Verificare de la ANCPI

Creat de djxhouse, Aug 13, 2010, 02:42 PM

« precedentul - următorul »

djxhouse

m-au sunat de la OCPI si mi-au zis ca miercuri am depus 4 lucrari si trebuie verificate lucrarile ca asa cere ancpi.

din cate am inteles si de la alti colegi, asta se intampla prin toata tara.

cum se verifica, ce se verifica.. etc etc
pt mine e prima data cand m-a verifica.
 :hi:

Alin B.

Salutare ! Si eu voi fi verificat Marti . Am discutat si cu alti colegi din zona si vor fi si ei verificati in cursul saptamanii urmatoare. Cei care stiu ca lucreaza regulamentar ar trebui sa stea linistiti . Mai rau de cei ce sunt prieteni cu ortofotoplanul.  :)

Mit

Pai tocmai OCPI-ul te forteaza sa fii prieten cu Ortofotoplanul !!!! cum ca te "incaleci" cu lucrarea lu' vecinu' si ca ar fi mai bine sa te "tragi" tu dupa el (chiar daca ai masurat cu GPS-ul) ca ... "parca el pica mai bine pe orto". 
 :nebun:

John Doe

Uneori, verificarile de teren se pot face si la birtul din colt... dar mai bine alegeti unul cu aer conditionat...
Sa revenim: daca i-a apucat asa, brusc, o criza de constiinta, se va merge pe teren si se vor verifica:
- punctele de statie: trebuie sa existe in teren, nu merge ca s-a împiedecat nea Gheorghe de el si l-a scos
- corespondenta dintre detaliile din teren si de pe plan: daca ati scapat prea multe detalii nu e bine
- modul de incadrare in Stereo '70: puncte vechi (existente sau nu, vizibile sau nu), schita retelei de sprijin
- daca se ia si aparatura (GPS sau teodolit), se pot verifica si coordonatele statiilor si/sau ale punctelor de detaliu, prin sondaj. Normal ca coordonatele masurate cu GPS si statie totala n-o sa fie fix alea, dar daca ies diferente prea mari cineva a gresit (de obicei, noi)

Modificat de John Doe (13-08-2010 12:41:36)

bad wolf

Verificarea aceasta este periodica .
In principiu John are dreptate, doar ca , daca se face o verificare a masuratorilor in teren, se foloseste oblogatoriu aceiasi aparatura si acelesi puncte de retea , cu cele folosite la realizarea lucrarii respective.
In acelasi timp se poate face si un audit.
Si..John are dreptate: verificarea se poate face i la un ..local cu aer conditionat.
De obicei, insa, aceste controale se lasa cu ...o amnda.trebuie sa creasca bugetul ANCPI.
Bafta tuturor !
Sper sa gasesc cararea corecta !

Trinity

Pentru orice verificare : coordonatele stereo sa fie... stereo 70 - OCPI verifica de regula cu GPS si Transdat .
Atentie ! lucrarile NU SE VERIFICA CU ACELEASI PUNCTE VECHI folosite la intocmirea lucrarii ci cu alte puncte sau cu GPS .
OCPI nu verifica cu ortofotoplanul ! Lucrarea cu ORTOFOTO crapa cu siguranta la verificarea in teren .Deasemenea crapa si lucrarile intocmite cu puncte vechi, de regula borne din intravilan care ... de multe ori nu au coordonatele bune . 
 Restul problemelor:  limite, detalii ,etc. pot fi discutabile si pot trece la verificare daca sunt rezonabile explicatiile si prezentarea problemelor.

bad wolf

#6
Citat din: TrinityPentru orice verificare : coordonatele stereo sa fie... stereo 70 - OCPI verifica de regula cu GPS si Transdat .
Atentie ! lucrarile NU SE VERIFICA CU ACELEASI PUNCTE VECHI folosite la intocmirea lucrarii ci cu alte puncte sau cu GPS .
OCPI nu verifica cu ortofotoplanul ! Lucrarea cu ORTOFOTO crapa cu siguranta la verificarea in teren .Deasemenea crapa si lucrarile intocmite cu puncte vechi, de regula borne din intravilan care ... de multe ori nu au coordonatele bune . 
 Restul problemelor:  limite, detalii ,etc. pot fi discutabile si pot trece la verificare daca sunt rezonabile explicatiile si prezentarea problemelor.

Trinyty, asta este o regula impusa aiurea , pt ca GPS -ul , nu are precizia necesara pentru verificari.
Iar regula , de verificare este cea pe care am spus-o.
Daca ai facut lucrarea cu Trimble , din puncte Stereo 70cumparate de la de la OCPI , ti-ar conveni sa fii verificat cu un Theo 020 si cu mira de 4,00 m si cu intrarea in retea de pe alte puncte Stereo 70 tot ale OCPI si "verificatorul"sa-ti "demonstreze" ca ai gresit? Eu cred ca nu !
Nu putem discuta despre puncte gresite , daca le-ai primit de OCPI-pentru ca le ai platit si ei trebuie sa si le asume.
Verificarea in tere are rolul de a te controla dac respecti metodologia , nu sa se faca comparatie intre coordonatele obtinute cu difeite parate.
Acesta este si motivul, invocat  si de John Doe , pentru a marca in teren , toate punctele masurate si toate statiile di care au fost masurate .
Nu putem sa acceptam verificarea cu tot felul de GPS-uri, care dupa cum stim au softuri diferite, iar satelitii pot oricand sa ne opreasca lucrarea sau sa iasa din precizia impusa.
Ma opresc aici.
Succes !
Sper sa gasesc cararea corecta !

mihaimm2004

Chestia cu verificatul este in toata tara. Impreuna cu ordinul/adresa prin care se preciza ca trebuie verificate lucrarile au venit (s-au le aveau dinainte?) si normele cu elementele ce trebuie verificate.
Din cauza ca am trecut si eu de verificare (vineri, 13.08) va pot spune cateva elemente care se verifica sau care erau trecute pe acea adresa:
-punctele de statie (la mine s-au verificat asa: din cinci puncte de statie am cautat trei, doua am gasit ...unul nu...si a fost naspa ca ala era unul din cele 2 pct. GPS);
-punctele radiate(adica se ia carnetul de teren si iti masoara din pct de statie punctele caracteristice pe care le-ai radiat);
-elementele puse pe plan tre sa corespunda cu ce ai in teren, inclusiv categorii de folosinta;
-conventia semnata cu proprietarul;
-registru cu lucrarile realizate si/sau refuzate;

Modificat de mihaimm2004 (14-08-2010 14:48:26)

Trinity

" ti-ar conveni sa fii verificat cu un Theo 020 si cu mira de 4,00 m si cu intrarea in retea de pe alte puncte Stereo 70 tot ale OCPI si "verificatorul"sa-ti "demonstreze" ca ai gresit? Eu cred ca nu !"
Asta nu se va intampla!
Mi-am cumparat un GPS ( 2 receptoare rtk dubla frecventa ) , pentru a nu mai avea probleme cu "sistemul " si coordonatele punctelor folosite . Va trebui sa ne obisnuim cu ideea ca acesta este viitorul realizarii tuturor lucrarilor.  OCPI nu raspunde de corectitudinea punctelor pe care ni le vinde , deasemenea nu raspunde nici de " informatiile"  pe care ni le vinde in urma depunerii cererii, scrie clar ca autorizatul este obligat sa verifice corectitudinea informatiilor pe care le primeste . ( Este superb , nu? - dar adevarat . )   

Deci, ei pot sa te controleze cu GPS sau statia , iar PFA trebuie sa demonstrez ca coordonatele sunt bune indiferent  ce puncte vechi , metoda de determinare sau GPS a folosit .

Si mai ceva : daca stii sigur 100% ca esti OK, nu cedezi ! cauti eroarea lor.
As vrea sa mai mentionez ceva : de cand a aparut ortofotoplanul , am cedat o singura data si am mutat lucrarea cu cca 1m , fortat de ai mei , nu de catre OCPI . In afara acestei exceptii  , nu am acceptat mutarile cerute de OCPI , cerand verificari la teren. OCPI  venit o singura data si a verificat cu GPS ,lucrarea facuta cu statia ,  apoi nu am mai avut probleme.

Inca mai sustin ca si la OCPI mai sunt oameni cu cap si... minte .

bad wolf

Trinity:Tocmai asta-i problema,ca nu toti autorizatii au posibilitatea sa-si cumpere apratura ultramoderna , nca se mai lucreaza Cu Theo, Dhalta , mire de 3-4 m si nimeni nu le poate interzice acestor oameni sa lucreze.
Acesta este motivul pentru care se impune regula expusa de mine mai inainte.
In ceea ce priveste verificarea informatiilor primite de la OCPI , atunci imi pun o intrebare:
-care este motivul pentru care OCPI isi asuma si solicita plata pentru aceste informatii??
Bafta!
Sper sa gasesc cararea corecta !

gistopocad

aveti grija si la registrul de evidenta al lucrarilor ca-l cere ..... si sa fie conform ordinului 107/2010
Si eu am fost controlat marti 17 .08.
si maine tre sa duc registrul de lucrari

rsandu

#11

rsandu

in concluzie, nu toate ospiciile tin legatura cu contribuabiliii..

John Doe

Da, frumos. Deci exista multe reclamatii referitoare la modul in care persoanele autorizate fac dosarele de intabulare. Despre modul in care s-a aplicat Legea nr. 18/1991 n-a zis nimeni nimic, e super ok...

Arcturus

Desi topicul e vechi, am si eu o intrebare. Verificarile la teren in cazul imobilelor cu diferenta de suprafata 2%-5% se fac la initiativa oficiului de cadastru sau autorizatul trebuie sa ia legatura cu OCPI-ul si sa semnaleze faptul ca a intocmit o astfel de documentatie, asigurand totodata si transportul reprezentantilor OCPI la fata locului? Am citit pe forum ca unora le-a mers cu suprafete in plus la teren in procent de pana la 10% dar in Iasi, am depus lucrearea cu 4% in plus fata de acte si mi-au cerut PV de vecinatate.

Modificat de Arcturus (18-10-2012 08:05:55)