Trimble Recon sau Nautiz

Creat de sopri21, Apr 20, 2017, 11:28 PM

« precedentul - următorul »

sopri21

Buna seara,

Va rog frumos sa ma ajutati intr-o problema! Detin un receptor Trimble R8-1 si un controller Trimble Recon + slot CF pentru cartela GSM, cu SurvCE 2.58. Receptorul are modem GSM, dar nu il pot folosi, deoarece versiunea SurvCE 2.58 nu recunoaste modemul GSM.
Intrebarea mea este daca se merita sa renunt la Recon si sa-mi achizitionez un controller Nautiz X cu o versiune de SurvCE care sa recunoasca modemul GSM al receptorului (se conecteaza/reconecteaza mai repede la Rompos, are o precizie mai buna?)
Am observat ca uneori receptorul se deconecteaza din pozitia fixa si se reconecteaza foarte greu sau deloc. O fi din vina faptului ca cartela GSM este in controller?

Va multumesc anticipat!

Numai bine!

cosma_florin

Buna seara
Orice versiune fe SurvCE veti folosi nu puteti programa modemul intern de la Trimble R8.
SurvCE-ul nu stie sa programeze modemul intern Trimble R8, numai Survey Controller si TDS sau Trimble Survey Pro stie sa-l programeze.
Cu respect,
Florin Cosma

sopri21

Multumesc frumos pentru raspuns.
Inca o rugaminte as avea la Dvs. Daca imi achizitionez un controller TDS2 cu Survey Controller voi avea o imbunatatire semnificativa a calitati masuratorii si a vitezii de conectare/reconectare la Rompos?
Adica, mai pe scurt, se merita sa fac acest upgrade?

Multumesc!