Bloc nou + apartamentare si alte operatiuni necesare

Creat de DorinMuresan, Iul 24, 2018, 08:26 PM

« precedentul - următorul »

DorinMuresan

        Salutare! Am deschis acest subiect deoarece vreau sa aduc in discutie anumite probleme de care m-am lovit la intocmirea documentatiei de inscriere constructie (bloc nou) in cartea funciara si apartamentarea acesteia+apartamentare uneia vechi.

     1. Nedumerire daca scarile de acces la bloc + rampa pentru persoane cu dizabilitati ar trebui inclusa in suprafata construita a blocului? Eu unul consider ca ar trebui incluse deoarece deservesc blocul (Conform proiectului de executie se gasesc in componenta blocului si nu mi s-ar parea corect sa fie descrise in componenta acestuia, dar fara a avea o suprafata aferenta). Desi conform legii 350/2001 actualizata 2017 privind amenajarea teritoriului si urbanismului ni se spun ca "suprafaţa construită este suprafaţa construită la nivelul solului, cu excepţia teraselor descoperite ale parterului care depăşesc planul faţadei, a platformelor, scărilor de acces. Proiecţia la sol a balcoanelor a căror cotă de nivel este sub 3,00 m de la nivelul solului amenajat şi a logiilor închise ale etajelor se include în suprafaţa construită). Dar tot in legea aceasta ni se mai spune ca (SUPRAFATA CONSTRUITA DESFASURATA) nu se iau in calculul suprafeţei construite desfăşurate: suprafaţa subsolurilor cu înălţimea liberă de până la 1,80 m, suprafaţa subsolurilor cu destinaţie strictă pentru gararea autovehiculelor, spaţiile tehnice sau spaţiile destinate protecţiei civile, suprafaţa balcoanelor, logiilor, teraselor deschise şi neacoperite, teraselor şi copertinelor necirculabile, precum şi a podurilor neamenajabile, aleile de acces pietonal/carosabil din incintă, scările exterioare, trotuarele de protecţie.
   Bun! Dar vine apoi legea 114/1996 actualizata unde ni se spune ca ca in Suprafata Totala Construita (suprafata construita desfasurata) este  este suma suprafeţelor secţiunilor orizontale ale tuturor nivelurilor locuinţei, delimitate de conturul exterior al pereţilor exteriori, inclusiv al pereţilor balcoanelor şi al logiilor. Ceea ce mi se pare mult mai corect, adica cum sa ai tu ditamai balconul, terasa, unde chiar dispui de o suprafata utila, dar care sa nu se regaseasca nici in Scd conform legii urbanismului. Si doi la mana autorizatia este luata pentru un bloc S+P+Etajele aferente, unde avem ditamai subsolul cu inaltime de 3 m, dar care e denumit tot ca si subsol tehnic, eu cum sa nu-l consider in suprafata construita desfasurata? Mi unul mi se pare aberant...

     2. La o documentatia de apartamentare unde in cartea funciara este inscris ca si constructie C1-Bloc de locuinte cu 42 de apartamente, noi in baza la ce scriem apoi descrierea pentru fiecare apartament in parte, cand facem apartamentare? In baza proiectului vizat spre neschimbare? sau mai avem nevoie si de un certificat de urbanism sau ceva care sa ateste componenta?;

     3. La o documentatie de inscriere constructie (bloc nou) C1- bloc de locuinte compus din 100 de apartamente? Noi trebuie sa obtinem obligatoriu Certificatul de Atestare a Edificarii Constructiei in care sa ne fie descris si fiecare apartament in parte? Deoarece la o constructie cu 100 de apartamente mi se pare cam aiurea sa scoti un Cf pe teren si acolo sa fie o ditamai descrierea pentru intregul bloc si fiecare apartament in parte;

     4. Calculul coeficentului Ki stim din "Procedura privind calcularea cotei-parti indivize a unui apartament dintr-un imobil cu mai multe apartamente si spatii locative cu alta destinatie decat cea de locuinta, care se constituie in condominiu" ca se calculeaza cu 4 zecimale, pe cand doar daca o calculam cu 6 zecimale avem o solutie corecta cand facem si verificarea acesteia, ca sa nu mai spun ca daca mergem pe 4 zecimale automat nu ne mai dau bine celelalte calcule la Cpc si Cpt si ca sa avem solutii corecte si aici aceste cote trebuie calculate cu 4 zecimale si din experienta va spun ca eu alte documentatii pe care le-am vazut de genul cotele sunt calculate doar cu 2 zecimale...efectiv s-a modificat o cota ca sa dea apoi totalul, ceea ce nu mi se pare corect.

     5. La calculele privind coeficientul Ki, Cpc si Cpt folosesc suprafata utila sau suprafata utila totala (unde am inclus si balconul)?

   Voi ce parere aveti?