Intabulare fara bani pentru extravilan

Creat de advex, Mar 03, 2010, 08:20 PM

« precedentul - următorul »

advex

Ieri in cadrul unei conferinte de presa, inginerul sef al Oficiului de Cadastru si Publicitate Imobiliara (OCPI) Edita Ujfalvi a predat reprezentantului Primariei Zalau, primele doua titluri de proprietate, completate de OCPI Salaj, inscrise in cartea funciara pe baza planului parcelar, gratuit si fara documentatii cadastrale individuale

info: http://www.presaonline.com/stiri/stiri-locale/intabulare-fara-bani-pentru-extravilan-896087.html" target="_blank">http://www.presaonline.com/stiri/stiri- ... 96087.html

Mit


bad wolf

O incalcare grosolana si fara prcedent la legilor in vigoare.
Sper ca Parchetul  Zalau sa se autosesizeze !
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

Imi pot da seama ce n-au respectat, dar totusi... in baza a ce au putut face asta ? Ce contine oare documentatie de înscriere, concret ?

Marian

Dupa stiinta mea, exista un ordin al ANCPI care permite aceasta procedura(de intabulare titluri nou aparute). Nu e nimic ilegal. In licitatia de anul trecut privind realizarea PLANURILOR DE PARCELARE era specificat ceva de genul asta.

John Doe

@marian: O sa caut ordinul ala, chiar sunt curios ce scrie. Spune-mi te rog unde-l pot gasi, ca sa nu caut aiurea (daca stii, cumva).

Probabil de aia se tot bate moneda pe "autorizarea" Primariilor, ca sa fie chestiunea cât mai legala de la cap la coada. Totusi, in ultima campanie electorala nu-mi aduc aminte sa se fi pomenit de asta... interesant.

bradu13

nu vad unde este incalcarea legii. mi se are absolut corect sa se procedeze asa daca statul vrea sa aiba evidenta. a, ca nu mai trebuie doc cadastrala individuala si sa cotizeze la nenea autorizatu este altceva.

John Doe

@bradu13: nu stiu daca chiar trebuia sa raspund, dar... daca te uiti in regulamentele de intocmire si avizare a documentatiilor pt. inscrierea in cartea funciara poate-mi spui unde nu vezi nici o incalcare a nimic... in afara de ordinul ala (de care spunea marian), poate stii tu ceva de el. In plus, nu e vorba de nici o evidenta - ce facem noi oricum este luat in evidenta de OCPI, de care tine acum si cartea funciara, iar ce n-am apucat inca sa facem oricum este tot la OCPI in evidente - Titlurile de proprietate. Da, ne afecteaza o parte din obiectul muncii dar nu cred ca s-a plâns cineva ca lucram scump si de-aia sa se faca gratis. Ca notarii lucreaza scump am auzit, dar nimeni nu le-a facut nimic concret.

Chestiunea este, zic eu, ca se spala cu noi pe jos ca niste cârpe ce suntem. Nu avem o organizatie reprezentativa, daca facem greva nu intereseaza pe nimeni, nu avem nici macar un sindicat. Ne mai hârâim cu cei de la OCPI-uri, fiecare de capul lui asa, si cam atât facem noi in materia de a ne face auzite pasurile.
Si cu chestiunea asta, gata cu OGR sau alte prostii ce vrem noi ca nu se stie ce urmeaza dar oricum nu e bine sa se faca; asa, in schema de lucru si in cea de miscare a banilor se sare peste topografii astia nasoli si se trece direct la notari, ca ei sunt cu baietii buni. Iar topografii treaba lor, nu le interzice nimeni nimic, nu? ca doar e democratie, un tip foarte original de democratie in care dispar meserii cu totul. Unde s-a instaurat dictatura mediocritatii.

Marian

@kod: Inainte de a fi scoase la licitatie PLANURILE CADASTRALE(in noiembrie 2009), pe site-ul ANCPI era un proiect de ordin al directorului ANCPI supus spre dezbatere publica. Acolo am gasit eu ce am spus mai sus. Cind s-a incheiat termenul, ordinul nu a mai aparut oficial pe ANCPI.RO, in schimb am aflat ca functioneaza in cadrul OCPI-urilor. Incearca si gaseste-l pe pe la vre-un OCPI.

bradu13

este ordinul 415 din 2009 e publicat in m. oficial dar nu mai stiu numarul

rsandu

Monitorul Oficial nr. 675 din 8 octombrie 2009 (M. Of. nr. 675/2009)

mariancornel

se pot acorda numere cadastrale, pe baza planului parcelar facut dupa ord. 415, dar nu se face intabularea automata.

Marian

Nu se face intabulare automata decit la titlurile emise dupa realizarea planurilor cadastrale. Intabularea parcelelor care au primit nr. cad se face in mod normal(cu acte de proprietate, cu acte identitate, etc.)

advex

Anul acesta, proiectul CESAR al Agenţiei Naţionale de Cadastru şi Publicitate Imobiliară (ANCPI) demarează în judeţul Călăraşi, în două localităţi, Roseţi şi Nana. Este vorba de intabularea tuturor proprietăţilor din cele două localităţi, acel cadastru general implementat deja cu succes în comuna Ştefan Vodă.

vezi http://www.observatorcl.info/ocpi-calarasi-monitorizeaza-anul-acesta-cadastrul-general-roseti-si-nana" target="_blank">http://www.observatorcl.info/ocpi-calar ... ti-si-nana

John Doe

Da, acela e documentul; zice ca numai imobilele pentru care s-au emis TP in baza unui parcelar receptionat de OCPI se inscriu automat in CF. Deci planurile parcelare emise pana acuma nu sunt receptionate de OCPI. Corect, in 75% din cazurile cunoscute de mine (vorbesc de mii de hectare) nici nu se poate asa ceva... erau facute la norma, pe vremea onor. presedintelui onorific care a retrocedat pamanturile.
In rest, cam ce stim: daca ai de intabulat si nu este parcelar avizat il faci tu pentru toata sola, si pe urma in CF se inscriu proprietarii la cerere, cu nr. cadastrale de pe planul muncit de tine, topografule. Mai nasol ar fi ca trebuie (cel putin teoretic) facut si fisierul CP. Mai discutam eventual la sectiunea LISP.