Baza date - forum Topograf Online

Creat de advex, Iul 16, 2009, 07:06 PM

« precedentul - următorul »

advex

#15
Citat din: danutzaParticip si eu; nu cumva o sa sara OCPI-urile cum ca numai ei pot furniza aceste date ca sa ne ia banii?
 :hi:

O astfel de baza de date este informativa, se foloseste in faza de pregatire a lucrarii.
Datele oficiale se obtin prin achizitionarea de la institutiile abilitate conform regulamentelor in vigoare si la tarifele publicate in Monitorul Oficial!

dora3mira

A nu se uita ca la fiecare lucrare , ca ne convine sau nu, ca sunt determinate de noi sau de colegi de-ai nostri acele puncte de indesire, ca ne trebuie pentru o singura lucrare sau pentru 20 in aceeasi zona, ACELE PUNCTE ORICUM SE PLATESC !
Deci nu-ti mai face probleme Danutza !
 :rotfl:  :hi:
Nu e  nimic ilegal, dimpotriva! E un fel de mana de ajutor pentru OCPI si ANCPI care banuiesc ca nu au chiar surplus de angajati care sa faca acest lucru.
Spune-i munca patriotica sau cum vrei tu, dar daca ai posibilitatea sa dai o mana de ajutor, colegii iti multumesc anticipat!

dryve

Ma bag si eu........

Zona din jurul Clujului..

radian2009

Voua va e prea cald in vara asta, sau vreti sa fiti racoriti de baietii cu ochii albastri?

Se vede ca nici legislatia din domeniul de activitate in care cica faceti si voi ceva nu-l cunoasteti. Coordonatele sunt incadrate ca secret de serviciu si nu pot fi expuse public nicaieri.

Sa dormiti linistiti... si sa traiti bine. O sa va arunc portocale stricate peste geam la parnaie.

Se pare ca Axinte vrea sa puna mana pe baza de date cu toate coordonatele retelei de stat.

Modificat de radian2009 (06-08-2009 17:20:27)

bad wolf

#19
Citat din: radian2009Voua va e prea cald in vara asta, sau vreti sa fiti racoriti de baietii cu ochii albastri?

Se vede ca nici legislatia din domeniul de activitate in care cica faceti si voi ceva nu-l cunoasteti. Coordonatele sunt incadrate ca secret de serviciu si nu pot fi expuse public nicaieri.

Sa dormiti linistiti... si sa traiti bine. O sa va arunc portocale stricate peste geam la parnaie.

Se pare ca Axinte vrea sa puna mana pe baza de date cu toate coordonatele retelei de stat.


Mai citeste pe site-ul ANCPI:
Au fost desecretizate !
Sa stii ca nu am uitat timpurile cand umblam cu sigiliul in buzunar si cu grija sa nu-mi gaseasca securistul intreprinderii , usa deschisa.
Acum nu mai sunt secrete, altfel cum crezi ca am s-ar da un exemplar din lucrarea cadasrala , cu coordonate, proprietarului?
Sper sa gasesc cararea corecta !

dryve


bad wolf

#21
Citat din: dora3miraA nu se uita ca la fiecare lucrare , ca ne convine sau nu, ca sunt determinate de noi sau de colegi de-ai nostri acele puncte de indesire, ca ne trebuie pentru o singura lucrare sau pentru 20 in aceeasi zona, ACELE PUNCTE ORICUM SE PLATESC !
Deci nu-ti mai face probleme Danutza !
 :rotfl:  :hi:
Nu e  nimic ilegal, dimpotriva! E un fel de mana de ajutor pentru OCPI si ANCPI care banuiesc ca nu au chiar surplus de angajati care sa faca acest lucru.
Spune-i munca patriotica sau cum vrei tu, dar daca ai posibilitatea sa dai o mana de ajutor, colegii iti multumesc anticipat!
Dora, nu la toate ocpi se platesc intotdeuna punctele(daca le-ai platit o data nu le mai platesti ),iar punctele de la parcele vecine nu se platesc (ex. ocpi gorj).
Dar trebuie sa facem si pentru asta ceva.
ANCPI/OCPI  ,  ne vinde ce nu a avut niciodata:punctele topografice si geodezice le-au primit gratuit ca si planurile parcelare si coordonatele lucrarilor noastre asa ca legal nu au dreptul sa le vanda .
Numai de bine .
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

radian2009: nu ti se pare interesant ca toti ceilalti sunt prosti si n-au auzit ce e aia secret de serviciu ? In locul tau as fi gasit alta formulare.

bad wolf: nu stiu exact daca legal au voie ori ba sa faca bani pe unele coordonate, dar sigur numai ei au voie sa le gestioneze iar activitatea asta nu este comerciala, desi iau bani. Nu ?

bad wolf

#23
Citat din: John Doeradian2009: nu ti se pare interesant ca toti ceilalti sunt prosti si n-au auzit ce e aia secret de serviciu ? In locul tau as fi gasit alta formulare.

bad wolf: nu stiu exact daca legal au voie ori ba sa faca bani pe unele coordonate, dar sigur numai ei au voie sa le gestioneze iar activitatea asta nu este comerciala, desi iau bani. Nu ?

Asa e !
Ai dreptate si gunoierii iau bani !
Sa nu uitam ca ANCPI a primit absolut tot gratuit dela fostele OCAOTA !
Sper sa gasesc cararea corecta !

bradu13

asa e. s-a primit gratis de la ocot -> ocaota. ceea ce e trist ca nici macar sa le viziteze nu mai sunt in stare dar sa le mai intretina. azi maine se va spune ca nu nevoie de ele in era gps sau coord din eterra

Alin B.

#25
Saptamana trecuta am participat la determinarile GNSS in vederea imbunatatirii calculului gridului de distorsiune si pot sa  va spun ca multe din punctele de ordin superior care conform ocpi -ului de acolo fusesera recent identificate in teren si chiar s-au facut descrieri (doar textuale) , in realitate numai erau acolo de mult timp. Sa nu fiu inteles gresit, acest lucru nu s-a intamplat in fiecare judet in care am participat . In unele judete, acolo unde probabil exista un bun management al ocpi , am beneficiat de descrieri detaliate reale ale punctelor , lucrarile desfasurandu-se in conditii normale.