să ne unim

Creat de cindy, Iun 13, 2009, 05:39 PM

« precedentul - următorul »

John Doe

Da, e ceva concurenta. Directa. Cam greu insa daca te pui cu un sistem gen caracatita. Cam greu sa te intreci cu minciuna, prefacatoria, relatiile, lipsa de fair-play, prostia omeneasca foarte bine mascata intr-un sistem unde nu conteaza aptitudinile personale, ci atitudinea individului in sine. Care atitudine trebuie sa fie exact cea potrivita, adica identica cu a majoritatii. Daca nu, ca intr-o haita de câini, cine e altfel va fi muscat.

doru2

.

Modificat de doru2 (14-02-2010 19:52:26)

John Doe

Exact, doru2.

Am gasit un articol interesant, le zice mai bine ca mine: http://ziarero.realitatea.net/1260318479-Razboi_in_retelele_de_socializare" target="_blank">http://ziarero.realitatea.net/126031847 ... ocializare

heruvim

Vad parerile colegilor topografi si ma bucur!!!insa imediat ma intristez!!pentru ca toti vorbim si ramanem cu vorba,personal astept propuneri concrete gen: infiintam o organizatie non guvernamentala sau asociatie profesionala si cu asta basta...Partea proasta a problemei este ca o buna parte din noi,poate multi membrii cu state vechi pe forum,sunt in staff-ul neoficial al doamnelor inspectoare.Poate de aceea inca vedem priviri de soricari (chiar si de la colegi de breasla)cand ne mai ratoim pe la idiotii din ospiciu de cadastru.Ca doar sifom inca se mai toarna dom'le draga!! da' numai cu sec de la noi de la Murfatlar.
Ca idee OGR eu cred ca era relativ ok!numai ca orice idee romaneasca e supusa coruptiei si mai des lacomiei.Personal cred ca as opta pentru o taxa anuala de 2000 sau cat cereau aia dar cu conditia ,ca ei sa fie niste adevarati profesionisti si sa se implice activ. in crearea unui regulament de comun acord cu toate partile implicate in procesul de cadastru, care sa ne convina si noua!! Nu doar notarilor si care, sa nu mai lase loc la interpretari.
Da domne!!! prefer sa dau 2000 pe an ca taxa pentru o organizatie profesionala cu conditia singulara de a-mi reprezenta interesele 100% incat eu sa imi fac meseria cu profesionalism si fara frane si piedici din partea nimanui.Care sa plateasca inspectorii in functie de numarul de lucrari trecute si care sa transfere o parte din responsabilitate si inspectorului.Sa vina domnule sa imi verifice fiecare lucrare,sa stea langa mine cand o masor ,procesez si depun. Si pe urma sa vedem ce mai are de zis!!
Cred ca e timpul ca sa devenim profesionisti cu toti.Sa inteleaga si doamnele ca drumuirea e o metoda de indesire iar radierea o metoda de colectare/ridicare a punctelor caracteristice necesare intocmirii planului de amplasament in format digital.Parerea mea!

Modificat de heruvim (16-11-2011 20:40:08)

John Doe

Deci chiar trebuie sa platesc ca sa mi se respecte interesele? Si daca sunt angajat la privat, nu fac lucrari in nume propriu de unde sa scot 2.000 RON pe an? Nici asa nu e corect.
Pe de alta parte, ca sa faci ceva trebuie sa ai cu ce si sa ai cu cine. Avem?

claudiucj

#20
Citat din: MitE-Terra ar merge mult mai bine daca inspectorii ar fi retribuiti dupa numarul de lucrari avizate si nu dupa nr. de completari.
Va spun din experienta ca am avut lucrari care la un inspector nu au trecut, iar dupa ce mi-a dat respingere cum ca e gresit fluxul, la altul nu a avut nici o obiectie d-na E-Terra, atentie! cu lucrarea identica. :nod:  :hi:
ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM (SENECA).........A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic ...........Ca atare cel care va avea curajul sa caute greseli în analele oficiilor de cadastru(a nu se citi orificiilor), cu siguranta va avea nevoie de Moliftele Sfantului Vasile cel Mare  :nod:  :nod:

mctentis

AMIN ! CLAUDIU!: :D  raman cu un gust amar sunt student anul 2 MTC am vb cu unul dintre profesori sa fac munca voluntara sa invat mai bine meserie [experienta am pe taramurile UK...ca si ajutor de inginer si am constatat  ce 'uniti' suntem si nu o sa fim in veci ca astia suntem... -E foame de bani baieti!