata m-a intrebat cineva daca stiu cate trepte am la casa si n-am stiut...


Incomplet!
Acest titlu nu are nicio valoare juridica fara Procesul Verbal de punere in  Posesie, ori aceasta are antetu:
Comisia Locala a com..........
Judetul.......


A fost ales s se scrie ca emitent comisia judeteana pentru ca nu se intocmesc PV si nu se scriu titlurile pana nu se emit HCJ-urile de validare a anexelor.

Asta e valabil si pentru lacriman(care am inteles ca are mai multa vechime decat mine intopograafie dr nu stiu cata experinta are in aplicarea legilor fondului funciar.)

Modificat de bad wolf (01-03-2011 22:43:37)


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

NUTU


                  intrebare ? : fac un cp-ul toata lumea il vede il poate deschide trece pina si testul la ocpi la serviciul nou SAI cand ajung cu el la inregistrat la bcpi in RGI da o eroare .......server 500 si iarasi ceva .....? fac vreo 2 cd la fel , merg la un autorizat imi face si el cd pt RGI la cp tot asa ? DE CE? SAU CE PROBLEME SUNT ? deoarece in manual nu srice nimic de acea eroare , ing. SAI al ocpi nu stie nici el ce are ? nimeni nu stie nimik poate stie cineva dintre voi sau poate e ascuns vreunul de la ancpi printre noi si ia problema in frau http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">


               

sacoracad


                  incerca si vb cu inspectorul sa "urce" CP-ul prin intermediul platformei Mantis si sa umble cineva la butoane ca sa-i dea Admitere http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">
"DE CE? SAU CE PROBLEME SUNT ?"
!?.... http://www.3xforum.ro/img/smilies/roll.png">
 http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">


_______________________________________
Noi te masuram cel mai bine


               

diagodose2009


                  Stimate domn.......
Orice bug grav la programului GenerareCP , este foarte valoros., daca se doveste ca bug-ul este  din programul GenerareCP..

Eu am impresia ca acest tip de eroare este de la coordonate..
Uneori programul TopoLt modifica eronat poliliniile parcelei /constructiei..
Noi am patiti ceva asemanator, dar te rog sa verifici din nou coordonatele.......

Pentru astfel; de probleme noi am facut un program LISP  de corectare poliliie pe care noi iil apelam  inainte  sa dam comanda ARR din TOPOLT,.,
Te rog stimate domn NUTU sa ne confirmi daca bug-ul este din coordonatele ........

Modificat de diagodose2009 (27-06-2011 23:25:34)


_______________________________________
http://we.tl/D8HOKFyTJ7" target="_blank">http://we.tl/D8HOKFyTJ7