Dezmembrare fortata

Creat de Paul.Mitrasca, Feb 23, 2017, 03:20 PM

« precedentul - următorul »

Paul.Mitrasca

Am o problema de cadastru. Trebuie sa fac o dezmembrare fortata la un teren in extravilan ( trece un Drum de exploatare prin el). Nu stiu cum ar trebui sa tarifez lucrarea deoarece terenul are CF eu vreau sa ii dau doar un nr, Cadastral.
O inspectoare a zis sa fac 2 dosare de prima inscriere. Doar ca nu stiu pe ce cod de plata sa merg.

John Doe

Mai demult se facea un singur contur geometric deci un singur imobil chiar daca era format din 2 loturi distincte despartite de un drum (de exemplu).
Ulterior s-a constatat ca in cazul asta nu mai poti intabula drumul, fiindca se suprapune cu imobilul tau, apoi s-a revazut definitia imobilului (format din corpuri de prorietate ALIPITE), si s-a dat directiva ca in acest caz sa se creeze 2 imobile distincte. Cred ca asa va trebui sa faci si tu, caz in care trebuie sa-ti rezulte in final 2 imobile; poate merge o lucrare pe actualizare date (lotul 1) si una de prima inscriere (lotul2, ca sa ai si al doilea CF).

Sau poate te lasa cu 2 dosare de prima inscriere direct in baza CF, nu stiu sa fie prevazut expres undeva in regulament cazul tau, deci depinde cum vad problema cei de la OCPI fiindca ei ti-o avizeaza. Tarifarea o faci exact ca la orice tip de lucrare, dupa ce te lamuresti ce lucrare trebuie.

Poate a mai avut cineva cazul asta, sa vedem.

mcozmoiu

nu se poate tehnic, trebuie facut mai intai dezmembrarea terenului, iar lucrarea se tarifeaza la fel ca o dezmembrare adica codul 2.2.1 pt 2 loturi

Paul.Mitrasca

Pana la urma am facut 2 lucrari de prima inscriere tarifate 120 lei. Si am facut la fiecare dosar mentiunea ca este o dezmembrare fortata cu referire la celalalt dosar.

mcozmoiu

deci sa inteleg ca terenul nu avea nr. cadastral??????????? daca ai facut lucrari de prima inscriere

mcozmoiu

si mai am o curiozitate-cum poate un teren sa aiba CF fara nr. cad-eu asa ceva nu am auzit in 14 ani decand practic aceasta meserie

Paul.Mitrasca

Are carte funciara veche cu numar topografic nu cadastral.