Imobil intravilan Legea 58 1974

Creat de Cloudeppelin, Oct 14, 2016, 01:49 AM

« precedentul - următorul »

Cloudeppelin

Salut.
Am o nelamurire. Am un CF pe intravilan cu teren 1/1 si cladire 1/1. In 1937 cineva cumpara acel imbobil cu casa. Pe urma in anii '70 si '80 se fac mosteniri dar cu mentiunea ca pe teren e statut CAP si legea 58/1974, adica statu le ia terenul si raman doar cu casa. Acum nu le pot face ordinul prefectului caci nu apare nimic la partea C a CF-ului.
     Intrebare: se poate face schita asa pe teren statul roman si pe casa proprietarul? mi-ar trebui sa fac schita pentru ca vor sa isi bage gaz si pe urma imi trebuie extras ortofotoplan. Sau daca nu ii fac schita macar sa ii fac un plan situatie avizat OCPI am dreptul sa ii scot extras ortofotoplan?

John Doe

Una din aributiile autorizatului e sa constate si sa consemneze realitatea din teren, indiferent ce scrie in CF deci poti face legal orice plan de situatie cu imobilul.

Ciudat cum nu apare nimic in partea de sus (partea A, sa inteleg?); un imobil odata inscris in CF nu prea dispare de acolo, daca se muta in alt CF exista trimiteri. Ca sa mergi pana la capat daca tot te-ai apucat, poti merge pe reconstituirea CF si  faci asa cum ar trebui, pe urma ordinul prefectului si inscriere in CF noua.
Depinde de caz, intreaba la OCPI daca ai pe cine sau mai asteapta putin, poate a mai facut cineva de pe forum ceva asemanator.

Cloudeppelin

NU a disparut imobilul din Cartea Funciara. Doar ca nu apare in partea "C" a Cartii FUnciare niciun fel de insemnare cum ca terenul e in folosinta vesnica sau ca terenul aferent pe toata durata a constructiilor.

Astfel la primaria in cauza nu a putut sa imi faca dosarul pentru ordinul prefectului.

Si, din cate am inteles nu pot sa fac nici schita cadastrala chiar daca de actualizare informatii, decat un plan de situatie receptionat de OCPI si mai departe in instanta.

John Doe

Recitesc acum topicul initial, dar am impresia ca am raspuns la altceva... in fine.

Posibil sa fi fost zona de aplicare a legii respective, insa fara a si nota in fiecare CF acest lucru. Am mai vazut cazuri.
As zice sa cauti informatiile legale care dovedesc ca terenul s-a preluat de stat:
- la notarul care a facut prima notatie sau la altii mai batrani, poate au ceva acte prin arhiva;
- in arhiva Primariei
- in arhiva CF
- la Arhivele satului la Oradea
Daca gasesti acte, poti merge la Ordinul prefectului. Daca nu gasesti, mergi in instanta.

Mai multe nu stiu sa-ti spun, depinde foarte mult de la caz la caz dar asta as face eu in locul tau.

Cloudeppelin