Determinare punct fara conexiune la rompos

Creat de gumball3000, Mar 23, 2018, 06:11 PM

« precedentul - următorul »

gumball3000

Salutare, avand in vedere ca serverul rompos e cazut momentan, ma intereseaza daca stie cineva o metoda de a determina un punct pe teren fara conexiune la acest server.
Echipamentul de care dispun este un gps south s82-v la care ma conectez prin bluetooth folosind softul survce. Stiu ca exista gps-uri pe care le lasi mai multa vreme pe punct si poti sa procesezi datele pentru a determina coordonatele, este posibila aceasta operatiune si din survce?

crs

trebuie sa înregistrezi datele brute si sa faci o post-procesare. Sint si servere online ce iți fac postprocesarea din datele tale brute sau o poți face tu cu un soft de post-procesare dar ai nevoie de niște date brute de la o stație (niște stații) din zona ta.

gumball3000

Asa am intentionat sa fac, sa inregistrez datele si sa le incarc pe https://www.ngs.noaa.gov/OPUS/ dar din pacate cand am intrat in survce si am incercat optiunea log raw gps data imi spune ca acea optiune nu este disponibila la acest dispozitiv. E ciudat pentru ca south s82v ar trebui sa fie capabil de treaba asta.

crs

Unele gps-uri (si cred ca si a tau) inregistreaza datele bute in "antena" nu in PDA. Vreau sa zic ca poti avea optiunea sa inregistrezi si fara PDA, printr-o anumita combinatie de taste/butone (nu am manualul si li-e lene sa-l caut).

Datele brute dupa ce sint inregistrate ti le poti descarca direct din "palarie" - din antena gps prin cablu sau bluetooth (din memoria interna a acesteia). Nu stiu sigur daca le oti descarca si cu ajutorul survce, nu am incercat niciodata dar in teorie trebuie sa aiba undeva in survce o optiune sa inregistreze si datele brute.