diferenta intre realitatea din teren si expertiza

Creat de adrian_s, Iul 28, 2017, 02:04 PM

« precedentul - următorul »

adrian_s

Salut!
 Am doua cazuri de cadastre
1. un teren extravilan pentru care printr-o sentinta civila s-a facut succesiune si partaj pentru cei doi mostenitori.
  Problema mea este ca realitatea din teren difera de cea descrisa in sentinta si expertiza, adica difera forma terenului, suprafata, vecini. Eu am in sentinta 2 parcele: 1 de 3800mp si alta de 2500mp iar in teren sunt 2 parcele de 2800mp. Nu exista plan parcelar avizat

2. un teren intravilan cu constructie pentru care s-a facut uzucapiune pentru un surplus de 456mp fata de acte. In urma unei erori in expertiza si sentinta au fost trecuti 501mp.

   Ce solutii am in afara de indreptare eroare materiala sau alta actiune judecatoreasca?
  Am inteles ca ar exista posibilitatea unei declaratii notariale a proprietarilor prin care sa accepte masuratoarea mea in locul expertizei.

Multumesc!

Modificat de adrian_s (28-07-2017 14:15:04)

mcozmoiu

la suprafete mai mici de 20mp se poate cu declaratie dar la problema pe care o ai tu nu se poate decat cu indreptare eroare in sentita si expertiza, iar la treaba cu extravilanul daca supraf. difera cu max 10% fata de cea din sentinta merge cu pv de vecinatate si declaratie daca supraf. difera cu mai mult de 10% este la fel ca la intrav. adica indreptare eroare in sentita si expertiza

adrian_s

La intravilan proprietarul vrea sa vanda cat mai repede. Poate cumva sa faca inscrierea dreptului de proprietate in baza sentintei si geometriei din ocpi, iar ulterior sa se faca o actualizare?

mcozmoiu