Autodesk Map 3D

Creat de Admin, Iul 22, 2005, 04:46 AM

« precedentul - următorul »

Admin


bodo19

sal , cine stie de unde iau si eu autocad map 2008 sau 2009 free :)
ca-l am pe 2007 dar are ceva buguri!

mihaic99

bodo19 > descarci versiune de evaluare de la AutoDesk (free) sau il cumperi, pur si simplu, de la reprezentantele lor din Romania.

Topograf in devenire

#3
salutare tuturor colegilor de breasla, aveti aici cateva prezentari despre MAP 3D care mi s-au parut interesante http://aec-projects.com/autocad-map3d-for-infrastructure-planning/

John Doe

Urasc reclamele. Dar la asta m-am uitat, e de la Autodesk si in afara de preturi, jos palaria.
Este.... o prezentare pentru manageri, care zice cat de tare e AutoCAD - pe limba lor. Deci plina de sloganuri, facuta frumos, arata misto, nu zic nimic de pret.

kod

frumos pe dracu` eu numai cand vad meniul ala tip "ribbon" adus parca de la ofiice 2007 imi vine sa ma urc pe pereti...sau cum zice americanu` ..."EPIC FAILURE"  :nono:

Topograf in devenire

#6
Citat din: kodfrumos pe dracu` eu numai cand vad meniul ala tip "ribbon" adus parca de la ofiice 2007 imi vine sa ma urc pe pereti...sau cum zice americanu` ..."EPIC FAILURE"  :nono:

 Cu tot respectul.. era intentia de a scoate in evident produsul Gis al autodesk, si plus la toate poti s treci la batranul meniu classic la care toti ne-am obisnuit. Mie personal imi place sa folosesc command line.

kod

Apoi daca vorbim de autodesk si GIS, e ca si cum am vorbi de "vaci" si "balet"; asta mi-a traznit acum prin minte :D.
Atunci ce sa mai spunem despre cei de la ESRI in materie de GIS, daca si autodesk-ul face GIS, sau alta comparatie ar fi ...
..."As zice despre autodesk ca fac GIS exact cum as spune despre Micro$oft ca fac Sisteme de operare"  :rotfl:  ...mai bine se lasa de meserie !

John Doe

Nu prea inteleg comparatia...

kod


John Doe

Adica Microsoft nu face OS, asa cum vaca nu face balet? Sau sistemele de operare Microsoft sunt la fel de bune ca baletul vacii? cred ca asta era...

Topograf in devenire

Vorbim despre produsul autocad MAP 3D, sunt de acord ca este un program ce lucreaza cu date vector insa Map-ul are cateva meniuri care fac treaba unui GIS:meniul COGO, iti permite sa combini file-uri de diferite formate(shp, dwg, sdf, jpeg), analizare geospatiala (intersection, clip, union), expression builder care-ti permite sa faci interogari SQL, are acces direct date spaţiale dintr-o varietate de surse, inclusiv baze de date administrate de esri shp, Oracle şi esriI ArcSDE.


(We are breaking down the barriers between CAD and GIS," said Joseph Astroth, vice president of the Autodesk GIS Market Group. "We want to increase the value of our user's data and leverage their investment in CAD-based mapping and GIS. Now they can use their data in new and innovative ways without changing the way they work." )

Imi cer scuze daca iarasi nu am reusit sa ma fac inteles, voi merge neaparat la trainingul "comunicare verbala si non-verbala"

Topograf in devenire

#12
Citat din: John DoeAdica Microsoft nu face OS, asa cum vaca nu face balet? Sau sistemele de operare Microsoft sunt la fel de bune ca baletul vacii? cred ca asta era...


Deci domnul Kod nu contesta faptul ca Map3D ar fi un gis, ci ca este la fel de bun ca si Enstein facand bani.

John Doe


Topograf in devenire

era un banc despre marele fizician:  Un jurnalist a intrebat-o pe Dna Einstein, ce crede ea despre sotul ei. - Sotul meu este un geniu!, El poate face absolut orice, cu exceptia banilor. :D