Coruptie

Creat de NASUL, Ian 24, 2009, 11:27 AM

« precedentul - următorul »

NASUL

Buna ziua geodezilor si topografilor,

Am un prieten geodez care mi-a povestit cate ceva din acest domeniu, si mi-a indicat cum sa va gasesc. Mi-a spus ca o sa fac rost de material pentru cel putin o saptamana de emisiuni.

Aveti in sistem fapte de coruptie, legi proaste, lucruri de care va plangeti zi de zi si nu va aude nimeni?

Alin B.

Il salutam pe dl Moraru si ii uram bun venit printre noi !
       Prietenul are dreptate. Domeniul nostru de activitate este unul de nisa , unde se preconizeaza a se invarti bani nu multi ci foarte multi - suma estimata pentru introducerea cadastrului general in Romania este de aprox un miliard de euro . Toate framantarile actuale legate de constitutionalitatea Legii 16/2007 au un fond puternic legat de acesti bani. Practic Legea 16/2007 a aparut deoarece se dorea schimbarea polului de putere in acest domeniu , deoarece cei ce vor tine fraiele acestui sector de activitate , va gestiona suma uriasa de care vorbeam anterior . Luptelor pentru aceasta suprematie cadem victime noi, geodezii, topografii , cartografii etc. , desfasurandu-ne activitatea intr-un cadru legislativ instabil si automat nesigur .
        Zicala " sa pui lupul paznic la oi " nu se potriveste mai bine nicaieri decat aici . De curiozitate, incercati sa aflati cine sunt parteneri , actionari etc. in cele mai mari firme de profil si veti constata lucruri interesante .
   Sa auzim numai de bine !

klu_naravas

hai frate lasa-ne cu mistourile, crezi ca de asta ne arde noua acum?
o sa-mi pun si eu poza lu' ''basexu'' si o sa zic ca ma intereseaza ce se intampla in acest domeniu plin de hoti.

NASUL

Nu e o gluma!

Va voi asculta si va voi ajuta!

Hai sa o facem asta impreuna!

doru2

0

Modificat de doru2 (14-02-2010 10:39:45)

klu_naravas

:finger: la toti ''politicienii''

Modificat de klu_naravas (27-01-2009 14:30:54)

goguletz

"Hai sa o facem asta impreuna!" - venind de la un om al presei.

trepied

pt cadastrul general daca se doreste un lucru serios ar putea fi facut numai de catre stat, adica toate lucrarile de introducere, dar din pacate ancpi nu are forta necesara. dupa ce exista acest cadastru general ar putea fi intretinut si de catre firmele particulare. atata timp cat diverse srl (majoritatea din bucuresti) castiga licitatii nu vom avea nimic serios. un srl lucreaza pt profit si este interesat sa termine teaba cat mai repede nu si de calitate. avem n exemple de lucrari incepute si neterminate.

advex

#8
Citat din: NASUL...mi-a povestit cate ceva din acest domeniu, si mi-a indicat...
Hai sa o facem asta impreuna!

Buna gluma! Formularile ciudate, gramatica schiopateaza...

Nu cred ca asa se poate lupta impotriva coruptiei din sistem, cu dezvaluiri pe forum. La semnalele presei privind marile afaceri si nereguli nu am observat masuri...

In ceea ce priveste obiectivitatea la postul B1TV unde actioneaza "Nasul", am mari semne de intrebare dupa seria de emisiuni omagiale la adresa presedintelui, a premierului, a PDL sau a celor aflati la conducere...

Numai bine!

Modificat de advex (25-01-2009 12:02:50)

John Doe

M-ati binedispus de dimineatza. Sa va spun un banc:

Vin doi turci care se certasera la sultan, ca sa-i judece. Primul îsi expune cauza, sultanul zice: "Ai dreptate !". Vine rândul celui de-al doilea turc, spune si el ce si cum, la care sultanul: "Ai dreptate !".
Marele vizir îi da un cot sultanului: "Luminatia Ta, cum se poate sa aiba dreptate amândoi, doar sunt certati ???" Sultanul se întoarce catre el: "Si tu ai dreptate !".

Asa si pe forum: toti au dreptate. Sau nu.

djxhouse

Dl Moraru. Singura mea rugaminte este cand va fi emisiunea, va rog sa puneti un anunt pe forum, ca sa urmarim emisiunea.
Numai bine.  :hi:

Ionica34

Atentie, nenea asta nu e Moraru cum nu sunt eu Papa. A pus acelasi anunt si pe http://www.ogr2007.ro" target="_blank">www.ogr2007.ro, doar ca acolo s-au prins oamenii mai repede.

dora3mira

Domnule "NASUL"  ! - suna ca dracu da' ...asta e !
Daca sunteti domnul Moraru ...tocmai v-ati gasit nasii printre colegii de breasla- insa ca un om destupat si cu simt al umorului ... sper ca ati stiut sa apreciati viteza de reactie in a va trage de manecuta ca gramatica ... nu ne este o "materie" necunoscuta !
Daca - si se pare ca aici balanta inclina binisor - nu sunteti domnul Moraru ci un intrus ... va multumim pentru amuzamentul absolut gratuit de a-l face pe domnul Moraru sa se inroseasca, citind cat de lipsit de profesionalism v-ati straduit sa-l imitati !
Colegilor le multumesc pentru vigilenta, bunul gust in a da replici bazate in investigatia folosita in depistarea intrusilor(asta-i pentru advex), educatia diplomatica si plina de subtilitate a politicienilor ( asta-i pentru klu! :rotfl: ), munca depusa in depistarea posturilor similare ( asta-i pentru ionica), simtul umorului (asta-i pentru john doe), puterea de a sintetiza(of programatorii...goguletz mama ce bine o zisesi ), subtilitate ( bravo doru...la televizor ca pe forumul nostru slaba nadejde !) si nu in cele din urma naivitate si speranta ( daca ati sti voi dragii mei alin, trepied si djxhouse ca-mi sari bre inima din piept cand vazui moaca lu' nenea Nasu' crezand de-adevaratelea in prima faza ca ajunse pi la noi pin bataturi !!!!!)

djxhouse

mai mai sa fie..
toti stam si ne intrebam daca este intradevar Dl Moraru sau doar o gluma...

asa ca am scris un mail pt dl Moraru la adresa E-mail   (nasul arond b1tv.ro)  si acuma astept raspunsul

Sper sa clarificam situatia in zilele urmatoare (sau chiar astazi).

Cum primesc e-mail-ul de la dl Moraru il postez indata.

Numai bine pana atunci  :hi:

Modificat de djxhouse (29-01-2009 08:59:25)

sagy

Sa inteleg ca nu a venit raspunsul :P