Accelarare 2D a autocad ului sau 3D putin ajutor

Creat de diagodose2009, Sep 09, 2009, 02:20 AM

« precedentul - următorul »

diagodose2009

Este adevarat, dupa cum am citit pe unele site-uri de accelerare a functiilor grafice din autocad, pe placa specializata creata de Nvidia.
Imi trebuie accelerarea functiilor 2D din autocad datorita faptului ca topolt-ul incarca mult un plan  parcelar din extravilan si intravilan. Un astfel de plan parcelar si niste tifuri in fundal scade viteza autocadului foarte mult (50%).

Detine cineva o placa grafica profesionala pentru CAD/CAE????
Sa scrie si el opinia lui din testele facute pe un calculator cu aceea plasa sau fara.

Va dau un exemplu: proiectarea in arhitectura a unui complex de constructii de genul Cora,Metro sau Carrefour,
pe un sistem CAD necesita un calculator cu o placa video profesionala.

Platesti 2000-3000Euro pe AutoCad in medie, dar cum merge calculatorul fara placa video profesionala specializata pentru CAD/CAM. Oricum  acea placa costa in jur de 200-300euro.

Mersi anticipat......................

 :D
Scuze pentru titlu era cuvantul accelerare............nu am putut modifica titlul.

Modificat de diagodose2009 (08-09-2009 23:25:18)

ace

pai o placa video nvidia sau ati costa 200-300 euro.de vina e sistemul de operare.
incearca cu linux sau unix.

djxhouse

poti sa faci overclocking la calculator...
mai exact la procesor, memorie si placa video... dar pentru asta
sa ai racire buna pe toate componentele,
sistemul sa faca fata oc-ului.. etc etc

parerea mea.. ar fi mai bine sa investesti intr-un calculator performant
~1.000 de euro ar fi deajuns..
cu urmatoarele componenete..
1. sursa serioasa ~ 150 euro
2. procesor cu 4 core-uri ~ 200euro
3. cooler mare si silentios ~ 50euro
4. memorie cu latenta mica  ~150euro
5. placa de baza serioasa  ~150euro
6. hard disk de mare viteza 10.000rpm ~ 150euro
7. placa video performanta ~150euro

 :hi:

diagodose2009

s-a sters

Modificat de diagodose2009 (05-01-2011 10:56:04)

John Doe

Daca am inserate mai multe imagini in AutoCAD, când fac PAN sau ZOOM îmi tot spune "Processing image..." si tot astept dupa calculator. O fi de vina placa video sau PC-ul ?
(Intel Optiplex 2.8Ghz, 2GB RAM, XP Pro 2002 SP3).

kod

mai baga vreo 2 GB RAM, si HDD pe sata, la cel putin 7,200 rot/min si vezi daca este vreo schimbare.
Apropo pl. video de care ai ?

Mit

Eu am avut o astfel de situatie din cauza unui virus. Cand am instalat ulterior sistemul, a mers OK. Vezi si la setarile antivirusului ...; iar daca lucrezi cu imagini gen .sid de sute de Mb, cred ca e normal sa mearga mai greoi.  :hi:

John Doe

Placa video e onboard, Intel 82945G; nu stiu cata memorie are alocata (224 GB, îmi zice dxdiag).
Antivirusul e Rising, setat pe mediu sau ceva mai mult. Cu Avira facea la fel, virusi nu cred sa am fiindca saptamâna trecuta a venit din service iar boala asta cu încetineala e mai veche.

djxhouse

John Doe...
daca ai placa video onboard nu te mira
chiar daca ai alocat memorie si de 512M tot nu va lucra ca o placa video separata
parerea mea, cumpara o placa video separata, dar mai intai verifica daca ai slot AGP, sau PCI-express  si ce placi video sunt compatibile cu placa de baza
bafta

John Doe


bimmer_4u2

Cred ca mai mult agp merge..din moment ce are placa on bord..dar prepreferat este sa iti cumperi alt sistem..placile agp sunt vechi..si nush daca se merita..
o zi buna!

John Doe

Era vorba despre PC-ul de la birou... nu cred ca seful o sa-mi cumpere altul fiindca asta merge prea încet. Eventual ...sa încerc sa-l stric ?

bimmer_4u2

I know..daca s-ar putea sa iti aduci tu calcu de aksa...ar fi perfect:P

symplu

Sau ati putea sa instalati Win7. Autocad 2005 se misca mai bine pe Win7 decat o face Autocad 2000 in XP.

PC-ul de la birou arata cam asa:
- Proc dual core 1800
- 1gb ddr2
- placa video onboard
- 40 gb HDD ATA
- placa de baza asrok
- sursa de 50 de lei
- win 7 ultimate cu aero dezactivat
- autocad 2004

TIF-urile le incarca destul de repede, in schimb la SID-uri ( pe care le deschid cu Automap, ca nu stie sefu sa foloseasca Rasterimage in autocad ) lasa de dorit.
Oricum win7 gestioneaza mult mai bine memoria ram decat XP-ul.

PC-ul nu valoreaza mai mult de 500 de lei cu tot cu mouse si tastatura :) dar isi face treaba.

kod

#14
Citat din: sympluSau ati putea sa instalati Win7. Autocad 2005 se misca mai bine pe Win7 decat o face Autocad 2000 in XP.
... :rotfl: "nevăr", sau in veci vecilor no sa se miste ca acad 2000 pe XP SP3 .... (pe aceeasi configuratie, pe incercate daca vrei) :hi: