Ajutor linux

Creat de phibrizzo, Mai 22, 2017, 01:21 PM

« precedentul - următorul »

phibrizzo

Buna ziua. Cum calculatorul de la locul de munca gafaie numai cand BOOT-eaza iar lucrul in Autocad este o aventura si un upgrade nu se intrevede la orizont, un amic mi-a recomandat tranzitia la Ubuntu. Cica ar rula pe calculator vechi mai bine decat ruleaza Win 7, ce are acum pe el.
Vin cu urmatoarele intrebari pentru cei ce folosesc acest OS :
1. Cum eu nu am lucrat cu linux pana acum, se merita aventura tranzitiei(din punct de vedere al resurselor utilizate) sau pot sa raman la windows?
 2.Daca fac tranzitia, pot rula Acad2008 (cumparat nu vreo piraterie) pe linux? Pe net am gasit ceva tutoriale care spun ca ar fi posibil cu WINE+Winetricks dar as dori si sfatul cuiva care lucreaza cu linux.
O zi buna.

Modificat de phibrizzo (22-05-2017 10:22:52)

goguletz

Din punctul meu de vedere, e o aventura prea aventuroasa.

Eu folosesc de mai bine de 10 ani linux (Xubuntu), dar nu prea mai am tangenta cu programe CAD, asa ca n-as putea spune sigur ca nu o sa intampini probleme.

Daca vorbim de un calculator mai vechi s-ar putea sa gafaie si cu un linux nou (depinde mult de distributie).

Concluzia: daca nu vrei sa schimbi calculatorul, iti recomand Windows 7 Starter; am auzit ca consuma mai putine resurse.

PS: Iti recomand sa te joci cu linux-ul. Nu esti obligat sa-l instalezi. Ruleaza-l de pe stick, instaleaza cateva programele... eventual poti sa te joci un pic cu LibreCAD. Apoi incearca sa faci o lucrare in noul mediu si vezi cat de usor sau costisitor ca timp este. Mult spor!

Mit

Eu am instalata o distributie de Linux - Debian strict pt. a gestiona statia de referinta GPS.
A fost o intreaga aventura instalarea softului,  serverului si casterului pt. aceasta; m-a ajutat f. mult un profesor de geomatica din state, altfel, n-as fi reusit niciodata.
Acest Debian este f. stabil, cu adevarat lucreaza f. bine si pe PC-uri vechi dar trecerea de la Win la Linux nu este chiar o bagatela. Daca vrei stabilitate si protectie, atunci Linux este alegerea. Linuxul este un OS cofigurabil dupa dorintele tale, bineinteles daca ai cunostinte de programare; eu unul... nu fac parte din grupa asta.
Mare parte din comenzi se bat de la tastatura intr-un "terminal". Trebuie sa memorezi aceste comenzi, sau sa le ai scrise.
Folosesc cateva softuri native in Win care ruleaza in Debian pe baza emulatorului de Win numit WINE; dar atentie, nu toate suporta aceasta varianta.
Exista si in Linux programe CAD, dar eu nu am folosit.
Recomandarea lui @goguletz de la PS: este una buna. Poti rula in paralel si WIn si Linux.
Spor !  :hi:

phibrizzo

Va multumesc de sfaturi. Ca un prim pas am incercat sa instalez ubuntu pe stick usb dar am facut ceva gresit ca aveam lag la rulare. Urmaresc forumurile sa vad ce a fost gresit si vad mai departe. Acad 2008 am vazut ca e suportat de WINE asa ca Cu Dumnezeu Inainte.
Numai bine.