Studiu de caz - Imobil inscris in alta U A T

Creat de bogdyman79, Ian 09, 2009, 12:26 AM

« precedentul - următorul »

bogdyman79

Buna seara,

La multi ani! tuturor si sa aveti un an 2009 asa cum va doriti.

Avand in vedere ca ma confrunt cu o problema mai putin intalnita in activitatea noastra tin sa va supun atentiei urmatorul caz:

In anul 2004 s-a intocmit o documentatie cadastrala in care este mentionat ca imobilul A se afla indentificat in "intravilan conf. PUG Sat XXX, Comuna XXX" pe baza unui titlul de proprietate eliberat de Primaria Comunei YYY. Apoi s-a deschis cartea funciara pe raza comunei XXX.

Proprietarul se inscrie la rol si la impozile in comuna YYY.

In dec. 2008 actualul proprietar printr-o adresa de la Consiliul Judetean i se pune in vedere sa-si coreleze actele de proprietate cu situatia din teren.

Dupa ce nu a reusit sa-l convinga pe inginerul care a facut documentatia din 2004 ma gaseste pe mine si imi solicita sa-i intocmesc documentatia in mod corect, adica (cu adresa corecta: intravilan Sat YYY, Comuna YYY).

Aici vine intrebarea ...
Cum se poate rezolva????? Se face actualizare???? daca da, at. la ce se face actualizare???? pt. ca are nr. cadastral si carte funciara deschisa pe comuna XXX....

astept parerile voastre...

cip_mancip

in cazul asta cred ca ar trebui sa mearga proprietarul la un notariat sa dea o decalaratie notariala prin care sa renunte la nr. cad vechi si sa scrie si motivele ptr. care o face.   dupa care intocmesti din nou doc. cad la care adaugi cadastrul original (vechi) cu  extrasul de carte funciara.

Sper sa am dreptate
succes

bstcad

Se intocmeste documentatie de schimbare a UAT - ului.
Doc. Trebuie sa cuprinda : Extras CF - cu actuala adresa, Copie dupa cadastrul vechi, o adresa oficiala in original sau copie legalizata in care sa se mentioneze actualul UAT, anexele 1, 2, 5, si cam tot ce ar mai trebui sa cuprinda o doc pt prima inscriere.
Numarul cadastral din vechea documentatie se va anula, iar CF veche se va radia...
Deci in final se va da un nr cad corect pe UAT ul actual inscris in CF din actualul UAT...
Am facut 2-3 doc de acest gen la Dolj si a mers asa cum v-am descris mai sus...

S-ar putea sa aiba dreptate si cip_mancip - cu declaratia notariala..... la mine nu a fost cazul atunci....

Modificat de bstcad (09-01-2009 12:20:02)

bogdyman79

Revin cu noutati.
vinerea trecuta am predat documentatia la care am fost taxat cu 60 lei (actualizare, cred). mai nou mi s-a cerut sa scriu "corect" adresa imobilului in sensul ca e in "intrav. extins PUG" si nu in "intravilan" ( cum am scris eu   ). parerea mea: e o aberatie.

am lansat o intrebare aici: http://topograf.3xforum.ro/viewtopic.php?pid=5467#5467" target="_blank">http://topograf.3xforum.ro/viewtopic.php?pid=5467#5467

de la publicitate, nu a comentat nimeni.

mtumbac

Exista situatii in care o comuna a pus in posesie pe cineva in alta comuna.
Daca imobilul se gaseste in tradevar pe UAT xxx, atunci proprietarul din comuna yyy trebuie sa-si deschida rol la comuna xxx nu sa anuleze documnetatia cadastrala

bogdyman79

lucrarea a fost avizata pe flux ca si Actualizare de date cadastrale.... nu mai stiu codul .... oricum au radiat din oficiu cartea funciara de pe prima comuna si au deschis alta pe UAT xxx.

bad wolf

Ambele situatii sunt ilegale.
T.p. se elibereaza doar pe UAT in care se afla terenul si numai de catre comisia locala din acel UAT, indiferent de adresa prorietarului.
Un T.p. eliberat pentru un teren aflat in alta UAT in poate fi intabulat, se anuleaza de instanta de judecata si se elibereaza al t.p. de catre comisia locala din UAT de care apartine terenul.
Numai asa se poate proceda.
Modul expus mai sus de catre colegi constituie ilegalitati.
Sper sa gasesc cararea corecta !