help D

Creat de phibrizzo, Dec 17, 2008, 10:56 PM

« precedentul - următorul »

klu_naravas

se ascund formule de calcul...din cate stiu eu...daca te referi la postul meu in care imi dau si eu cu parerea despre matematica.....
numa' bine GEODEZULE

klu_naravas

pai macar spiritele sa se incinga daca altceva nu mai avem in tara asta...

goguletz

Ma oameni buni. Nu stiu daca realizati, da' o persoana a creat acest topic pentru a cere ajutor intr-o anumita problema. Cred ca e o regula nescrisa pe care multi n-o stiu -> cand cineva iti cere ajutorul, ori il ajuti, ori NU; in nici un caz nu sari cu picioarele pe cap, cand el este bagat deja in "kkt" pana la gat.

Dintre toti cei care au raspuns la acest topic, nu cred ca exista cineva cu o experienta mai mare in domeniul geodeziei / topografiei decat domnul profesor (dangolesti). Eu, unul, m-as gandi de doua ori inainte de a deschide gura (a posta).

M-am invatat deja, ca atunci cand cineva de pe acest forum are nevoie de ajutor sa raspund printr-un mesaj privat. Sunt multi cei care posteaza doar de dragul de a posta (just chat).

Va dau cateva exemple:

- am creat un topic in care rugam lumea sa testeze un program de compensare a unei retele 2D; nimeni nu s-a incumetat sa raspunda.

- la rugamintea unui anumit utilizator de pe acest forum am creat un anumit program, care poate fi accesat doar online; dupa ce programul a fost finalizat, utilizatorul spune ceva de genu': "Am vazut ca este terminat programul da' nu il folosesc, ca este online".

Am realizat ca majoritatea intra pe acest forum pentru ca il vad ca pe un divertisment (Barfa). Imi pare sincer rau!

Nu pot sa va doresc decat multa bafta. Sincer, cred ca aveti nevoie!

topograful linistit

#18
Citat din: klu_naravasse ascund formule de calcul...din cate stiu eu...daca te referi la postul meu in care imi dau si eu cu parerea despre matematica.....
numa' bine GEODEZULE

Intrebam serios. Am vazut ca te pasioneaza masuratorile GPS. Credeam ca ai ceva informatii.
Voiai sa-l intreb pe cel care masoara cu teodolitul?
Scuza-ma daca te-am tulburat... :wink2:

klu_naravas

pai ma pasioneaza si incerc sa invat cat mai multe despre asa ceva,insa nu pe mine tre sa ma intrebi(la misto ca in romania, mistoul e la moda), sunt destul de multi pe acest forum care au o experienta destul de bogata in acest domeniu.(domnule linistit daca te-ai apucat de mine...sa stii ca n-ai gasit persoana potrivita)

phibrizzo

mda...vad ca dak cineva cere ajutorul aici,atunci e imediat catalogat drept prost si ca nu e atent la facultate.Acum eu va intreb:ce facultate mah???Eu fac la galati facultatea si ca sa va faceti o idee cat de buna e aceasta,va spun ca sectiunea geodezie-cadastru tine de acultatea de stiinta si ingineria alimentelor.Sa va spun ce am inteles eu din facultatea asta:ca drumuirile sunt ceva legat de drumuri...iar cand ni s-a predat chestia asta tot ce mi-a ramas in cap a fost ceva legat de un drum pe un lac :rotfl: ..era vb de o drumuire pe langa un lac :zzz:  :rotfl: ...avem "profesori"care sunt de fapt ingineri  fara nici o pregatire didactica pusi sa predea=nu poti intelege ceva...am n colegi care au trecut ca voda prin loboda si dat ii intrebi ce ala punct radiat,i-ti vor raspunde ca e un punct de pe raza unui cerc :x ...+ ca prima dat cand am vazut stata totala sau gps-ul cum arata a fost cand m-am angajat ca la facultate nu poate fi vb de asa ceva...e drept ca a venit un prof cu ele la scoala si ne-a explicat ceva dar park nu ar fi spus nik...iar la informaticaca in loc sa invatam ceva legat de cadastru,in anul intai faceam programare in pascal....tot ce am vrut sa invat,am invatat cautand pe internet...deci astia care vorbit atat  superior mai abtineti-va ca prea multa greata strica

klu_naravas

pai exact ce am spus mai sus...ne batem cu pumnii in piept ca am terminat facultatea de geodezie, insa dupa terminarea ei ai marea surpriza sa constati ca nu stii absolut nimic, in afara un chestii teoretice, pe care le poti invata si daca nu ai absolvit aceasta facultate.
apoi cand te angajezi... cel ce se risca sa faca asta,te intreaba :
-sti sa lucrezi cu statia totala? nu te intreaba daca stii sa folosesti un teodolit...
-sti sa lucrezi in autocad?(acest curs pe vremea mea era facultativ si nu aveai loc sa te inscrii pt ca nu erau calculatoare indeajuns), nu te intreaba daca stii turbopascal...
-sti sa faci o documentatie de cadastru(nu stii pt ca la scoala ti se preda orice, materie invechita numai ceea ce ar trebui sa stii nu ti se preda).
La final vei fi angajat pe un salariu mizerabil, ( stiu ce inseamna) si vei invata meserie de la cineva care nu a facut FACULTATEA DE GEODEZIE (in cazul meu asa a fost si cred ca nu sunt singurul de pe aici).
As ruga pe toti cei care au absolvit Geodezia sa nu se mai uite de sus la ceilalti, ma refer la cei care o fac.

cristea

Salut!

As vrea sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu un soft de descarcare date dintr-un aparat ELTA R55?
Poate chiar sa-mi dea si un manual in limba romana sau ceva explicatii.

L-am primit in custodie de la cineva si tare mult as vrea sa stiu daca-l pot folosi inainte de a incepe sa negociez pretul cu persoana respectiv.
Va multumesc.

gabrielus

Salut!!! As vrea sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu un manual de utilizare pentru un fet 420k in limba romana.Multumesc :hi:

raulsima

exista un program care sa-mi creeze carnetul de teren daca am doar lucrarea in format DWG????as avea nevoie de carnetul de teren pt o drumuire.

John Doe

#25
Este o aplicatie open-source postata la sectiunea LISP dar nu stiu daca face chiar ce vrei tu, nu lucreaza si cu Z. Si am mai vazut intr-un loc alt post cu alta aplicatie care face cu tot cu Z parca, dar nu mai stiu unde; cauta si tu, s-a mai discutat.