Solutionare partiala Carte Funciara

Creat de Cloudeppelin, Aug 27, 2016, 01:30 AM

« precedentul - următorul »

Cloudeppelin

Buna seara,

Am depus o documentatie de prima inscriere din TP, teren extravilan si cu contract de donatie.

Terenul pe TP era pe o doamna si donatia a fost facuta de ea pentru fiul ei cu cativa ani inainte.

Acum mi s-a cerut sa ii fac schita cadastrala si schita deja sa fie facuta pe numele fiului dansei.

Zis si facut..... doar ca primesc inchierea prin care se precizeaza ca doar in parte se admite cererea.

Cererea s-a admis doar pentru inscrierea terenului din TP in CF pe numele doamnei si  s-a respins intabularea contractului de donatie. Si nu inteleg de ce.

In incheiere isi motiveaza respingerea conform art. 29 din Legea 7/1996 alin. 1 litera e.

Dar nu se specifica clar ca nu poti intabula un contract de donatie daca nu are CF.

Ma poate ajuta cineva cu ceva lege unde se specifica clar ca nu se poate intabula un contract de doantie concomitent cu inscrierea terenului din TP? sau ceva legat de contractele de donatie.

Va multumesc.

John Doe

Au mai fost discutii pe problema inscirerilor consecutive, unele OCPI le fac altele nu, nu stiu de vreun act oficial concret. La Sibiu se fac, bine era sa precizezi si la care OCPI ai depus - banuiesc Oradea.

In articolul 29 lit. e) scrie ca extrasul CF se ataseaza documentatiei "dupa caz", banuiesc ca depinde ce a inteles inspectorul din asta.

Mai cauta-ti prin arhive si vezi daca alta data ti s-au avizat documentatii pe aceeasi speta, si daca da, poti face contestatie. Sau depune documentatia inca o data, acum ca ai CF si gata.

Modificat de John Doe (29-08-2016 11:15:32)

Mit

La Timis se  face; bineinteles cu plata aferenta diferitelor acte ulterioare TP-ului.