Pentru experti recent autorizati

Creat de bad wolf, Feb 28, 2009, 01:09 AM

« precedentul - următorul »

bad wolf


                  
dora3mira a scris:

Nu stiu ce sa spun... Pana acum nu mi s-a cerut sa favorizez pe nimeni dar nici nu am facut altfel decat mi-a permis legislatia.
Sper din toata inima nici sa nu ajung in postura de a refuza pe cineva care mi-ar solicita sa fac o ilegalitate primita cu ochii inchisi de indiferent ce OCPI sau BCPI din tara. Imi place ideea de a face temeinic si bine sustinut de acte legale fiecare documentatie , in asa fel incat si eu sa am liniste dar si clientul meu si mostenitorii lui.
Poate acolo era vorba de ceva ce putea fi dovedit prin acte....cel putin asa sper !
Cat despre cei care pentru un pumn de banuti comit nenumarate ilegalitati...sunt convinsa ca nici liniste nu prea au si faptul ca oricand rasturnarea politica ar putea duce la cercetarea lor ... nici acest fapt nu le-o prea creeaza...
Cand dorinta de a face bani usor imi da tarcoale imi amintesc de sfatul alor mei care mereu mi-au spus ca nu luam cu noi decat un pumn de amintiri si lasam acelasi lucru in urma noastra. Restul sunt iluzii
Iar prietenii adevarati, de suflet, ce mi-am facut de-a lungul drumului vietii - in acelasi fel vad viata. Ca atare ne bucuram de orele petrecute impreuna cu adevarat, chiar cand discutam despre meserie! Caci subiectul banilor e atins numai in treacat si cu delicatete, accentul fiind pus pe bucuria profesionala.
Poate suntem din generatia de "ultimi mohicani" desi ma indoiesc ca e asa. Fiecare generatie isi are sacalii ei si fiecare generatie are si buni samariteni si reprezentanti de bun simt... Nu , cu siguranta n-o sa fac rupere intre generatii spunand vreodata acel "pe vremea mea..."
Mereu voi sustine ca e o meserie grea dar frumoasa.


Dora,
Ai inteles gresit,
Am dorit sa-ti arat ca sunt persoane pentru care legea este hartie igienica !
De aceia sun numiti "Baroni  Locali".
Colaboratorii mei de la firma la care sunt director tehnic nu au primit niciun ban pentru lucrarea aceia.
Au efectuat corect lucrarea, au respectat corect amplasamentul real(in coordonate Stereo 70 ), adr nu a avut nicio importanta la acele OCPI si BCPI . Au fost avizate asa cum a dorit VIP-ul. Acesti oameni nu pot fi refuzati !
Gandeste-te ca Directori si Inginerii sefi de la OCPI sunt numiti politic si conform competentei si ca pot fi oricand inlocuiti de cei de la conducerea judetului. Iar cand primesti lunar un salariu de peste 12000 (nu e o gresala ) lei , nu risti sa ramai fara serviciu .
Deci , de asta , avem foarte multe probleme la OCPI , datorita incompemtentei conducerii si angajatilor , asa cum am mai aratat !


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

bogdyman79


                  
dora3mira a scris:

Pentru topograful linistit

Daca ai reusit sa faci o intabulare de constructie pe teren care are specificatia curti constructii e ceva normal ... Ma mir sa fi reusit o intabulare de constructie pe teren cu specificatia la categoria de folosinta - agricol - chiar daca este situat in intravilan.
Si cele spuse de bad wolf se pot verifica oricand - e destul sa citim cu atentie un certificat fiscal.


Sau e destul ca inspectorii de la OCPI sa citeasca mai bine regulamentele.
Apropos.... pe la noi prin Iasi nu demult se avizau si se faceau intabulari pe cat. de fol. A(arabil) in intravilanul vechi..... Am intocmit chiar o documentatie de intab. constructie noua pe teren inscris in CF (avizata si cu constructia intabulata) anul trecut prin vara cred..... Cand am intrebat proprietarul de scoatere din circuit parca l-am lovit cu ceva, nici pomeneala nu avea si nici nu auzise de "chestia asta".
cu toate ca eram sigur ca imi va respinge lucrarea OCPI-ul - a fost avizata si intabulata constructia  http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">

In fine as vrea sa spun ca sunt cazuri izolate astea .... dar am colegi care au facut la fel.
mai multe nu mai spun ... poate alta data despre ispravile inspectorilor OCPI (NU TOTI, DOAR UNII)

BOGDAN



               

kod


                  uite ce se intampla cand marile minti luminate din cadrul unor ocpi-uri in frunte cu stimabili si mult prea respectosii inspectori, care mai mult ca sigur nici facultatea de geodezie, sau topografie nu o au terminata, iti inspecteaza dosarul  http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">
dar bineinteles, stati linistiti ca cei din cadrul PNL, vor fi inlocuiti de mult prea inzestratele minti din PD-L si PSD,  http://www.3xforum.ro/img/smilies/finger.png"> Traiasca PCR-ul, regele a murit, deci traiasca regele, sau lupu isi schimba parul dar naravu` ba, sau aceeasi marie, cu alta palarie.....si lista ar putea continua !

Modificat de kod (29-04-2009 14:12:53)



               

bad wolf


                  
kod a scris:

uite ce se intampla cand marile minti luminate din cadrul unor ocpi-uri in frunte cu stimabili si mult prea respectosii inspectori, care mai mult ca sigur nici facultatea de geodezie, sau topografie nu o au terminata, iti inspecteaza dosarul  http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">
dar bineinteles, stati linistiti ca cei din cadrul PNL, vor fi inlocuiti de mult prea inzestratele minti din PD-L si PSD,  http://www.3xforum.ro/img/smilies/finger.png"> Traiasca PCR-ul, regele a murit, deci traiasca regele, sau lupu isi schimba parul dar naravu` ba, sau aceeasi marie, cu alta palarie.....si lista ar putea continua !


Tu n-ai auzit de migratia politica?
PDL-sti vor deveni PSD -sti sau PD_L-sti si ... nimic nu se va schimba.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

kod


                  ...pai si eu ce-am zis mai sus ? http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">


               

Kaleh


                  Si eu am renuntat la calitatea de expert judiciar. Am avut un contract de aproape 4 ani in Asia si am solicitat sa fiu suspendat pina la revenirea in tara. O cucoana draguta de la Biroul Central de Expertize mi-a spus la fel de dragut ca nu se poate. Adica sa fac eu o cerere sa fiu radiat, ca altfel imi vin in continuare expertize. Si amenzi... Cind am socotit ca muncesc degeaba in conditii cumplite - de clima si de siguranta-, ca banutii mei se duc pe amenzi, am facut-o... Nu mai sunt expert judiciar. Imi pare rau, faceam ceva util, dar asta este.
Plateam si inainte amenzi, pentru ca de multe ori nu era timp sa faci expertiza. Primesti azi scrisoarea de la tribunal. Mai ai 10-14 zile pina la termenul de judecata.  Te duci maine, cauti dosarul la arhiva, surpriza, nu a ajuns inca de la grefier (intr-o saptamina...). Te duci pomaine, la fel. Te duci si raspoimaine, bagat undeva de sef (care trebuie sa te lase, dar cit?). Daca ai noroc, studiezi dosarul. Sa fie unul gros de 10 cm... Presupunind ca nu mai ai si alte dosare, esti fericit si pleci acasa. Scrii scrisorile catre parti, cu convocarea. Ca sa fii sigur ca nu face posta figuri cu intarzierile ei vestite, lasi un interval de timp mai mare, sa-i prinzi pe toti la expertiza.  In ziua stabilita, fuga la expertiza. Bate-ti capul cu oamenii, masoara de doua ori, ca sa nu mai fie nici o obiectiune (o data piritul duce prisma si reclamantul il supravegheaza cu ochi de vultur, o data inversezi rolurile). Vii acasa, fericit ca ai scapat cu fata curata si ne-mituit (ambele parti incearca sa-ti strecoare ceva in buzunar sau in porthart), muncesti toata noaptea ca nebunul. A doua zi, surpriza. Nu dai de judecator, sa depui juramintul. Maine e termenul. Predai expertiza la judecatorul de serviciu si zici ca ai scapat. Nu, ca a doua zi tuna si fulgera judecatorul, ca expertiza fara juramint... Si la serviciu ti se sugereaza sa-ti cauti alt loc de munca, este mereu pe la tribunale. Asta este o expertiza. Daca ai 4, sa vad eu cind vezi dosarele, cind aduni impricinatii, cind faci rapoartele, cind depui juramintul si rapoartele. Macar la doua nu reusesti si pac! amenda. Minimum 5 milioane.



               

Kaleh


                  Da, si cind sa mai dai si pe la serviciu. Cit despre familie, esti un caz pierdut...


               

floricr


                  buna..sunt flori, din craiova, studenta in anul 4 la "masuratori terestre si cadastrale". Mi am ales ca tema pentru proiectul de licenta "evaluare imobiliara" dar spre surprinderea mea in biblioteca judeteana nu am gasit materialul necesar. Poate cineva sa ma indrume sau sa mi dea ca reper un titlu de carte sau autor daca nu? multumesc


               

floricr


                  buna..sunt flori, din craiova, studenta in anul 4 la "masuratori terestre si cadastrale". Mi am ales ca tema pentru proiectul de licenta "evaluare imobiliara" dar spre surprinderea mea in biblioteca judeteana nu am gasit materialul necesar. Poate cineva sa ma indrume sau sa mi dea ca reper un titlu de carte sau autor daca nu? multumesc


               

bad wolf


                  
floricr a scris:

buna..sunt flori, din craiova, studenta in anul 4 la "masuratori terestre si cadastrale". Mi am ales ca tema pentru proiectul de licenta "evaluare imobiliara" dar spre surprinderea mea in biblioteca judeteana nu am gasit materialul necesar. Poate cineva sa ma indrume sau sa mi dea ca reper un titlu de carte sau autor daca nu? multumesc


Tema ta nu are nicio legatura cu ce ai stidiat.
Te sfatuesc s cauti la Craiova Asociatia expertilor contabili si contabili autorizati.Ei organizeaza astfel de cursuri (de evaluatori)si vand si manuale . Au manuale foarte bune.
Daca ai cunostiinte la tg. jiu gasesti la aceiasi asociatie care are sediul in spatele mad ELtop , land redactia ziarului IMPACT in Gorj.
Daca nu gasesti ma anunti si voi incerc s -ti gasesc la Tg.Jiu.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

geosemar


                  Buna ziua,
Sunt autorizat din 2000 cu cat B si C. Anul trecut am terminat fac de geografie sectia de planificare teritoriala. Intrebarea este: ma pot incadra pentru examenul de experti judiciari?

Multumesc



               

bad wolf


                  
geosemar a scris:

Buna ziua,
Sunt autorizat din 2000 cu cat B si C. Anul trecut am terminat fac de geografie sectia de planificare teritoriala. Intrebarea este: ma pot incadra pentru examenul de experti judiciari?

Multumesc


Da !


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

sacoracad


                  Stie cineva de subiectele de experti judiciari din 2008, 2009 (partea legislativa)?
Merci http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">


_______________________________________
Noi te masuram cel mai bine


               

geosemar


                  Salut,
   Imi poti da amanunte despre dosarul pe care trebuie sa-l intocmesc, tematica, ce site trebuieste sa urmaresc si cand se preconizeaza ca se va da examenul?

  Intreb toate astea pentru ca am fost aici la judecatorie si mi-au spus ca trebuie sa am minim 3 ani de experienta cu studii superioare(ori nu stiau, ori nu au vrut sa-mi spuna, ori chiar asa este). Am terminat liceul de topografie acum ceva timp si abia anul trecut Facultatea de Geografie sectia Planificare Teritoriala.
  Orice informatie mi-ar fi de folos.
  Multumesc inca o data.



               

bad wolf


                  
geosemar a scris:

Salut,
   Imi poti da amanunte despre dosarul pe care trebuie sa-l intocmesc, tematica, ce site trebuieste sa urmaresc si cand se preconizeaza ca se va da examenul?

  Intreb toate astea pentru ca am fost aici la judecatorie si mi-au spus ca trebuie sa am minim 3 ani de experienta cu studii superioare(ori nu stiau, ori nu au vrut sa-mi spuna, ori chiar asa este). Am terminat liceul de topografie acum ceva timp si abia anul trecut Facultatea de Geografie sectia Planificare Teritoriala.
  Orice informatie mi-ar fi de folos.
  Multumesc inca o data.

Pai daca nu ai studii superoare de scurta sau lunga durata si minim tri ani vechime, daca esti autorizt, si cinci daca nu esti autorizat de aaaaaancpi/OCPI , nu te poti autoriza ca expert judiciar.
Studiile superiore si vechimea sunt conditii obligatorii, autorizarea de la ONCPI?ANCPI este doar o facilitate ca nu sustii decat interviul.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !