Autodesk Map 3D

Creat de Admin, Iul 22, 2005, 04:46 AM

« precedentul - următorul »

kod

Ati inteles ideea, deci (ca asa vreau eu sa incep) nu exista la ora actuala niciun produs cat de cat comparabil d.p.d.v. al GIS-ului cu ce face de ani de zile ESRI-ul cu programele ArcGIS, in veci amin.
La fel cum nici NASA no sa trimita in spatiu rachete cu sisteme de operare windoze, tot asa in veci vecilor, ...pt. ca daca ar face-o :D probabil, ar trebui sa lase racheta pe orbita vreo... n-spe ani, sa scoata baietii distepti vrun service pack, sa-i "carpeasca" bug-urile (sistemului) ca sa o poata aduce acasa :))

Deci ideea, cu atocad Map 3d, facad GIS, e ca si cea cu "romanu` bun la toate !" :hi: ...sau daca vreti facut pt. .... "the masses" ! ...asa cum a zis si @Topograf in devenire, ma indoiesc (putin spus) de calitatile de GIS ale cad-ului astuia ;)

@John Doe  ...Einstein a fost un topograf iscusit ce masura tarlalele cu "roata" nascut in anul 3 dupa Chuck Norris  :razz:

John Doe

De asta am auzit, pe ENSTEIN nu-l cunosc. Nici el pe mine.
Cu AutoCAD-urile astea... daca stau sa ma gandesc cate denumiri le-au tot pus ma doare capul. Si de fapt e cam tot nucleul ala vopsit putin ca ar fi pentru 3D, sau constructii sau GIS. Din ratiuni mai mult comerciale decât practice.
Per total, programul e foarte bun pentru desenare 2D si merge pana undeva pentru 3D. Restul nu le face ca lumea cap-coada si devine prea complicat si prea scump pentru utilizarile lui primare.

AlexGIS

#17
Citat din: Topograf in devenireVorbim despre produsul autocad MAP 3D, sunt de acord ca este un program ce lucreaza cu date vector insa Map-ul are cateva meniuri care fac treaba unui GIS:meniul COGO, iti permite sa combini file-uri de diferite formate(shp, dwg, sdf, jpeg), analizare geospatiala (intersection, clip, union), expression builder care-ti permite sa faci interogari SQL, are acces direct date spaţiale dintr-o varietate de surse, inclusiv baze de date administrate de esri shp, Oracle şi esriI ArcSDE.


(We are breaking down the barriers between CAD and GIS," said Joseph Astroth, vice president of the Autodesk GIS Market Group. "We want to increase the value of our user's data and leverage their investment in CAD-based mapping and GIS. Now they can use their data in new and innovative ways without changing the way they work." )

Imi cer scuze daca iarasi nu am reusit sa ma fac inteles, voi merge neaparat la trainingul "comunicare verbala si non-verbala"

Da, pai Autocad vrea o bucata din piata GIS. Problema sta in platforma creata de ei, care nu recunoaste dreapta ca fiind o linie intre doua punte, ci doar ca o linie. De aia Autocad nu va putea produce un soft GIS demn de luat in seama pe platforma CAD. De aia, TopoLT, cea mai mare tampenie posibila (sa-mi fie cu iertare), a invatat topograful sa isi aduca punctele separat de linii si poligoane si culmea, topograful crede ca e normal ca un soft topo (doar cu numele) sa permita detasarea unei linii de punctele ce formeaza dreapta. Totodata, un soft GIS trebuie sa recunoasca linia cu atributele aferente (cum ar fi distanta) si sa o si afiseze daca ai nevoie de ea, fara ca ea sa fie separata de linie si sa se modifice in timp real, daca deplasezi unul dintre punctele de pe capetele ei.

Ca sa fiu sincer, nu am construit niciodata topologie pe niste poligoane in AutoCAD pentru ca mi se pare prea complicat (vorbesc strict de GIS). Si tocmai asta e problema softului, din pct meu de vedere, adica al utilizatorului. Nu este facil. Nu inteleg nimic din meniul ala. Nu pricep de ce trebuie sa atribui o baza de date manual, cand un soft GIS se leaga automat la o baza de date, tu doar ii modifici tipul (sql, oracle etc).

Cunoscatorii de softuri GIS, dupa parerea mea, nu vor lasa ESRI sau Intergraph pentru Autodesk.

Chestia cu analizarea geospatiala suna tare pompos, pe cuvant. Exista un soft romanesc cu ajutorul caruia faceam topologii cu intersectare, generalizari de linii si racordari automate prin 2004. Au invatat si cei de la autodesk sa intersecteze linii, bravos. Mai urmeaza sa bage si punctele de intersectie automat in desen. Dar banuiesc ca asta se va intampla in versiunea 2012 sau 2013, daca mai prindem.

 :) Succes si, de curiozitate, cauta GRASS GIS daca vrei sa faci diferenta dintre un soft GIS adevarat si un soft CAD.

Ce am scris mai sus vroia sa scrie si dl. kod, doar ca el nu prea argumenteaza ca e mai vechi pe forum si, cred eu, este satul sa explice.