Main Menu

problema

Creat de klu_naravas, Feb 12, 2009, 03:37 PM

« precedentul - următorul »

klu_naravas

de ceva vreme nu mai pot intra in folder  cu dublu click ci numai clik dreapta- explore sau open.
cand dau dublu click pe folder imi apare fereastra search .....
am incerca pe la folder option facand babeste comparatia cu alt calculator si nimic.
daca are cineva vreo idee....

djxhouse

klu_naravas este vorba de autorun !
si ai grija ca ai virusi!

pune antivirus, si curata sistemul

 :hi:

klu_naravas

pai am kaspersky.am scanat dar tot degeaba ca nu a gasit nimic :(((

John Doe

Da, sunt virusi. Iti pot trimite ceva utilitare, dar e cam complicat sa-ti explic si cum sa le folosesti. In plus, nici eu nu sunt expert - stiu doar pt. ca am stat 2 zile langa cineva pana l-a reparat pe al meu (si l-am stresat si eu pe om) dupa o pozna identica.
Cel mai bine e sa chemi unul care se pricepe. O vreme o sa-ti mearga si cu "explore", pe urma... din ce in ce mai multe surprize.

Daca ai chef, uita-te in C:\ , ai cumva AUTORUN.inf ? Ce scrie in el ? Daca-ti deschide ACTIVEXDEBUGGER32.exe , sterge-le repede pe amandoua, sunt virusi. Dar uita-te bine, sunt declarate ca fisiere sistem, si "hidden" ; foloseste vindows commander ca sa le vezi. Si stergi. Si tot trebe sa chemi pe cineva dupa aia, sigur ti s-a mai busit si altceva. Registri, DLL-uri, drivere, executabile... nasol.

Degeaba ai Kaspersky Lab; un antivirus iti da cam 80% protectie, la restul esti descoperit. De aia, cand incepe sa se poarte aiurea e mai bine sa chemi un meserias.

Modificat de John Doe (12-02-2009 14:02:05)

kod

bine ai venit in lumea windoze....:P,
format c:
format /mbr (numai daca te-ai facut cu-n virus memory persistent, iar daq nu ...tot nu strica)
reinstalezi jegu de windoze (asta bineinteles nu inainte de a-ti salva toate documentele etc.)
NU MAI FOLOSESTI VECI PURURI INTERNET EXPLORER cand te dai pe net
poti sa-ti bagi un AV gen NOD32, (indiferent ce av folosesti daca nu este acualizat la zi, si nici asa nu o sa-ti gaseasca toti virusii, wormii, troienii s.a.m.d.) dar asta nu mananca multe resurse.
nu mai intra pe site-uri deocheate, nu mai downloada programe deocheate, nu mai instala programe deocheate, de pe net sau alte surse (preteni, colegi,) in special de pe flash USB-uri
solutii ar fi multe, dar fiind vb. de windoze, rezolvarea unei probleme implica rezolvarea altora zeci de probleme auxiliare....
daca nu ai inteles cam ce am scris pana aci, nu te baga la creati cu windelu` , cheama pe unu care stie.  si succes

!!! F. important sa nu uit.!!!!

Cumparati-va un HDD extern, si faceti-va back-up la toata munca voastra salvata pe calculator, k nu se stie cand si din ce "pricina" te trezesti ca nu mai "pleaca" calcu` ...   nu o sa va para rau  :hi:
succes !

goguletz

Si eu am un calculator care nu ma lasa sa deschid o anumita partitie, decat daca o iau pe cai ocolitoare, da' nu ma mai stresez - trag de el pana o ceda de tot. Inainte am avut Kaspersky Lab, dar l-am scos si am bagat Avira Antivirus (upgradat zilnic). Dupa parerea mea acestea sunt urmele lasate de un virus care si-a facut de cap, pana sa-l prinda antivirusu'.

P.S.: Vorba lui kod, un HDD extern nu strica niciodata.

Multa bafta!

John Doe

Avira prinde unii virusi, dar îi trec printre picioare niste cai troieni... mai mari ca Troia. Incearca Rising Antivirus, e mai bun si am impresia ca are ceva din RAV-ul nostru (Romanian AntiVirus, mai stiti ?). Daca ai probleme cu sistemul, Spyboot Search&Destroy te poate descurca uneori.

Modificat de John Doe (13-02-2009 09:37:49)

R-TTC-CJ

Un HDD extern este intr-adevar o solutie, dar daca acesta cedeaza ce faceti ca eu chiar nu-mi dau seama ce sa ma fac si cum sa-mi recuperez intreaga baza de date.
eu va dau un sfat pe langa HDD extern mai faceti un duplicat pe DVD sau CD ca sa nu aveti dureri de cap ulterior. Este foarte greu sa-ti faci apoi balanta ce mai ai si ce nu, coordonate , planuri se mai pot procura dar lucrarile pt care ati muncit nu se mai pot recupera 100% nici odata.
Spor la treaba tuturor! :hi:

kod

Da lucrarile le poti pune si pe DVD sau CD-uri, dar daca am cateva sute sau mii de GB de ortofotoplanuri, planuri si multe altele ...ia calculeaza matalutza cate zile si mil. de lei imi trebe ca sa le pun pe DVD-uri ? sa nu pun la calcul si spatiul de depozitare.
Si ca sa te linisteti datele pot fi recuperate si de pe un hardisk formatat. Singura situatie cand poti sa-l arunci efectiv este atiunci cand se defecteaza platanele hard-disk-ului (partea mecanica)-destul de rar, dar se mai intampla daca joci fotbal cu el  :hi:
In scurt timp HDD-urile rotative cu platane vor fi inlocuite cu SSD-uri:

http://www.youtube.com/v/j4cK0L__B9U">http://www.youtube.com/v/j4cK0L__B9U" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" height="350" width="425">


Numai bine !

bimmer_4u2

Eu ca antivirus am un AVG..si este foarte bun..cel putin pentru ce am avut eu..si nu am avut probeme cu virusii..

John Doe

Nu stiu daca chiar trebuie sa ne facem asemenea probleme cu suporturile de stocare date, ca in povestea cu drobul de sare. Nu cred ca exista solutia perfecta. Poate daca salvam DXF si scriem pe tablitze de piatra, ca egiptenii...
Totusi: in ultimii vreo 10 ani, am avut un singur HDD defect, la un calculator second-hand care cred ca fusese al lui Decebal. CD-uri zgâriate am avut mai multe si cauti pe ele de înnebunesti.
Optez pentru HD extern.