să ne unim

Creat de cindy, Iun 13, 2009, 05:39 PM

« precedentul - următorul »

cindy

Poate că mai sunt si alte postări de genul si sunt sigura ca sunt mulţi alţi colegi care gândesc la fel. Hai domnule sa-o facem real sa ne asociem, nu vorbesc despre bani, şcoala etc.
Cred ca şi voi citiţi protocoale semnate de ANCPI si Notari sau mai ştiu eu cine.
Au fost negociate termenele lucrărilor de câtre ANCPI si Notari . A fost implementată
e-terra in care ne-au explicat cerinţe pe care le au fără sa ne asculte problemele generate de program. Ne sunt impuse multe reguli. Independent suntem slabi dar daca am vorbi in numele unei organizaţii active! pe perioada de criza bani pe care-i aducem ANCPI - ului  nu sunt de neglijat sa-i facem sa înţeleagă  ca si noi existam nu doar notarii. Să echilibram balanţa  


Cine oare are interes sa ne dezbine?
:x  :nod:

goguletz


bad wolf

#2
Citat din: goguletzUn fel de nou OGR.

Nu sub aceasta denumire !
Dar trebuie facut ceva de urgenta !
Sper sa gasesc cararea corecta !

Kaleh

Se pare ca incepe lumea sa se trezeasca... Uite ca OGR era util, nu?
E drept ca s-au impus niste cotizatii imposibile, e drept ca s-au mentinut unele nedreptati si altele noi au aparut, dar OGR era important macar pentru atita lucru: Avea cine sa ne reprezinte... Am masurat pentru un client (bun platnic, cu toata criza si de viitor) citeva tarlale. Am facut parcelarele, le-am dus la primarie pentru viza si surpriza: Dom' primar nu vrea sa le semneze. Pentru ca are pe altcineva care face masuratori in comuna si nu permite accesul altora. Este ilegal, dar pe cine intereseaza asta? Treaba primariei este sa confrunte amarita lor de schita cu planul meu parcelar, ca sa vada daca sunt conforme (forma, dimensiuni, proprietari in ordine, etc.). Daca bagam la inaintare OGR, stergea pe jos cu primarul. Acum trebuie sa o iau pe alta cale, cu predarea din nou a planurilor, cu numar de inregistrare, sa astept cele 30 zile in care primarul are dreptul sa se gindeasca, sa astept sa-mi dea o hirtie - daca are chef - cum ca NU. Cu asta, sa ma duc la tribunal si sa-l dau in judecata la contencios administrativ. Se judeca la urgenta, e drept, dar si urgenta asta e cu cintec. Si trece vara, si clientul ma da dracului. Ce daca sunt serios, lucrez repede si bine, am aparatura de moare porcul de zaduf?

advex

Conform indemnului presedintelui, acum in Romania este nevoie de ospatari, tinichigii, mecanici, topografii se pot descurca si cu Google...

Dupa cum decurg activitatile in domeniul nostru propun pe lista de reconversie profesionala si exemplul de mai jos:

http://www.zappinternet.com/video/zimSkiKfuX/Heroe-desconocido-20-ladrillos-en-la-cabeza" target="_blank">http://www.zappinternet.com/video/zimSk ... -la-cabeza

bad wolf

#5
Citat din: KalehSe pare ca incepe lumea sa se trezeasca... Uite ca OGR era util, nu?
E drept ca s-au impus niste cotizatii imposibile, e drept ca s-au mentinut unele nedreptati si altele noi au aparut, dar OGR era important macar pentru atita lucru: Avea cine sa ne reprezinte... Am masurat pentru un client (bun platnic, cu toata criza si de viitor) citeva tarlale. Am facut parcelarele, le-am dus la primarie pentru viza si surpriza: Dom' primar nu vrea sa le semneze. Pentru ca are pe altcineva care face masuratori in comuna si nu permite accesul altora. Este ilegal, dar pe cine intereseaza asta? Treaba primariei este sa confrunte amarita lor de schita cu planul meu parcelar, ca sa vada daca sunt conforme (forma, dimensiuni, proprietari in ordine, etc.). Daca bagam la inaintare OGR, stergea pe jos cu primarul. Acum trebuie sa o iau pe alta cale, cu predarea din nou a planurilor, cu numar de inregistrare, sa astept cele 30 zile in care primarul are dreptul sa se gindeasca, sa astept sa-mi dea o hirtie - daca are chef - cum ca NU. Cu asta, sa ma duc la tribunal si sa-l dau in judecata la contencios administrativ. Se judeca la urgenta, e drept, dar si urgenta asta e cu cintec. Si trece vara, si clientul ma da dracului. Ce daca sunt serios, lucrez repede si bine, am aparatura de moare porcul de zaduf?

Erau tarlale private total , sau nu ?
Daca nu erau , si nu corespun cu parcelarea comisiei locale , primarul nu este obligat sa le semneze .
Parcelarea este atributul exlusiv al Comisiei locale de fond funciar, de aceea am mai spus -pe topicul respectiv- ca acel ordin aberant este ilegal/
Iar primarul nu este obligat sa semneze .
Trebuia sa-i obtii anterior acceptul si eventual ele parcelari de pe tarlale si pe care esti obligat sa le respecti.
Asa ca , alta data trebuie sa respecti acesti pasi ,inainte de a face o masuratoare de mai multe tarlalel.
Iar OGR-ul nu putea sa "stearga pe jos cu primarul" pentru ca:
-nu avea interes,
-primarul este ales (deci este demnitar) si nu este subordonat decat alegatorilor.
Asa ca mai usor cu puterea OGR .

Modificat de bad wolf (16-06-2009 15:41:23)
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

Mai tineti minte ca si comunismul era bun la început ? Si a sfârsit... cum stim. Si eu mi-am zis la inceput ca e bun OGR, ca ne reprezinta, etc. etc. Dupa ce am înmultit cotizatia+taxa înscriere cu numarul de membri... mi-am schimbat parerea: constiinta tot prin stomac trece. Sper sa nu fim nevoiti sa asteptam pâna la vindecarea celor câteva metehne care se vindeca doar prin deces.

cindy

De fiecare data când vb. de o organizaţie ne gândim la taxe  si condiţii etc. Nu era in intenţia mea sa deschid un nou topic despre OGR. E clar ca nu este uşor si nici comod dar alţii au reuşit si sa nu-i enumăr câţi. Eu vb de o organizaţie care sa nu te judece după  pregătire  ci după rezultate (să ne tragă cineva de urechi când greşim) o organizaţie care sa lucreze pentru tine si nu tu pentru ea (adică sa lucrezi juma de an pentru cotizaţie). Sa nu-i mai judecam pe cei de la OGR ci sa tragem concluzii de pe urma lor.

dora3mira

pentru cindy,
Nu banii pierduti sunt marea mea suparare cand vine vorba de OGR.
Ceea ce ma supara cel mai mult este felul tacit in care nimic din cele intamplate pana la disparitia organizatiei nu ni s-a spus in mod oficial, desi am fi putut sprijini si ajuta organizatia ramanand uniti.
Acelasi sistem tacit , cu transmiterea de sus in jos si lipsa comunicarii este aplicat si de ANCPI. M-as fi asteptat ca macar in urma problemelor intampinate de la implementarea e-terra sa avem parte de posibilitatea de a trimite in mod direct semnale catre ANCPI, semnale care sa poata ajuta pe cei care imbunatatesc din mers programul . Asteptare zadarnica.
Pana nu invatam ce este si cum se realizeaza un dialog profesional constructiv, vom continua sa ne plangem, sa ne enervam, sa ne macinam nervii si timpul , inghitind procesul greoi al acceptarii directivelor rigide .
Acest forum este vizitat de multa lume, mai toti suntem colegi de breasla.
Chiar nimeni nu poate obtine deschiderea unui dialog cu cei care ar putea facilita preluarea din teritoriu a problemelor ?
In definitiv, citez din e-terra - interesul nostru , al oficiilor de cadastru si publicitate imobiliara dar si al clientilor nostri este " SA NU INTRERUPEM FLUXUL"
In mod complet lipsit de realitate ne separam in doua tabere ca si cand n-am avea acelasi scop final !
Stim prea bine ca fiecare lucrare este unicat - ma rog, exceptie ar fi condominiile pana la un punct - Ca atare, inteleg prea bine si starea de iritare si nervii biciuiti zilnic ai inspectorilor. Insa neintelegerile si situatiile greu de deslusit - cu siguranta pot disparea NUMAI daca reusim sa ajungem la un dialog profesional real.

Mit

E-Terra ar merge mult mai bine daca inspectorii ar fi retribuiti dupa numarul de lucrari avizate si nu dupa nr. de completari.
Va spun din experienta ca am avut lucrari care la un inspector nu au trecut, iar dupa ce mi-a dat respingere cum ca e gresit fluxul, la altul nu a avut nici o obiectie d-na E-Terra, atentie! cu lucrarea identica. :nod:  :hi:

John Doe

Corect, dora. Astept cu nerabdare sa se implementeze complet si chestiunea cu parcelarile si sa inceapa omul sa-si intabuleze terenul cu o cerere simpla la OCPI, in baza parcelarului nostru pe care il facem gratis ca asa e regulamentul. Atunci ce-o sa mai zicem?

kod

...probabil o sa zicem merci ca este si asa si bine ca nu-i mai rau, si o sa ne uram reciproc "Sa traim bine !"

lacriman

Cand a aparut Legea Geodezului m-am bucurat (cu rezerve, e drept, pentru ca sunt realista) sperand ca in sfarsit vom reusi sa fim "o breasla" si nu adunatura ahtiata care isi fura reciproc clientii. Ordinul arhitectilor functioneaza, si n-am auzit de necazuri prea mari in el; ca de notari, nu mai zic nimic.
Dar ca de obicei, ne-am facut-o cu mana noastra, pentru ca cei care au transformat OGR-ul in vaca buna de lapte si in final in cenusa sunt tot oameni din tagma noastra, dintre noi, poate chiar vreun membru al acestui forum. Dar traim in Romania.
Ce ma mira pe mine este faptul ca nici la nivel mai mic, intr-un oras, sa zicem, topografii - nici cand sunt multi, nici cand sunt putini - nu au actiuni comune. Chiar asa de foame ne e? 
Din pacate, va curge multa apa pe Dunare pana ne vom uni - mai mult sau mai putin.

phibrizzo

#13
Citat din: lacrimanDin pacate, va curge multa apa pe Dunare pana ne vom uni - mai mult sau mai putin.
Bine spui... =(  :(

doru2

.

Modificat de doru2 (09-12-2009 00:19:00)