Trasare constructie Respectarea retragerilor Problema

Creat de Petrovici, Oct 19, 2017, 09:38 PM

« precedentul - următorul »

Petrovici

Buna ziua.

Sunt nou in domeniu si as avea o intrebare. Ce solutie avem cand trasam o constructie daca nu putem respecta retragerile de pe planul de la CU. Specific ca terenul in realitate este un teren fara nici macar un unghi drept, si este rotit pe directia NW, insa arhitectul a considerat ca terenul are forma de dreptunghi si are toate unghiurile drepte.

De exemplu pe latura dreapta am retragerea de 2m, pe latura din spate 15m, si pe latura stanga 7m. Eu daca respect aceste retrageri ma trezesc cu o constructie cu 0.7m mai mica ca si latime, si care are un singur unghi drept.

In acest caz de exemplu am rotit constructia conform laturii terenului, am respectat retragerea din dreapta, si din spate, iar retragerea din partea stanga (7m) a iesit cu .40cm mai mica. Totodata pe latura dreapta am avut la un colt retragerea de 2m si la celalalt de 2.3m, iar la latura din spate la un colt de 10m, iar la celalalt colt de casa 10.9, (terenul fiind rotit).

Am procedat corect in acest caz? Voi cum procedati in astfel de cazuri? Multumesc mult.  :hi:

Mit

Pai sa-nteleg ca este greseala arhitectului; banuiesc ca exista aviz OCPI.
Cunosc si eu pe un arh. care mai lucreaza inca pe hartie cu creionul si a proiectat o casa care nu prea putea respecta distantele pana la lim. de propr.
Eu am trasat-o cu acordul proprietarului cu dimensiunile reduse; era vorba de vreo 30 cm.
Si toate astea le-am scris intr-un PV de trasare pe care si l-a insusit proprietarul si constructorul prin semnaturi.
La mine si-n stg si-n dr avea pana la l.p. 2m; la tine, cum este vorba de 7m intr-o parte, poti sa trasezi casa intreaga, dar nu lua tu decizia, ci informeaza pe toti, inclusiv dirig de santier si arhitect.
 :hi:

Modificat de Mit (19-10-2017 22:24:14)

Petrovici

Multumesc mult de raspuns. Intr-adevar proprietarul si-a dat acordul in scris. Eu am putut respecta retragerile minime din CU, dar am auzit si de cazuri cand constructia la trasare iesea de pe teren...  :uimit:

lentila

Topometristul este obligat a face trasarea pe teren conform planurilor editate de proiectant.
In caz ca acest plan nu este conform cu realitatea din teren atunci NU SE FACE TRASAREA! Se cheama proiectantul care va solutiona problema. In nici un caz topometristul!  :nono:
Iar daca beneficiarul impreuna cu topometristul solutioneaza problema atunci proiectantul nu mai are nicio obligatie ulterioara. Si sunt ceva probleme cu distantele fata de limite care trebuie sa respecte niste constrangeri legislative.

Petrovici

Buna ziua, revin cu o alta intrebare care nu are legatura cu lucrarea mai sus mentionata.

Am de facut un proces-verbal de trasare la o constructie, si inca nu am intocmit asa ceva. Limitele terenului sunt imprejmuite total cu gard. In acest caz este necesar sa cumpar coordonatele imobilului, sau este de ajuns daca atasez calculul de suprafata din documentatia cadastrala avizata cu stampila lor conform cu originalul?

Si are cineva un model de proces-verbal de trasare pe care mi-l poate oferi?

Multumesc mult de ajutor.