Help

Creat de emsi_greaban, Feb 19, 2009, 08:49 PM

« precedentul - următorul »

emsi_greaban

Ce pot face?


  Anul trecut am masurat un teren si se pare ca din greseala i-am dat mai mult!!(greseala mea).

Anul acesta a venit si vecinul lui sa ii masor, abia acum am vazut ca am facut o greseala, lucrarile fiind suprapuse.

  Ce variante pot sa adopt in cazul in care prima persoana, pe cale amiabila(sa dea o declaratie notariala in care sa precizeze ca este de acord cu modificarea lucrarii) nu vrea sa rezolve problema?

Va multumesc anticipat!

mariancornel

Anul trecut nu puteai sa-i dai mai mult de 2%. Doar in cazul in care ai obtinut si acordul vecinilor, sau in cazul in care ai avut acte care sa acopere toata suprafata.
In rest, instanta o sa decida, in functie de cine are mai multi bani sa-l corupa pe judecator. Ca asa e-n tenis. pam pam.

kod

da este destul de curios cum putei sa-i dai mai mult de 2 %, decat pe acte, si cei de la CF sa nu remarce nimic.
dar daca vecinii se inteleg asa bine, cel cu suprafata mai mare, ar putea sa renunte la "partea vecinului"
- iti trebuie o ridicare corecta
- eventual un memoriu sa justifici neclaritatea
- si vecinii amandoi la notar, care ulterior va trimite planul mai departe la CF.
! Atentie ! functioneaza faza cu notarul si cu declaratie de la toate partile implicate doar daca suprafata reala (masurata) este mai mica decat cea din acte.....
poti incerca...Succes !
In rest daca suprafata reala este mai mult de 2% decat cea din acte......se face expertiza extrajudiciara, care se va solutiona in instanta !

dangolesti


kod

da corect asa este, instanta are putere de decizie asupra expertizei, insa ma refeream la faptul ca topograful va trebui sa intocmeasca raportul de expertiza extrajudiciara, de multe ori si la indrumarile avocatilor care pot cere sau nu ca raportul sa cuprinda diverse capitole in functie de situatia juridica !
Toate cele bune !

djxhouse

hm... interesanta problema

in Ordinul 634 din 2006 spune asa

Art. 25. - (1) În cazul în care suprafaţa din măsurători este mai mare decât suprafaţa înscrisă în
documentaţia precedentă sau decât suprafaţa din actele de proprietate, pentru situaţia în care nu există
documentaţie, se procedează astfel:
(2) Pentru imobilele împrejmuite:
a) dacă diferenţa este de până la 2%, documentaţia se recepţionează şi suprafaţa din actul de proprietate
se înscrie în cartea funciară;
b) dacă diferenţa este între 2% şi 5% documentaţia se recepţionează şi suprafaţa din măsurători se înscrie
în cartea funciară doar dacă este însoţită de proces-verbal de vecinătate, întocmit conform anexei nr. 18;
c) dacă diferenţa este mai mare de 5%, documentaţia se respinge, rectificarea suprafeţei urmând să se
facă prin alt act doveditor al dreptului de proprietate.
(3) Pentru imobile care nu sunt împrejmuite:
a) dacă diferenţa este de până la 2%, documentaţia se recepţionează şi se înscrie în cartea funciară
suprafaţa din actul de proprietate;
b) dacă diferenţa este mai mare de 2%, documentaţia se recepţionează şi se înscrie în cartea funciară
numai pe baza unui alt act doveditor al dreptului de proprietate.
(4) Prin imobile împrejmuite, în sensul prezentului regulament, se înţeleg imobilele ale căror limite sunt
materializate prin elemente stabile în timp, clar identificabile de către proprietarii vecini.


adica...
daca pe titlu aveai 1000mp
si ai masurat 1020mp (diferenta de 2%) suprafata inscrisa in CF va fii de 1000mp!!!
daca diferenta era intre 2-5% atunci nu puteai sa faci greseala, din motiv ca iti trebuia proces verbal de vecinatate
daca diferenta era de peste 5% iti trebuia act doveditor pentru suprafata diferita



deci cum ai facut greseala ca ai intabulat un teren mai mare?

asta ma mira


astept raspuns :hi:

John Doe

Intabulari pe un teren cu alta suprafata, caz real:
Am vazut cu ochii mei acte pt. suprafete atribuite in baza Legii 18/1991, pe urma (prin 2001) au vazut cei de la cadastru ca au intrat serios peste vecini, prin urmare au rectificat suprafetele cu pana la +/- 25%. Cu acord de la ANCPI, avizate tehnic, numere cdastrale provizorii si tot ce trebuie - fara ca proprietarii sa aiba habar, si fara sa le intabuleze. De asta ce ziceti ?

Din cate stiu, daca cei care au facut documentatiile cadastale gresite pentru imobilele vecine se pun de acord intre ei si cu OCPI, le refac si este OK. Dar poate gresesc, sa mai zica cine ce stie.

Modificat de John Doe (20-02-2009 10:01:39)