Arhiva-Baza de date

Creat de DorinMuresan, Sep 06, 2017, 03:09 AM

« precedentul - următorul »

DorinMuresan

Am achizitionat de curand un server si incerc sa-mi stochez toate datele acolo, dar asta bineinteles dupa ce le mai triez si mai fac putina curatenie prin ele. Sunt curios voi cum va salvati documentatiile pt a va fi cat mai usor sa le identificati ulterior si sa aveti o cat mai buna gestiune la ele? Sau intr-un birou, unde lureaza mai multi oameni, voi cum procedati atunci cand lucreaza o persoana pe documentatia inceputa de alta? Ca sa nu fie discutii de genul ca a salvat-o sub alt format si nu o mai gaseste sau mai stiu eu ce alte divergente. Ceea ce ma intereseaza pe mine, e de cum procedati unii dintre voi pt a fi o cat mai buna unitate intr-un birou? Momentan noi lucram fiecare pe calculatorul lui si salveaza fiecare dupa cum il taie capul acolo: eu personal le salvez gen UAT-Localitate cu nr postal-Nume proprietar. Dar acuma avand un server ma gandesc sa schimbam formatul si sa lucram altfel, sa fim mai ordonati. Voi ce parere aveti? Cum ar trebui procedat?

goguletz

Salut,

Recomand impartirea pe foldere (an/luna/nume_lucrare).

Indiferent de cum le salvati pe disc, ar trebui sa aveti aparte un sistem intern de gestiune a lucrarilor (intr-o prima faza poate fi si un Excel mai complex). Pentru fiecare lucrare in parte trebuie salvata calea pe disc catre folder-ul cu pricina.

E mai mult de munca, dar beneficiile pe termen lung se vor vedea.

Ex: Te suna unu' Gheorghe cu numar de telefon 072x xxx xxx din Frumusani si zice ca e un fost client si ca acum vrea dezmembrarea terenului (lucrare facuta acum 2 ani).

Mult spor!

Mit

Eu tin evidenta-n registrul de lucrari. Coloanele de-acolo sunt mai mult decat cuprinzatore. E-terra-3 ofera si ea o evidenta a lucrarilor.
Privind evidenta pe server, eu o am pe ani iar folderele sunt de genul: PAD_AC-Timisoara_Circumvalatiunii 10-[COSTICA]
sau
Prima_inscriere-Sinandrei_A98_[GIGI]
CAND CAUT AM MULTE OPTIUNI DE-A GASI LUCRAREA
Mai poti pune un apendic cu nr. de lucrare (aviz),  de genul Prima_inscriere-Sinandrei_A98_[GIGI]-485521
Spor la lucrari ! Lasa-le draq de evidente !!!
 :hi:

DorinMuresan

"Spor la lucrari ! Lasa-le draq de evidente !!!" Ai dreptate intr-un fel, deoarece tot timpul remasuram imobilele cu situatia actuala din teren in momentul in care se cere o noua documentatie, daca a trecut ceva timp de la masuratoarea precedenta :))), dar voi incerca sa pun totul ordonat acolo pe server :D
Varianta lui goguletz mi se pare mai pe placul meu pana acuma...
Lucreaza cineva dintre voi cu programul DOCCad de la Geotop sau cu SIMCAD de la GISTRICT? Sau contracost bineintes poate cineva sa-mi recomande un alt program de gestiune interna? Deoarece imi dau seama ca un astfel de program ma intereseaza pe mine in momentul de fata

Modificat de DorinMuresan (07-09-2017 09:25:16)

zamfy

Am facut un astfel de sistem integrat pentru o firma si din ce am inteles au ajuns la peste 6000 de lucrari introduse. Daca doresti detalii, ma gasesti pe privat.

John Doe

Da merge, si eu am facut un sistem pentru altcineva in Access, folosesc o baza de date split pe server si pot lucra mai multi deodata. Datele importante sunt aceleasi, restul e la latitudinea beneficiarului. Lucrarile au ID, se pot scana si actele aferente, se redenumeste scanarea cu ID-ul lucrarii si le gasesti cand vrei.

goguletz

O sa o scriu un pic pe langa subiect (asa se intampla la 4 dimineata).

Ar fi foarte frumos ca toate informatiile unei lucrari (cam ce se punea in cpxml) sa fie introduse intr-o aplicatie web. Fiecare autorizat cu contul lui privat, bineinteles. Nu se incarca documente scanate, sau alte fisiere, ci se salveaza un identificator unic al lucrarii tale (folder) de pe server/calculatorul local (ex: 2016/05/L51342).

Fata de o aplicatie locala, are avantajul ca datele sunt tinute in cloud (cu backup la zi) si exista posibilitatea de a share-ui informatii/geometrii cu ceilalti autorizati inscrisi pe site.

Ati fi dispusi sa folositi o astfel de aplicatie, sau preferati una locala (instalata pe calculatorul propriu)?

Modificat de goguletz (12-09-2017 04:27:18)

zamfy

@goguletz, cam asa functioneaza aplicatia mea, cu deosebirea ca are si un modul CAD care prelucreaza documentatiile cadastrale.

goguletz

Ai vre-un site, filmulet sau poate niste screenshot-uri?
Este obligatoriu a fi folosit din mediu CAD?
Datele sunt centralizate pe un server din Romania?
M-ai facut curios :)

John Doe

Buna ideea, si eu sunt curios.