Suprapunere Cadastrala Ilfov

Creat de SoundForSoul, Ian 03, 2019, 10:14 PM

« precedentul - următorul »

SoundForSoul

Am un teren intravilan in Voluntari, IF, in legatura cu care OCPI Ilfov a semnalat in 2018 o suprapunere virtuala cu vecina mea (in 2014, cand am scos ultima oara cele necesare pentru urbanism, nu a fost semnalata nicio problema, doar ca atunci nu ma incadram cu bugetul pentru a construi ce doresc si a trebuit sa mai astept 5 ani). Vecina are grad de handicap 2 (nu poate vorbi, dar intelege, si, de asemenea, nu poate scrie) si care, dupa decesul sotului nu a facut succesiunea. Totusi, in urma cu un an mi-a dat acordul, in prezenta uneia dintre fiice, la notariat, pentru a construi la limita de hotar - inainte ca eu sa stiu de suprapunerea virtuala. Ar fi de mentionat ca ne intelegem bine si exista bunavointa din partea ambelor parti. Unul dintre fii vecinei doreste, de asemenea, sa actualizam masuratorile (este si fiul care locuieste cu dumneai), ca si el, si eu, dorim sa construim. In urma consultarilor cu doi topometristi, au ramas doua intrebari:
1. Chiar daca si doamna, si fiul acesteia sunt de acord cu actualizarea masuratorilor, neavand succesiunea facuta (aparent o alta sora de-a lor este plecata din tara si comunica greu cu ea), putem face actualizarea in aceste conditii? Sugestia unuia dintre topometristi a fost sa semnam declaratiile 1.31 si 1.32 atasate regulamentului OCPI , desi la audienta, doamna de acolo nu a amintit o astfel de solutie, doar ne-a spus sec si in graba ca trebuie facuta succesiunea.
2. Intre vecina si un alt vecin de-al ei nu exista gard imprejmuitor (s-a deteriorat in timp, o combinatie de gard viu cu plasa de sarma ruginita) si pe-acolo nu a mai trecut cineva de ceva timp ( fiul vecinei i-ar fi lasat bilete in cutia postala pentru a rezolva problema, dar nu a primit niciun raspuns) - ar trebui ca si intre acestia doi sa fie actualizate masuratorile, ca ulterior sa le poata actualiza si cu mine, sau nu ar trebui sa afecteze? Exista doua magazii lipite, una a vecinei cu pricina, cealalta a vecinului acesteia, care dau o indicatie clara privind limita de proprietate, cel putin la una din limite, solutia propusa de topometrist fiind sa declare pe propria raspundere ca aceea este limita, eventual sa incerce sa reconditioneze gardul vechi, asa cum isi aminteste ca ar fi fost.

Am facut si notificare catre OCPI si azi am primit raspunsul lor - este necesar sa luati legatura cu 0 persoana fizica/juridica autorizata in domeniul geodeziei, cartografiei ~i cadastrului, in scopul verificarii la teren, stabilirii tipului de suprapunere reala/virtuala ~i intocmirii documentaliilor cadastraIe de actualizare informalii tehnice, conform prevederilor art. 115, 116 ~i 117 din Ordinul 700/2014 cu modificarile ~icompletarile ulterioare; - in situalia in care la intocmirea documentaliei cadastraIe de actualizare informalii tehnice, p~oprietarulimobilului pozilionat gre~it refuza sa-~i exprime acordul sau nu este de gasit, atunci se va procedaconform prevederilorart.115 din acela~iOrdin; - responsabilitatea realizarii documentaliilor cadastrale in raport cu realitatea din teren, revine persoanelor fizice/juridice autorizate in domeniul cadastrului care au intocmit documentaliile, a!?acum prevede art. 29 alin 1) ~i 2) din Ordinul 700/2014 cu modificarile ~i completarile ulterioare, ~i anume: alin 1) "Persoana autorizata raspunde pentru masurarea imobilului indicat de proprietar, pentru corectitudinea intocmirii documentatiei. *i corespondenta acesteia cu realitatea din teren *i cu actele doveditoare ale dreptului de proprietate puse la dispozitie de proprietar. in cazul trasarilor, persoana autorizata raspunde pentru materializarea limitelor imobilului in concordanta cu geometria la zi a imobilului din baza de date a oficiului teritorial" i?ialin 2) "Persoana autorizata este obligaM sa execute masuratorile la teren." -precizam faptul ca litigiile pot fi remediate ope cale amiabila prin documentatii cadastrale sau de cBtre instantele de judecata", conform prevederile art. 117 din Ordinul 700/2014, cu modificarile ~icompletarile ulterioare.

Aici, articolul 116 punctul 5 mi-a atras atentia in mod deosebit: "Dacă la întocmirea documentaţiei de actualizare informaţii tehnice, proprietarul imobilului poziţionat
greşit refuză să îşi exprime acordul sau
nu este găsit, persoana autorizată dă o declaraţie cu privire la aceste
aspecte, în termenul stabilit de inspector. În baza declaraţiei persoanei autorizate şi a referatului de constatare întocmit de inspector, aprobat de inginerul şef, inspectorul actualizează datele textuale referitoare la teren în
sistemul integrat de cadastru şi carte funciară, prin completarea rubricii Observaţii cu menţiunea "Imobil înregistrat în planul cadastral fără formă şi localizare corectă". Această menţiune se va face şi pe planul de amplasament şi delimitare din arhiva oficiului teritorial şi nu constituie piedică la recepţia altei documentaţii cadastrale poziţionate corect."
Din cate deduc, este cazul sa solicit o audienta / adunare la OCPI, pentru ca un inspector sa ia masuri, eventual sa vina sa constate realitatea din teren?
Tin sa mentionez ca a trecut un an de astept rezolvarea problemei ( ca ei sa rezolve cu succesiunea si eventual cu celalalt vecin) si ... sunt in acelasi punct. Intentionam sa ma apuc de construit si, din pacate, nu mai pot astepta...
Multumesc anticipat pentru orice sugestie!