A aparut un nou ordin

Creat de doara.florin, Apr 14, 2010, 07:16 PM

« precedentul - următorul »

John Doe

La romanul lui Dinu Sararu, cred.

autorizat

S-a afisat pe situl ANCPI  Ordin 107/2010

djxhouse

Ordinul 107/2010

Art.54.
alin (3)

(3) Geodezii cu drept de semnatura, autorizat prin Ordinul Geodezilor din Romania, sunt autorizati de drept si sunt obligati ca in termen de 8 luni de la intrarea in vigoare a prezentului regulament sa obtina certificatul de autorizare si stampila, in categoriile prevazute de prezentul regulament, cu plata tarfielor legale.

Alin B.

Tocmai am avut sedinta la OCPI Suceava unde am dezbatut cele doua regulamente proaspete. In ceea ce priveste articolul citat mai sus de djxhouse , s-a precizat foarte clar ca acei ce au autorizare doar de la OGR , vor trebui sa se autorizeze din nou prin examinare si nu direct ca in cazul persoanelor deja autorizate de ONCGC sau ANCPI pana in 2007.

Modificat de Alin B. (23-04-2010 17:11:56)

bad wolf

#19
Citat din: Alin B.Tocmai am avut sedinta la OCPI Suceava unde am dezbatut cele doua regulamente proaspete. In ceea ce priveste articolul citat mai sus de djxhouse , s-a precizat foarte clar ca acei ce au autorizare doar de la OGR , vor trebui sa se autorizeze din nou prin examinare si nu direct ca in cazul persoanelor deja autorizate de ONCGC sau ANCPI pana in 2007.

Eu -care sunt adversar declarat al ogr si nu sunt autorizat de ogr-consider ca OCPI Suceava  a interpretat gresit acel articol, acolo se precizeaz clar:

(3) Geodezii cu drept de semnatura, autorizat prin Ordinul Geodezilor din Romania, sunt autorizati de drept si sunt obligati ca in termen de 8 luni de la intrarea in vigoare a prezentului regulament sa obtina certificatul de autorizare si stampila, in categoriile prevazute de prezentul regulament, cu plata tarfielor legale.

Deci , urmeaza ali se inlocui autorizatiile , cu autorizatii echivelnte.
Existainsa o problema: nimeni nu a precizat care este echivalenta intre gradele ogr si categoriile ANCPI .
Sper sa gasesc cararea corecta !

Alin B.

Corect ! Asa am sustinut si eu ! Dar legile in Romania sunt facute pt a fi interpretate!

mariancornel

in functie de stagiu ala, nu se echivaleaza pur si simplu.
dupa cum am mai spus aci, s-au dat examene de autorizare in baza ord 538, dupa ce acesta a fost abrogat. acum "castigatorii" sunt rugati sa se prezinte la un nou examen in baza noului ordin. doar traim in romania. :nebun:

John Doe

Ordinul nr. 107: la art. 24, litera "o", scrie ca persoanele fizice autorizate au obligatia de a utiliza stampila numai pentru lucrarile realizate in nume propriu. Nu stiu daca a descoperit cineva asta deocamdata, din cate stiu nu se aplica la toate OCPI-urile (la Arad se aplica inainte de aparitia ordinului, de exemplu).
 Nu zic ca e rau sa fie toti autorizati, dar puteau sa lase un termen si pentru asta; asa, ne putem trezi (ca si altadata) ca mergem la OCPI cu un dosar care ieri era bun si azi nu mai este ca nu e autorizata firma la care lucrez.

Alin B.

Presedintele filialei OGR Suceava-Botosani a solicitat precizari de la ANCPI in ceea ce priveste cele relatate mai sus si iata raspunsul primit :

Alin B.

Presedintele filialei OGR Suceava-Botosani a solicitat precizari de la ANCPI in ceea ce priveste cele relatate mai sus si iata raspunsul primit :

Alin B.


                  Presedintele filialei OGR Suceava-Botosani a solicitat precizari de la ANCPI in ceea ce priveste cele relatate mai sus si iata raspunsul primit :


581/486px  30.5KB


_______________________________________
Viziteaza Bucovina !!! O Romanie altfel !


               

Alin B.


                  Din aceasta informare a diretorului ANCPI eu inteleg ca cei ce au fost autorizati de catre OGR se autorizeaza direct, fara examinare in categorille echivalente din noul regulament de autorizare, doar prin plata taxei legale !
  Incurcate sunt caile ANCPI -ului !


_______________________________________
Viziteaza Bucovina !!! O Romanie altfel !


               

John Doe


                  Da, dar daca citesti mai bine regulamentul ai sa vezi ca in termen de 8 luni de la publicare (art. 53, alin "(3)" ) toata lumea autorizata de OGR trebe sa-si preschimbe autorizatiile "cu plata tarifelor legale". Adica fara examen, si o sa li se dea autorizatii noi echivalente da' eu n-am gasit clar cum se fac echivalarea desi ar fi cam logic: I=D, II=A sau B, III=C si restul.
Nu mi-e clar daca trebuie si dosar sau nu la faza asta; daca trebuie (cum banuiesc eu), atunci o sa ne omoare cu art. 24, lit. "n)".
Nu mi-e clar nici ce se intampla cu cei care sunt autorizati si de OGR si de ANCPI, dar e clar ca s-au mai scos niste bani: daca esti de la OGR trebe sa-ti schimbi autorizatia pe bani, daca esti firma trebe sa te autorizezi obligatoriu, tot pe bani. Ca e criza.
Astept cu nerabdare noi precizari in care sa ni se comunice ca si cei autorizati in baza Ordinului 538/2001 trebe sa-si preschimbe autorizatiile vechi (tot pe bani) ca ordinul s-a abrogat si s-a schimbat denumirea ministerului si/sau alte chestii.

Modificat de John Doe (07-05-2010 12:10:06)



               

bad wolf


                  
Alin B. a scris:

Din aceasta informare a diretorului ANCPI eu inteleg ca cei ce au fost autorizati de catre OGR se autorizeaza direct, fara examinare in categorille echivalente din noul regulament de autorizare, doar prin plata taxei legale !
  Incurcate sunt caile ANCPI -ului !


Cat A include cat. B si C. Deci doar cat . A  !
Bafta !


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe


                  @bad wolf: voiam sa spun A sau B. Scuze. Am corectat si in postare.