expertiza topo

Creat de ramona.vasile, Noi 20, 2010, 11:12 AM

« precedentul - următorul »

ramona.vasile

Buna ziua,

Ma aflu in urmatoarea situatie :am primit o citatie de la vecini prin care ma anuntau ca m-au dat in judecata pt aproximativ 40m patrati,le-a iesit la masuratoare cu 40 de metri mai putin ,terenul lor este pe colt avand iesire la strada pe 2 laturi.
In acte noi figuram cu 300 de metri patrati, dar masurati si intabulati 281 m2.Ideea este ca in actul de vanzare cumparare din 1936 terenul are 6 m latime pe 50 m lungime dar in realitate dimensiunile variaza intre 5.24-6.90m latime si 43-44 m lungime .Pot exista probleme in proces avand in vedere ca dimensiunile nu corespund cu actul de vanzare cumparare ,terenul nu a putut fi modificat fiind inconjurat de casele vecinilor aflate pe hotar?
Pt a-mi angaja un expert consilier ,va trebui sa anunt instanta sau pe expertul desemnat de instanta (nu stiu cat de ok vor decurge lucrurile avand in vedere ca reclamanta este secretara primarului si stim cum merg treburile la noi in tara................),expertiza va avea loc peste cateva zile ?
Multumesc frumos,
Ramona Vasile

Modificat de ramona.vasile (20-11-2010 09:12:51)

John Doe

Greu de spus daca ar conta sau nu, fiecare situatie are particularitatile ei. Cel mai bine poate sa-ti raspunda un expert - desemnat de instanta sau angajat de tine. Situatia nu poate fi explicata foarte exact pe forum, doar ne putem da si noi cu parerea vis-a-vis de ceea ce spui tu.
Totusi, pe parcursul... ostilitatilor, daca ai neclaritati spune-ne, si in masura in care se poate vei fi ajutata.

Destul de ciudata situatia, tie iti lipsesc deja 19mp, la vecini 40 mp si tot pe tine te dau in judecata... oare nu poate fi de vina drumul, de exemplu? Daca s-a latit, logic ca v-a afectat in minus pe amandoi. Sa fi intrat vecinul celalalt peste tine si tu peste secretara este mult mai putin probabil.
S-ar mai putea ca masuratorile acelea din 1936 sa fi fost cam expeditive, caz in care probabil ar trebui masurate mai multe proprietati si verificat cat de exacte au fost, si daca sunt imprecise va judecati degeaba.
Constitutia garanteaza proprietatea, dar care? nu aia de acum o suta de ani, fiindca nu poate garanta 100 de ani in urma ca nu s-a modificat nimic. Si daca secretara foloseste ca referinta batuta in cuie ce s-a scris in acte in 1936, trebuie sa si poata dovedi legal cine i-a intrat in curte si i-a luat 40mp.

Modificat de John Doe (20-11-2010 10:27:50)

ramona.vasile

Multumesc frumos pt raspuns.
Cum  sa fac sa-mi gasesc un expert consilier?Il desemneaza tot instanta sau ar trebui sa -l angajez eu?

djxhouse

eu iti sugerez sa cauti un topograf autorizat serios, cu experienta...
sa-ti ofere suport, sa te indrume , ce optiuni ai
eventual te indruma catre un avocat bun..
acuma depinde de bugetul tau... daca nu e mare paguba de cateva sute lei

John Doe

Daca instanta va cere expertiza, va desemna si un expert juridic care sa o faca, dar acesta nu te va consilia pe tine sau pe secretara; el va raspunde numai la ceea ce îi cere instanta in dosar.
Intr-adevar, cel mai bine ar fi faci cum a spus djxhouse. Ai grija si la avocati, nu chiar toti se descurca in speta asta, indiferent de ceea ce spun.

ramona.vasile

Avocat am angajat deja ,luni urmeaza sa vorbim  si sa ne spuna ce si cum ,este specializat de drept civil . Nu imi permit sa pierd din teren pt ca intre casa si hotarul cu vecinul  sunt doar 2 metri .

Modificat de ramona.vasile (20-11-2010 13:50:31)

bad wolf

#6
Citat din: djxhouseeu iti sugerez sa cauti un topograf autorizat serios, cu experienta...
sa-ti ofere suport, sa te indrume , ce optiuni ai
eventual te indruma catre un avocat bun..
acuma depinde de bugetul tau... daca nu e mare paguba de cateva sute lei

Incerca sa nu mai crezi ca daca esti un bun cadastras autorizat esti si expert judiciar.
Eu am ambele calitati (cat.D) si 18 ani ca expert judiciar si pot sa-ti spun ca stiu topografi foarte buni care nu stiu sa rezolve o expertiza judiciara.
Expertiza judiciara se rezolva in functie de situatia de la fata locului , de acte si bineinteles de masuratori.
A punctat foarte bine John cateva aspecte.
Expertiza este strict necesara , dar sa fie efectuata de un expert judiciar topograf , nu de agronomi sau alte specialitati.
Succes !
Deocamdata nu mai revin.
Sper sa gasesc cararea corecta !

ramona.vasile

#7
Voi incerca sa atasez niste poze cu amplasarea  gotarului.


581/435px 50.5KB

ramona.vasile

#8
Inca una.


435/581px 39.9KB

ramona.vasile

#9
Gardul acela rezemat de casa lor este cel care l-am avut la poarta inainte de a-l schimba


435/581px 36.4KB

bad wolf

E forte greu sa va ajutam , asa pe forum. Numai vazand actele de la dosar si ce este la fata locului ,vazand si analizand situatia existenta puteti fi ajutata.
Sper sa gasesc cararea corecta !

Sebastian

Asta e un proces cam lung :o parerea mea e ca in orcare din situatii instanta nu va hotar sa se afecteze integritaea constructiilor!

Mit

#12
Citat din: ramona.vasileMultumesc frumos pt raspuns.
Cum  sa fac sa-mi gasesc un expert consilier?Il desemneaza tot instanta sau ar trebui sa -l angajez eu?

Tu, impreuna cu avocatul, faceti un plan de actiune, cu intrebari, la care expertiza topografica va trebui sa dea raspunsuri. Daca nu o sa i se ceara sa raspunda la anumite intrebari, expertul nu o va face din proprie initiativa.

Expertul va fi numit de catre instanta. Aici, mai intreaba-l si pe BadWolf. Important este nu cum este numit, ci sa fie profesionist si impartial.  :hi:

ramona.vasile

Pai ,instanta a desemnat un expert dar pe notificarea respectiva scrie ca imi pot  angaja si eu un expert consilier care sa ia parte la masuratori care "sa-mi apere si mie interesele".
Atat citatia cat si notificarea sunt trimise pe un nume gresit ,proprietara este  mama dar pe citatie apare un nume de barbat care nu are nicio legatura cu noi, asa ca avocata va lua legatura cu expertul care trebuie sa vina si sa anunte lucrul asta , adica sa nu-l lasam sa masoare pt ca  mama nu face parte din proces ,sa  citeze persoana corecta si apoi sa faca expertiza.
Bad wolf ,ai mai intalnit situatii din astea ,procedam corect?
Multumesc!

Modificat de ramona.vasile (22-11-2010 14:42:32)

bad wolf

#14
Citat din: ramona.vasilePai ,instanta a desemnat un expert dar pe notificarea respectiva scrie ca imi pot  angaja si eu un expert consilier care sa ia parte la masuratori care "sa-mi apere si mie interesele".
Atat citatia cat si notificarea sunt trimise pe un nume gresit ,proprietara este  mama dar pe citatie apare un nume de barbat care nu are nicio legatura cu noi, asa ca avocata va lua legatura cu expertul care trebuie sa vina si sa anunte lucrul asta , adica sa nu-l lasam sa masoare pt ca  mama nu face parte din proces ,sa  citeze persoana corecta si apoi sa faca expertiza.
Bad wolf ,ai mai intalnit situatii din astea ,procedam corect?
Multumesc!

Da ! Procedati corect refuzand accesul expertului daca nu sunteti parte in proces.Poate ca vecina dvs. se judeca cu altcineva.Sau nu stie ce vrea...
Oricum avocata dvs. sa fie foarte atenta la aceste probleme de idenditate a partilor in proces pentru a nu risca sa pierdeti procesul prin neprezentare .
In ce priveste espertul consilier (corect -expert asistent) puteti sa-l angajati de unde doriti dar trbuie sa fie in lista expertilor autorizati de ministerul de justitie.
Trebuie sa va spun ca expertul nu apara interesele nimanui ci face constatari, doar conform cu realitatea din teren si numai dupa actele din dosar.
Apoi raspunde numai la obectivele aprobate prin Incheierea in principiu prin care a fost numit.
Acum.. cum formuleaza Concluziile , depinde de experienta, profesionalismul si uneroi (din pacate) de anumite influiente.
Expertul asistent insa poate preintampina orice influiente...
Succes !
Sper sa gasesc cararea corecta !