Lucrare rectificare limita proprietate

Creat de vali_costea, Mar 02, 2013, 11:30 PM

« precedentul - următorul »

severcoman


dora3mira

pentru Hakan

Nu ma intereseaza cine este proprietarul.

Ai doua acte distincte ce se vor intabula distinct, cu doc fiecare dintre acte.

Ca vei face mai tarziu alipire in baza declaratiei notariale ... aia e alta poveste !

In prima faza ai doua acte care spun : actul 1 = ...mp iar actul 2 =...mp
Unul e ok, altul se majoreaza suprafata cu aproape 50%.

Adica daca eu cumpar doua terenuri situate peste drum unul de altul ( ai o suvita de teren care nu are proprietar bine definit - deci imi pot imagina ca este drum public )  - tu iti imaginezi ca le pot transforma intr-un tot unitar ca asa vreau eu si cer asta unui topograf ( eu fiind aici - onor clientul tau!)?!

El ... a incercat - tu, fiindca nu ai citit destul despre dreptul de proprietate si dezmembramintel;e acestuia ( posesia, folosinta si dispozitia) - nu ti-ai pus problema ca daca nu intruneste concomitent cele trei cerinte - faci o lucrare aiurea-n tramvai , ca atare ai lucrat-o, ai depus-o si o sa iti iei respingere pana rezolva cum ti-am explicat mai sus, posibil o sa fie nesimtit sa iti ceara si banii inapoi - dar daca l-ai avertizat de cele detaliate anterior poti sa-i zici povestea cu "ursulet de catifea ce se da nu se mai ia!", dar daca nu ... o sa te intrebe la ce facultate ai absolvit !

Si-acum temeiul legal :

Legea 133 iti da voie de anul trecut sa intabulezi o suprafata de teren mai mare decat o ai in acte cu 10% - deocamdata cu PV de vecinatati - ca inca nu s-a publicat in MO refacerea Ordinului  634  prin aparitia Ordinului  635 care completeaza Legea cadastrului şi a publicităţii imobiliare nr. 7/1996, republicată.

Despre dreptul de proprietate si dezmembraminte - sper ca ai un cod civil ... sau net !

Cititi legislatie, nu va jucati cu modul in care stabiliti modalitati cadastrale de abordare - altfel e posibil ca nenea clientu sa fie atata de suparat de banii pierduti si mai ales timpul !!!! pierdut - incat sa faca plangere penala - si nu stiu care e ala de se poate bucura cand da cu subsemnatul pe la Parchet !

severcoman

1. in prezent nu este prevazuta interdictia privind situatia descrisa : cumpar prin doua acte doua imobile vecine intabulate si ulterior stabilesc eu/proprietarul, in conditiile legii - hotararea judecatoreasca sau declaratia notariala ! - ca limita initiala dintre imobile este alta fata de cea inscrisa in acte, apoi solicit inscrierea modificarii, insa inspectorul e nelamurit : de ce nu este prevazuta nicaieri vreo interdictie, de ce problema proprietarului are doua moduri de rezolvare (rectificare limite/dezmembrare si apoi alipire)?! si ce faci cu actele de proprietate sau cu actul de dezmembrare unde ai inscrise suprafetele initiale, le vei ,,modifica" ? modifici limitele ori suprafata ?... deja prea multe – da respingere sa scape !
2. in Noul Regulament (asteptat!) s-ar putea sa fie prevazut ca documentatia de rectificare limite sa nu implice modificarea Sumei suprafetelor imobilelor implicate si mai ales sa nu reprezinte un transfer de proprietate (>>>taxe, impozite; daca va fi asa, atunci intrebarea mea pentru inspector va fi : cine/cand stabileste daca modificarea reprezinta sau nu transfer de proprietate ?
3. pe ce considerente credeti ca au fost introduse separat in regulament documentatiile de "inscriere a modificarii limitelor " si ,,modificare suprafata", atata timp cat modificarea suprafetei implica modificarea limitelor si invers, fara a fi obligatorie conservarea suprafetei fiecarui imobil ? (desi acum se poate efectua, probabil in viitor va fi restrictionata aceasta operatiune)

bad wolf

#18
Citat din: severcoman1. in prezent nu este prevazuta interdictia privind situatia descrisa : cumpar prin doua acte doua imobile vecine intabulate si ulterior stabilesc eu/proprietarul, in conditiile legii - hotararea judecatoreasca sau declaratia notariala ! - ca limita initiala dintre imobile este alta fata de cea inscrisa in acte, apoi solicit inscrierea modificarii, insa inspectorul e nelamurit : de ce nu este prevazuta nicaieri vreo interdictie, de ce problema proprietarului are doua moduri de rezolvare (rectificare limite/dezmembrare si apoi alipire)?! si ce faci cu actele de proprietate sau cu actul de dezmembrare unde ai inscrise suprafetele initiale, le vei ,,modifica" ? modifici limitele ori suprafata ?... deja prea multe – da respingere sa scape !
2. in Noul Regulament (asteptat!) s-ar putea sa fie prevazut ca documentatia de rectificare limite sa nu implice modificarea Sumei suprafetelor imobilelor implicate si mai ales sa nu reprezinte un transfer de proprietate (>>>taxe, impozite; daca va fi asa, atunci intrebarea mea pentru inspector va fi : cine/cand stabileste daca modificarea reprezinta sau nu transfer de proprietate ?
3. pe ce considerente credeti ca au fost introduse separat in regulament documentatiile de "inscriere a modificarii limitelor " si ,,modificare suprafata", atata timp cat modificarea suprafetei implica modificarea limitelor si invers, fara a fi obligatorie conservarea suprafetei fiecarui imobil ? (desi acum se poate efectua, probabil in viitor va fi restrictionata aceasta operatiune)


Iti raspund oar la pct. 3.  Din prostie !
Sper sa gasesc cararea corecta !

severcoman

ex> modificarea in 2% este repozitionare si invers!
(nu tin cu ursu' ! ...)

vali_costea

Scurt si la obiect:
-cand am intocmit documentatia aceasta am pus in aplicare regulamentul, prin Modificare limita cu suprafata, art. 914 cod civil si in secundar Adresa ANCPI numarul 428705 din 28.04.2010.
Lucrarile de cadastru nu canstau numai in prima inregistare si dezmembrari/comasari, mai sunt si diverse tipuri de lucrari care sunt mai explicate in detaliu in viitorul regulament, stiu, nu este in vigoare, dar toate operatiunile de acolo, pe flux continuu sau intrerupt sunt aplicabile si acum,dar la unele dintre ele mai trebuie sa puci cate o intrebare, mai iei manualul Cp la citit, etc.
Chiar daca ma repet, eu nu am modificat conturul exterior, nu am repozitionat imobilul, am mofidificat numai limita comuna, am acelasi proprietar pe ambele imobile.Se poate aplica si in cazul cand sunt proprietari diferiti atata timp cat isi exprima acordul notarial.

nicu1000

De ce nu le alipesti si apoi sa le dezmembrezi ?

vali_costea

1.Ca sa arat ca se poate.
2.Timp-omul a gasit un cumparator si vrea sa vanda un lot.
3.Sa il scutesc pe notar de 2 acte :) si mai putine taxe la OCPI.

Modificat de vali_costea (05-03-2013 08:56:22)

vali_costea

#23
Citat din: dora3mirapentru Hakan

Nu ma intereseaza cine este proprietarul.

Ai doua acte distincte ce se vor intabula distinct, cu doc fiecare dintre acte.

Ca vei face mai tarziu alipire in baza declaratiei notariale ... aia e alta poveste !

In prima faza ai doua acte care spun : actul 1 = ...mp iar actul 2 =...mp
Unul e ok, altul se majoreaza suprafata cu aproape 50%.

Adica daca eu cumpar doua terenuri situate peste drum unul de altul ( ai o suvita de teren care nu are proprietar bine definit - deci imi pot imagina ca este drum public )  - tu iti imaginezi ca le pot transforma intr-un tot unitar ca asa vreau eu si cer asta unui topograf ( eu fiind aici - onor clientul tau!)?!

El ... a incercat - tu, fiindca nu ai citit destul despre dreptul de proprietate si dezmembramintel;e acestuia ( posesia, folosinta si dispozitia) - nu ti-ai pus problema ca daca nu intruneste concomitent cele trei cerinte - faci o lucrare aiurea-n tramvai , ca atare ai lucrat-o, ai depus-o si o sa iti iei respingere pana rezolva cum ti-am explicat mai sus, posibil o sa fie nesimtit sa iti ceara si banii inapoi - dar daca l-ai avertizat de cele detaliate anterior poti sa-i zici povestea cu "ursulet de catifea ce se da nu se mai ia!", dar daca nu ... o sa te intrebe la ce facultate ai absolvit !

Si-acum temeiul legal :

Legea 133 iti da voie de anul trecut sa intabulezi o suprafata de teren mai mare decat o ai in acte cu 10% - deocamdata cu PV de vecinatati - ca inca nu s-a publicat in MO refacerea Ordinului  634  prin aparitia Ordinului  635 care completeaza Legea cadastrului şi a publicităţii imobiliare nr. 7/1996, republicată.

Despre dreptul de proprietate si dezmembraminte - sper ca ai un cod civil ... sau net !

Cititi legislatie, nu va jucati cu modul in care stabiliti modalitati cadastrale de abordare - altfel e posibil ca nenea clientu sa fie atata de suparat de banii pierduti si mai ales timpul !!!! pierdut - incat sa faca plangere penala - si nu stiu care e ala de se poate bucura cand da cu subsemnatul pe la Parchet !

Va apreciez tot timpul postarile si sfaturile dumneavoastra , dar acum trebuie sa va contrazic, am mai facut 2 lucrari de genul acesta si nu au fost probleme majore, singurul lucru schimbat in cazul celor anterioare a fost fisierul Cp, nu au acceptat cu modificare hotar la una dintre ele  =D  ci cu actualizare date :rolleyes:, la a doua deja stiam si am facut ca la prima si a mers struna fara alte probleme.
Va inteleg perfect afinitatea catre latura juridica, dumneavoastra ati gandit-o numai din punct de vedere juridic, eu nu am incerca si am facut-o si gandit-o din punct de vedere tehnic si juridic un ajutor mi l-au dat si cei de la CF prin mentionarea art. 914 cod civil.
Nu ma credeti solictati-mi si va trimit lucrarea anterioara pe privat.

bad wolf

#24
Citat din: vali_costeaScurt si la obiect:
-cand am intocmit documentatia aceasta am pus in aplicare regulamentul, prin Modificare limita cu suprafata, art. 914 cod civil si in secundar Adresa ANCPI numarul 428705 din 28.04.2010.
Lucrarile de cadastru nu canstau numai in prima inregistare si dezmembrari/comasari, mai sunt si diverse tipuri de lucrari care sunt mai explicate in detaliu in viitorul regulament, stiu, nu este in vigoare, dar toate operatiunile de acolo, pe flux continuu sau intrerupt sunt aplicabile si acum,dar la unele dintre ele mai trebuie sa puci cate o intrebare, mai iei manualul Cp la citit, etc.
Chiar daca ma repet, eu nu am modificat conturul exterior, nu am repozitionat imobilul, am mofidificat numai limita comuna, am acelasi proprietar pe ambele imobile.Se poate aplica si in cazul cand sunt proprietari diferiti atata timp cat isi exprima acordul notarial.

Cum poti sa spui ca nu mai exista un imobil, cand din schita ta mai exista un teren,care poate fi chiar un drum; dar este.
Sper sa gasesc cararea corecta !

nicu1000


                  
vali_costea a scris:

1.Ca sa arat ca se poate.
2.Timp-omul a gasit un cumparator si vrea sa vanda un lot.
3.Sa il scutesc pe notar de 2 acte http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png"> si mai putine taxe la OCPI.



Atat timp cat exista solutie (alipire+dezmembrare) ceea ce vrei sa faci este o manareala.
Daca vrei sa vezi cum reactioneaza sistemul la genul acesta de manareli: incearca, dar nu te mai vaita ca ai lasat la OCPI 900lei si nu au facut nimic de banii astia. Riscul manarelii: poate iese, poate nu iese.



               

Hakan


                  
dora3mira a scris:

pentru Hakan

Nu ma intereseaza cine este proprietarul.

Ai doua acte distincte ce se vor intabula distinct, cu doc fiecare dintre acte.

Ca vei face mai tarziu alipire in baza declaratiei notariale ... aia e alta poveste !

In prima faza ai doua acte care spun : actul 1 = ...mp iar actul 2 =...mp
Unul e ok, altul se majoreaza suprafata cu aproape 50%.

Adica daca eu cumpar doua terenuri situate peste drum unul de altul ( ai o suvita de teren care nu are proprietar bine definit - deci imi pot imagina ca este drum public )  - tu iti imaginezi ca le pot transforma intr-un tot unitar ca asa vreau eu si cer asta unui topograf ( eu fiind aici - onor clientul tau!)?!

El ... a incercat - tu, fiindca nu ai citit destul despre dreptul de proprietate si dezmembramintel;e acestuia ( posesia, folosinta si dispozitia) - nu ti-ai pus problema ca daca nu intruneste concomitent cele trei cerinte - faci o lucrare aiurea-n tramvai , ca atare ai lucrat-o, ai depus-o si o sa iti iei respingere pana rezolva cum ti-am explicat mai sus, posibil o sa fie nesimtit sa iti ceara si banii inapoi - dar daca l-ai avertizat de cele detaliate anterior poti sa-i zici povestea cu "ursulet de catifea ce se da nu se mai ia!", dar daca nu ... o sa te intrebe la ce facultate ai absolvit !

Si-acum temeiul legal :

Legea 133 iti da voie de anul trecut sa intabulezi o suprafata de teren mai mare decat o ai in acte cu 10% - deocamdata cu PV de vecinatati - ca inca nu s-a publicat in MO refacerea Ordinului  634  prin aparitia Ordinului  635 care completeaza Legea cadastrului şi a publicităţii imobiliare nr. 7/1996, republicată.

Despre dreptul de proprietate si dezmembraminte - sper ca ai un cod civil ... sau net !

Cititi legislatie, nu va jucati cu modul in care stabiliti modalitati cadastrale de abordare - altfel e posibil ca nenea clientu sa fie atata de suparat de banii pierduti si mai ales timpul !!!! pierdut - incat sa faca plangere penala - si nu stiu care e ala de se poate bucura cand da cu subsemnatul pe la Parchet !



Cu tot respectul dar nu cred ca e cazul sa ne aprindem si sa dam raspuns, pana nu citim exact ce vrea omul si sa mai facem si pagube colaterale.

Chiar trebuie sa va intereseze cine e proprietarul-imobilele SUNT intabulate - deci ce ziceti la urmatorul paragraf nu mai are sens.
In continuare eu am inteles si inteleg ca terenurile NU sunt peste drum unul de altul ci AU limita comuna, deci nu imi IMAGINEZ nimic din ceea ce ati zis.

Ce va face sa credeti ca nu am "citit destul despre dreptul de proprietate si dezmembramintele acestuia"? Numarul meu de postari? Pentru ca observ ca unii poate au citit (sau cred ca au citit) dar au ajuns sa le cam amestece.

Eu aproape ca inteleg "necesitatea" ca oamenii sa mearga in instanta, dar numai cand trebuie.

Observ ca au mai interpretat si altii gresit desenul omului dar el si explica faptul ca limita era cu o culoare si acum este cu alta culoare-deci banda "dintre" nu este drum sau alt teren.



               

caditop


                  Singura solutie corecta si legala este alipire tehnic/juridic si apoi dezmembrare tehnic/juridic. De ce? Pentru ca suprafata fiecarui act ( si nr  parcelelor) se schimba. Deci prin lucrarea ta tehnic eviti o alipire, dar juridic ai facut o bulibaseala. De aia a respins inspectorul ceea ce ai vrut tu.
    Imobilele au fost intabulate distinct, in baza unor acte diferite cu suprafete diferite, probabil si la intervale diferite. Ai schimbat limita intre ele , s-a dus naibii totul.

Modificat de caditop (05-03-2013 20:45:48)



               

severcoman


                  sunt proprietarul, dispun de bunurile mele : cine ma impiedica sa modific limita dintre ele ? care ar fi temeiul legal ? ce lege incalc ? (repet: ce nu este interzis de lege, e permis!); bineinteles ca as putea sa fac alipiri si dezlipiri, dar prefer aceasta varianta !


               

old man


                  Eu am facut asa ceva acum cativa ani, prin rectificare hotar. Nu mai stiu insa daca erau doi proprietari sau numai unul. Prin rectificarea hotarului se rezolva modificarea limitei si a suprafatelor. Cred ca permite si CP-ul asta.