expertiza topo

Creat de ramona.vasile, Noi 20, 2010, 11:12 AM

« precedentul - următorul »

doru2

bad woolf, sunt curios daca in romanai exista o perioada de prescriere.

 pentru cazul acesta, mie imi pare foarte clar, solutia e simpla, dar aplicand o legislatie ce s-ar putea sa nu fie aplicata in romania. in mod normal, oricine are dreptul sa faca plangere intr-un anumit interval de timp, unde sunt eu e 10 ani, in alte state poate fi si peste 30.

 ai dreptul sa faci reclamatie in legatura cu limitele tale de prorietate, dar daca nu ai facut-o in zece ani, chiar si daca vecinul ti-a intrat pe proprietate cu 30%, nu mai poti face nimic.

 interesant ar fi de aflat care  este periaoda ce se aplica in ro.

 atata vreme cat acele limite de proprietate au fost stabilite cu zeci de ani in urma, toti vecinii au trait in buna vecinatate in toti acesti ani, acele limite de prorietate sunt consfintite prin structurile care exista, garduri, cladiri etc. nici un judecator, aici, nu ar accepta o alta solutie, de aceea tot am insistat in alte posturi spunand ca masuratorile nu sunt decat o evidenta nu o dovada.

 evidenta in cazul nostru e ca in 1900 toamna un topograf, mai mult sai mai putin calificat, a masurat o proprietate cu instrumente doar de el stiute, cu metode doar de el intelese, poate un supertopograf poate doar un ajutor de topograf care in ziua respectiva s-a nimerit prin zona. in felul acesta ne-am ales cu cu o suprafata de xxxx metrii patrati. apoi acei vecini, pe baza a ceea ce a fost masurat atunci, a tarusilor si a ceea ce a fost marcat pe teren, si-au construit casele si gardurile. in mod normal, fiecare avea dreptul sa faca reclamatie in zzz ani, atat cat prevede perioada de prescriptie.

 in mod normal exista cinci doctrine de drept care se aplica in astfel de situatii si nu stiu daca ele se aplica si in ro, dar ar merita sa intrebati. aceasta ar fi strategia de abordare intr-un astfel de proces. nici un judecator nu ar da castifg de cauza unui vecin care s-a trezit dupa 60 de ani ca el nu are suprafata din acte.

 intrebare este simpla: cine si in ce conditii a masurat aceea suprafata si de ce si-au construit toti casele pe baza acelor masuratori? raspunsul e simplu. pentru ca toti au acceptat masuratorile asa cum au fost, iar acum a trecut perioada de garantie :), reclamatiile nu se mai primesc. masuratorile sunt asa cum au fost ele facute, nu potui sa vii dupa 70 de ani sa spui ca topograful din '30 a gresit. gresit, negresit, limitele sunt exact acelea care au fost acceptate si folosite in ultimii 70 de ani, fara nici un drept de apel sau contestatie.

 cam asa vad eu lucrurile si cam aceasta ar fi solutia aici, sunt curios ce spuneti voi.

John Doe

Exista si la noi asa ceva, se numeste uzucapiune si termenul de prescriere e de 20 de ani de folosinta a bunului fara tulburare in posesie. N-as putea insa sa spun unde si cum se aplica sau nu, nu sunt foarte sigur.

kod

eu stiam ce perioada este de 30 ani in cazul uzucapiunii, dar astept o confirmare mai oficiala ...pana caut eu pe net :hi:

Modificat de kod (23-11-2010 09:15:24)

kod

#18
Citat din: Laura Herescuuzucapiunea

UZUCAPIUNEA

Notiuni genrale

Uzucapiunea este o modalitate legala de dobandire a proprietatii sau a altui drept real ca urmare a posedarii neintrerupte a acestuia pe toata perioada stabilita de lege.

Uzucapiunea se mai numeste si prescriptie achizitiva.

Toate bunurile imobile care se gasesc in circuitul civil pot fi dobandite prin uzucapiune, daca se indeplinesc conditiile prevazute de lege.
Bunurile care fac parte din domeniul public al statului nu pot fi uzucapate( adica nu pot fi dobandite prin uzucapiune).
Uzucapiunea presupune o posesie utila, deci neviciata. Posesia trebuie sa fie continua, netulburata, publica si sub nume de proprietar.
Nu se cere conditia ca proprietarul lucrului sa stie ca bunul sau este posedat de o alta persoana.

Uzucapiunea este de doua feluri: de 30 de ani si uzucapiunea de la 10 pana la 20 de ani.

Uzucapiunea de 30 de ani.

Pentru a putea fi invocata aceasta uzucapiune trebuie indeplinite doua conditii:
a) Sa existe o posesie de 30 de ani
b) Posesia sa fie utila
Nu se cere ca posesorul sa fie de buna credinta si nici nu se cere existenta vreunui titlu.
Uzucapiunea trebuie invocata si dovedita de cel care poseda fie pe calea actiunii principale ( cerere de chemare in judecata) fie pe cale de exceptie( in cursul unui proces aflat in curs de solutionare).

Uzucapiunea de la 10 pana la 20 de ani.

Conditii cumulative:
a) Sa existe o posesie utila a lucrului
b) Posesia sa fie intemeiata pe un just titlu
c) Posesia sa dureze de la 10 la 20 de ani
d) Posesia sa fie de buna credinta

Aceasta uzucapiune poate fi invocata numai fata de imobile luate in mod individual.

Ce este just titlul?
Just titlul este un act translativ de proprietate care provine de la o alta persoana decat adevaratul proprietar. Reclmantul trebuie sa faca dovada justului titlu dupa regulile de drept comun.
Justul titlu trebuie dovedit separat de buna credinta.
Un titlu nul nu poate servi ca baza a uzucapiunii de scurta durata.
Un titlu anulabil ( lovit de nulitate relativa) poate fi invocat ca just titlu fata de terte persoane,cu exceptia persoanei care are dreptul sa invoce nulitatea relativa. Cu toate acestea dupa trecerea termenului in care se putea invoca nulitatea relativa, actul anulabil devine valabil si poate fi opus si celui care ar fi putut sa ceara anularea .
Justul titlu trebuie sa aiba data certa.

Buna credinta – se intelege prin aceasta convingerea gresita a posesorului ca adobandit bunl de la adevaratul proprietar. Buna credinta trebuie sa existe la momentul dobandirii bunului, si nu pe tot parcursul exercitarii posesiei. Buna credinta se prezuma.

Termenul de 10 pana la 20 de ani.

Se aplica termenul de 10 ani in situatia in care adevaratul proprietar locuieste in raza teritoriala a aceluiasi tribunal judetean unde se afla imobilul.

Se aplica termenul de 20 de ani daca adevaratul proprietar locuieste in raza teritoriala a altui tribunal judetean unde se afla imobilul.

De ce se numeste de la 10 pana la 20 de ani?

Explicatia este urmatoarea:

A)In cazul in care adevaratul proprietar a locuit un timp in raza teritoriala a aceluiasi tribunal judetean in care se afla imobilul, si apoi se muta in raza teritoriala a altui tribunal judetean , conform art 1896 cod civil termenul de uzucapiune se calculeaza astfel;
La numarul anilor in care proprietarul a locuit in aceeasi raza teritoriala se adauga dublul anilor care ramasesera pana la implinirea a 10 ani.
Ca exemplu concret; proprietarul locuieste 5 ani in aceeasi raza teritoriala cu imobilul si ulterior se muta. Pana la 10 ani ,mai trebuia sa treaca inca 5 ani..Dublul acestei perioade este 10. Astfel, termenul pentru implinirea uzucapiunii este de 5 ani( primii ani) plus 10 ani ( dublul anilor ramasi) – in total fiind 15 ani.

B)A doua situatie: proprietarul locuieste initial in alta raza teritoriala a tribunalului judetean in care se afla imobilul, apoi se muta in aceasi raza teritoriala. In aceasta situatie, se scade prima perioada din termenul de 20 de ani apoi anii ramasi se injumatatesc.
Caz concret: proprietarul locuieste in alta raza teritoriala timp de 14 ani apoi se muta in aceeasi raza teritoriala. Diferenta dintre 20 si 14 este de 6 ani. In acest caz termenul de implinire a prescripriei achizitive este de 14 plus 3( jumatate din cei sase ani ramasi), adica 17 ani.

Termenul uzucapiunii se calculeaza pe zile. Ziua in care incepe prescriptia nu se ia in calcul. Prescriptia se considera implinita la implinirea ultimei zile a termenului.

Articol preluat de aici:
http://www.avocat-consultanta.com/articole-indrumari/drept-civil/uzucapiunea/

bad wolf

#19
Citat din: doru2bad woolf, sunt curios daca in romanai exista o perioada de prescriere.

 pentru cazul acesta, mie imi pare foarte clar, solutia e simpla, dar aplicand o legislatie ce s-ar putea sa nu fie aplicata in romania. in mod normal, oricine are dreptul sa faca plangere intr-un anumit interval de timp, unde sunt eu e 10 ani, in alte state poate fi si peste 30.

 ai dreptul sa faci reclamatie in legatura cu limitele tale de prorietate, dar daca nu ai facut-o in zece ani, chiar si daca vecinul ti-a intrat pe proprietate cu 30%, nu mai poti face nimic.

 interesant ar fi de aflat care  este periaoda ce se aplica in ro.

 atata vreme cat acele limite de proprietate au fost stabilite cu zeci de ani in urma, toti vecinii au trait in buna vecinatate in toti acesti ani, acele limite de prorietate sunt consfintite prin structurile care exista, garduri, cladiri etc. nici un judecator, aici, nu ar accepta o alta solutie, de aceea tot am insistat in alte posturi spunand ca masuratorile nu sunt decat o evidenta nu o dovada.

 evidenta in cazul nostru e ca in 1900 toamna un topograf, mai mult sai mai putin calificat, a masurat o proprietate cu instrumente doar de el stiute, cu metode doar de el intelese, poate un supertopograf poate doar un ajutor de topograf care in ziua respectiva s-a nimerit prin zona. in felul acesta ne-am ales cu cu o suprafata de xxxx metrii patrati. apoi acei vecini, pe baza a ceea ce a fost masurat atunci, a tarusilor si a ceea ce a fost marcat pe teren, si-au construit casele si gardurile. in mod normal, fiecare avea dreptul sa faca reclamatie in zzz ani, atat cat prevede perioada de prescriptie.

 in mod normal exista cinci doctrine de drept care se aplica in astfel de situatii si nu stiu daca ele se aplica si in ro, dar ar merita sa intrebati. aceasta ar fi strategia de abordare intr-un astfel de proces. nici un judecator nu ar da castifg de cauza unui vecin care s-a trezit dupa 60 de ani ca el nu are suprafata din acte.

 intrebare este simpla: cine si in ce conditii a masurat aceea suprafata si de ce si-au construit toti casele pe baza acelor masuratori? raspunsul e simplu. pentru ca toti au acceptat masuratorile asa cum au fost, iar acum a trecut perioada de garantie :), reclamatiile nu se mai primesc. masuratorile sunt asa cum au fost ele facute, nu potui sa vii dupa 70 de ani sa spui ca topograful din '30 a gresit. gresit, negresit, limitele sunt exact acelea care au fost acceptate si folosite in ultimii 70 de ani, fara nici un drept de apel sau contestatie.

 cam asa vad eu lucrurile si cam aceasta ar fi solutia aici, sunt curios ce spuneti voi.

Da , exista o perioada de gratie , ca sa -i zicem asa, sau cum se numeste in legislatia romaneasc ramasa de la Al .I Cuza,Uzucapiune, care are peroade diferite de tim, incepand cu 10 ani si in functie de situatiile prezentate in Codul civil , este si de 2o si de 30 ani.
Ceea ce a prezentat Kod este unul din modurile folosite de avocatii « isteti » pentru a dovedi uzucapiunea.
In intravilan mai sunt si alte elemente de care se tine seama, ex. apa de pe strasina casei trebuie sa curga intotdeuna pe terenul propriu ; aceasta este una dintre metodele infailibule la stbilirea graniruirii cand exista cladiri vechi care pot fi luate ca eferinta.
Dar nimeni nu este oprit sa reclame.
Judecatorul este cel care , pe baza probelor , decide.
Ce spune Doru , in legatura cu modul de masurare si d calcul al suprafetelor este corect si se tine seama de asta , se tine seama si de varsta constructiilor existente sau chiar disparute dar exista dovezi despre existenta lor.
Sunt cazuri cand stranepoti incearca sa modifice hotarele stbilita de inaintasii lor cu zeci de ani in urma.
Mai sunt cazuri cand actele sunt ambigue , contin unitati de masura care transformate in m , sau m.p. dau diferente intre hotare materializate de zeci de ani.
Astfel de cazuri se intalnesc in toata tara inclusiv in zonele unde exista mult laudatul cadastru austriac , care a fost foarte bun la vremea lui dar care creeaza foarte multe probleme la aplicarea Legilor fondului funciar si mai ales in caz de litigii , in cazul expertizelor.
De toate aceste elemente , un expert de buna credinta tine seama , din pacate mai sunt si experti fara experienta si care mai mult incurca treburile si din acest motiv, uneori se fac mai multe randuri de expertize si trec ani de zile pana cand  se clarifica situatia , si cateodata partile au surpriza sa constate si mai ales sa inteleaga ca s-au judecat degeaba.
Ar fi multe de spus, dar in Romania dupa apriatia L18/91 cu multe modificari aiurite facute dupa interesele unora sau altora a creeat foarte multe litigii.
Poate stra-stranepotii nostri vor inceta sa se judec e pentru nimic.
Asta e mentalitatea balcanica si nu putem scapa de asa
Sper sa gasesc cararea corecta !

ramona.vasile

L-a contactat avocata pe  domnul expert desemnat de instanta ca sa masoare si ne-a spus sa avem actele pregatite  el fiind obligat sa se prezinte si sa verifice ca nu facem parte din proces din cauza numelui gresit de pe citatie .Am inteles ca va trebui sa faca o adresa catre judecatorie prin care sa se ceara schimbarea numelui  de pe citatie .
In casa aceea daramata nu mai locuieste nimeni de vreo 40 de ani , a fost lasata in paragina ,nu i-au mai platit impozitul de zeci de ani  ,dar acum vor sa -l vanda si este suprafata prea mica (140m 2).Noi ne-am rugat de ele sa ni-l vanda pt ca ne avantaja ,ne maream curtea in fata casei dar ne-au tinut cu vorba pt ca il mai promisesera unei persoane cu care  au facut un antecontract de vanzare ,persona care se acupa cu niste afaceri mai dubioase (nu are venituri  dar si-a construit ditamai casoiul pe o strada alaturata).
Voi vedea maine ce ne va spune expertul respectiv si va voi tine la curent .
Va multumesc frumos pt raspunsurile prompte si pt  sfaturi.

ramona.vasile

A venit si expertul ,un om super ok ,aveam impresia ca o sa fie vreun zbir ceva :(,si  a spus ca va face adresa  la tribunal pt modificarea numelui.A fost destul de aiurea pt dansul pt ca de la reclamante nu s-a prezentat nimeni plus ca i-a dat programarile peste cap .L-am intrebat daca am avea vreo problema dupa cum se prezinta terenul si ne-a spus ca daca avem cadastru si intabulare  facute este  foarte bine si ca este putin probabil sa le modifice.

Modificat de ramona.vasile (24-11-2010 10:37:47)

Anton Pann

Am aflat intamplator de la un coleg expert ca Asociatia Expertilor Judiciari intentioneaza sa finalizeze mult asteptatul protocol de avizare a expertizelor judiciare. In mod normal, este un lucru foarte bun . M-ar interesa continutul acestui proiect . Cred ca mai sunt multe persoane interesate de ce se va intampla in continuare cu expertiza si expertii judiciari . Are cineva informatii mai concrete ? - din partea Asociatiei sau ANCPI ului ?

dora3mira

Da, am ceva informatii. Ia te rog legatura cu domnul Bejenar Petre - presedintele APET-R - pentru a afla direct de la sursa noutatile- Daca esti membru deja al asociatiei - si chiar daca nu esti, solicita sa raspunzi si tu la intrebarile de interes in incheierea acestui protocol.
Adresa de mail pentru domnul Bejenar o gasesti la subiectul despre Conferinta de la Targu Mures.

bad wolf

#24
Citat din: dora3miraDa, am ceva informatii. Ia te rog legatura cu domnul Bejenar Petre - presedintele APET-R - pentru a afla direct de la sursa noutatile- Daca esti membru deja al asociatiei - si chiar daca nu esti, solicita sa raspunzi si tu la intrebarile de interes in incheierea acestui protocol.
Adresa de mail pentru domnul Bejenar o gasesti la subiectul despre Conferinta de la Targu Mures.

ASTA ESTE UNA DINTRE CELE MAI MARI TAMPENII , PENTRU CA LEGEA FONDULUI FUNCIAR NU A FOST APLICATA IN SISTEM STEREO '70, IAR PLANURILE PARCELE SUNT ASA CUM SUNT.
NU CRDEAM CA UN EXPERT JUDICIAR CU EXPERIENTA ARDE DE NERABDARE SA-SI BAGE CAPUL IN LAT.

AM SA VA POSTEZ ZILELE URMATOARE ,UN EXEMPLU , CUM A SOLICITAT UN OCPI (ILEGAL-DEOCAMDATA) AVIZAREA UNUI RAPORT DE EXPERTIZA.

IMI PARE RAU SA SPUN, DAR ACUM , DUPA CE AM VAZUT SI ADREA LUI TAGA , CATRE ASOCIATIE , CA ACEASTA ASOCIATIE A FOST CREATA SPECIAL PENTRU A FI SUBORDONATI SI EXPERTII JUDICIARI CATRE ANCPI.

PACAT CA SUNTETI ATAT DE NAIVI !!!
Sper sa gasesc cararea corecta !

Anton Pann


                  Sunt de aceeasi parere cu BAD WOLF .

 Am cateva intrebari cu privire la efectuarea expertizelor prin prisma unui protocol ce va trbui incheiat cu ANCPI - oricum acesta este inevitabil dar acesta nu ar trebui facut  in urgenta, asa  cum se deruleaza toata legislatia noastra   . Pentru ca apoi vor urma modificari succesive .

1. cand credeti ca ar trebui avizata expertiza ? In faza raportului d expertiza, pe 1-2 variante ? dupa raspunsul la obiectiuni ? dupa emiterea sentintei va fi prea tarziu - evident .
2.  ce se intampla cand se cere inscrierea in Cf a unui titlu de proprietate , in lipsa titlului original, prin cerere adresata instantei? se va masura intraga tarla ? se va proceda la inscriere provizorie cu localizare incerta daca va exista flux de introducere in baza de date ? se va cere de catre OCPI - ordine in tarla?
3. cum se va inscrie in Cf o sentinta de dezmembrare pe identificator cadastral atribuit anterior prin RGI . Poate expertul sa propuna dezmembrarea pe nr. top. 400345/1 - cum opereaza BCPI o sentinta in acest caz . Ma gandesc ca trebuie sa fie o solutie fara a trimite persoana sa mai faca o documentatie prin care avizatorul sa-i dea numere cadastrale noi. va intreb pentru ca inca nu am avut un asemenea caz , dar vor apare curand
4. presupunand ca se va lucra in stereo 70 , care ar fi modalitatea de avizare a expertizei in cazul unei suprapuneri virtuale ( sa-i spunem asa ?!)  - cred ca e corect

5. mai sunt cateva aspecte in statutul asociatiei care cel putin pentru expertii vechi nu suna bine , dar .... deocamdata nu le comentez.

6. care vor fi atributiile avizatorului unei expertize tehnice si ce va verifica : in ce situatii se va solicita refacerea expertizei, in ce situatii se va respinge avizrea expertizei, care ar fi piesele obligatorii penru avizarea expertizei?  pentru ca in prezent , am de facut o rectificare Cf prin documentatie , rectificare in minus , si mi se cere sa suprapun o schita de Cf ( concretuala fara nici o scara ) cu planul cadastral intravilan, si nu pot face aceasta suprapunere . Ce ziceti se va aviza?

Cu toate ca sunt de acord cu necesitatea acestei asociatii si aspectele pozitive pe care le intrevad, am indoieli privind rezultatele .



               

bad wolf


                  
Anton Pann a scris:

Sunt de aceeasi parere cu BAD WOLF .

 Am cateva intrebari cu privire la efectuarea expertizelor prin prisma unui protocol ce va trbui incheiat cu ANCPI - oricum acesta este inevitabil dar acesta nu ar trebui facut  in urgenta, asa  cum se deruleaza toata legislatia noastra   . Pentru ca apoi vor urma modificari succesive .

1. cand credeti ca ar trebui avizata expertiza ? In faza raportului d expertiza, pe 1-2 variante ? dupa raspunsul la obiectiuni ? dupa emiterea sentintei va fi prea tarziu - evident .
2.  ce se intampla cand se cere inscrierea in Cf a unui titlu de proprietate , in lipsa titlului original, prin cerere adresata instantei? se va masura intraga tarla ? se va proceda la inscriere provizorie cu localizare incerta daca va exista flux de introducere in baza de date ? se va cere de catre OCPI - ordine in tarla?
3. cum se va inscrie in Cf o sentinta de dezmembrare pe identificator cadastral atribuit anterior prin RGI . Poate expertul sa propuna dezmembrarea pe nr. top. 400345/1 - cum opereaza BCPI o sentinta in acest caz . Ma gandesc ca trebuie sa fie o solutie fara a trimite persoana sa mai faca o documentatie prin care avizatorul sa-i dea numere cadastrale noi. va intreb pentru ca inca nu am avut un asemenea caz , dar vor apare curand
4. presupunand ca se va lucra in stereo 70 , care ar fi modalitatea de avizare a expertizei in cazul unei suprapuneri virtuale ( sa-i spunem asa ?!)  - cred ca e corect

5. mai sunt cateva aspecte in statutul asociatiei care cel putin pentru expertii vechi nu suna bine , dar .... deocamdata nu le comentez.

6. care vor fi atributiile avizatorului unei expertize tehnice si ce va verifica : in ce situatii se va solicita refacerea expertizei, in ce situatii se va respinge avizrea expertizei, care ar fi piesele obligatorii penru avizarea expertizei?  pentru ca in prezent , am de facut o rectificare Cf prin documentatie , rectificare in minus , si mi se cere sa suprapun o schita de Cf ( concretuala fara nici o scara ) cu planul cadastral intravilan, si nu pot face aceasta suprapunere . Ce ziceti se va aviza?

Cu toate ca sunt de acord cu necesitatea acestei asociatii si aspectele pozitive pe care le intrevad, am indoieli privind rezultatele .


In legea 7-Legea cadastreului sune:

Lege nr. 7/1996
din 13/03/1996
Legea cadastrului şi a publicităţii imobiliare
Republicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 201 din 03/03/2006
                                                      Actul a intrat in vigoare la data de 06 martie 2006

Art. 4. - Agenţia Naţională are următoarele atribuţii principale:
l) avizează tehnic expertizele efectuate de către experţii judiciari în specialitatea topografie, geodezie şi cadastru cu privire la corectitudinea datelor topografice utilizate, la solicitarea instanţelor de judecată. Avizele menţionate mai sus vor fi date de oficiul teritorial în baza unui regulament comun, elaborat de Agenţia Naţională şi Ministerul Justiţiei;
Deci :avizeaza..cu privire la corectitudinea datelor topografice utilizate, la solicitarea instanţelor de judecată.
De aici trebuie plecata discutia si trebuie sustinuta de un expert care a lucrat in mai multe zone ale tarii (deci cunoaste situatii din diferite zone) , are o vechime de minim 10-15  si are aut. cat. D de la ANCPI.
Spun asta pentru a sti despre ce vorbeste.
Ce inseamna "corectitudinea datelor topografice utilizate "?
Asta-i prolema:datele corecte care le poate verifica sunt : planuri parcelare, Titluri de proprietate, procese verbale de punere in posesie si ..cam atat.
Nu se pune proble de a aceept , ca ANCPI sa impuna metoda(sau aparatura) folosita
pentru efectuarea expertizei.
Trebuie insa ca ANCPI/OCPI sa puna la dispozitie GRATUIT  datele necesare , inclusiv coordonatele punctelor , acolo unde este cazul ca experiza sa fie efectuata in Stereo '70 si sa-si asume raspunderea pentru datele puse la dispozitia expertului.
Avizarea trebuie sa fie solicitata de judecator, daca considera ca este necesar.
Daca vom accepta pretentiile ANCPI , se va bloca complet justitia datorita timpului foarte mare care va fi necesar pentru efectuarea unei expertize , iar onorariile vor fi enorme si in acelasi timp cel putin jumatate dintre experti vor renunta.
E mai simplu sa fii evaluator, iar cursul este accesibil.
Voi reveni .


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !