Baza date - forum Topograf Online

Creat de advex, Iul 16, 2009, 07:06 PM

« precedentul - următorul »

advex

Intr-o forma rapida astfel ar arata harta punctelor de ordin 1 de pe ale noastre meleaguri!

http://www.imagehost.ro/pict/161613334a5f277d92535.gif" alt="" align="top" border="0">

John Doe

Ar trebui sa gasim si alt simbol, care va fi des folosit: "Aici a fost semnalul...."

advex

#2
Citat din: John DoeAr trebui sa gasim si alt simbol, care va fi des folosit: "Aici a fost semnalul...."

Un grup de admiratoare acceseaza forumul Topograf Online.
Asteptam propuneri pentru simboluri si informatii despre bornele disparute...


advex

#3
Toata lumea lucreaza... Este grea munca de teren pentru localizarea si identificarea bornelor dar nici munca de prelucrare a datelor la birou nu este usoara...




dora3mira

Advex te rog vorbeste cu Gogulet. Luati o hotarare ! Poate iese ceva pentru inceput!

advex

#5


Avand in vedere ca numarul "fetelor" interesate de colaborare depaseste numarul topografilor atrasi de acest proiect, se abandoneaza realizarea bazei de date....

Este bine de stiut ca exista doua surse oficiale de informare privind situatia bornelor si a statiilor GPS:
- Puncte de triangulatie ord. I-IV
http://ancpi.ro/pages/wiki.php?lang=ro&pnu=hartiSiPlanuri

Reteaua geodezica - statii si puncte GPS
http://www.cngcft.ro/dgc/rnsgp.htm

Planurile se pot vizualiza si descarca in format dwf si cu putina pricepere se pot converti in format dwg pentru utilizare in lucrari.
SPOR!

Citat din: dora3miraAdvex te rog vorbeste cu Gogulet. Luati o hotarare! Poate iese ceva pentru inceput!
Am luat hotararea! Voi transmite SMS, mail, fax si vreo doi porumbei voiajori pentru informare...
Sigur nu iese nimic nici la sfarsit!

goguletz

Am asteptat si SMS si mail si fax si cei "10" porumbei voiajori, dar tot nimic. Sa mai astept?!

Intre timp, am nevoie de ceva ajutor la crearea structurii bazei de date. Dupa calculele mele avansate un punct ar trebui sa contina:

- nume;
- descriere;
- numar_unic; (daca exista asa ceva)
- amplasament; (este o descriere generala a locatiei punctului)
- pozitionare; (este o descriere detaliata a locatiei punctului)
- ordin;
- stare; (Nespecificat, Avariat, Buna .....)
- materializare; (borna .....)
- are_piramida; (DA / NU / NESPECIFICAT)
- judet;
- localitate;
- imagini;
- coordonate; (impreuna cu sistemul de coordonate)

Sunt convins ca sunt lucruri pe care le-am omis sau care trebuie modificate. Astept parerile tuturor.

Multa bafta!

Modificat de goguletz (27-07-2009 07:33:16)

advex

#7
Citat din: goguletzAm asteptat si SMS si mail si fax si cei "10" porumbei voiajori, dar tot nimic. Sa mai astept?!

Cred ca este o neintelegere!

Nu o sa insist pentru acest proiect daca nu sunt interesati decat 2-3 useri. Am avut o propunere, reactiile au fost slabe, nu impun eu structura bazei de date.
Nu o sa mai trimit niciun mail pentru a sustine acest demers, el trebuia sa fie o opera colectiva, poate si un punct de plecare pentru alte colaborari.

Este perioada de concedii, criza, canicula... poate se vor strange randurile mai spre iarna!
Numai bine!

dora3mira

Si daca Goguletz face pasii din vara e gresit? Si daca i-am trimis ceva ce ar putea fi un inceput, un cap de pod ....o ceva acolo....e de rau ca e din vara? Poate e destul ca suntem 2-3 la inceput si pe parcurs vom fi multi, ca nimic nu poate incepe usor in orice domeniu ne-am stradui sa initiem ceva, nu? Si-apoi Advex eu una nu uit ca ideea tu ai avut-o !  Atat cat am cu ce , te sustin. Goguletz are si el bunavointa, deci hai!

kod


goguletz

Din punctul meu de vedere, se face.

O prima faza ar fi sa stabilim ce campuri sunt necesare pentru un punct. Anumite campuri vor fi obligatorii (ex: nume, coordonate), iar altele optionale (ex: imagini, amplasament). Cele obligatorii le pot prelua dintr-un fisier Excel si introduce in mod automat in baza de date, dar cele optionale trebuie introduse manual.

Deci ...
Multa bafta!

kod

da, ar fi bine sa demaram, asa incet dar sigur, am vorbit si cu advex de ceva vreme, el are deja formatul bazei de date gata facut, si sa nu uitam, el este initiatorul.

am, avea nevoie de persoane, care sunt dispuse sa ne ofere coordonatele bornelor, din zona in care ei opereaza, deci cam din toata tara, iar parerea mea ar fi ca bornele ce vor fi introduse in baza de date sa fie doar cele reale si verificate,pt. inceput.

Ar fi bine daca ar fi mai multi doritori , asa cu timpul pe parcurs, nu de alta dar, sa nu lucram unul dupa altul aceeasi treaba.

Astept propuneri, Numai bine :hi:

Modificat de kod (27-07-2009 19:15:12)

ancka


Ionica34

ok, n-am inteles nimic : unde-i structura si ce se vrea?
Se doreste o lista cu punctele (coordonate, nume, descriere, etc.)?

danutza

Particip si eu; nu cumva o sa sara OCPI-urile cum ca numai ei pot furniza aceste date ca sa ne ia banii?
 :hi: