Impresii negative e terra 3

Creat de Maorientezpemovila, Aug 12, 2016, 09:14 PM

« precedentul - următorul »

Maorientezpemovila

Primul contact cu eterra 3

Aceeasi problema cu dezorganizarea ridicata la rang de arta .
Nu au prevazut ca si alti autorizati din alte judete fara ettera 3  lucreaza unde s-a implementat deja ettera 3 . Le-a fost greu sa emita concomitent pe toata tara parola si username .
Daca nu au strada in baza lor de date nu poti inregistra lucrarea pana nu va fi trecuta in baza denumirea strazii .
Pana la urma ce treaba am eu autorizat si proprietarul ca statul roman nu stie ce strazi are?
Se pare ca nu se mai foloseste CP-ul...nu am crezut niciodata sa zic ca voi regreta  vechiul sistem de inregistrare .
O lucrare inceputa se pare ca nu o mai poti sterge .
Interfata ....URATA FOC .
Experimente efectuate  pe spatele oamenilor .Nu se gandesc in nici un fel sa usureze munca noastra .
Au impresia cei de la ANCPI -OCPI ca produc bani pentru buget .Tot asa pot infinta o Agentie sa puna bariere pe drumuri ....pun pariu ca ar fi la fel de profitabila.

Modificat de Maorientezpemovila (12-08-2016 18:20:44)

Maorientezpemovila

Culorile sunt depresive la fel si caracterele folosite ce incita utilizatorul sa ia telefonul mobil si sa izbesca monitorul .Ar trebui pentru prima utilizare sa folosim un distonocalm . :)  :zzz: Cumparati o culegere  de injuraturi ..o sa foloseasca .

Modificat de Maorientezpemovila (12-08-2016 18:33:57)

george75m

Mai exista posibilitatea sa incarc un fisier CP si sa-mi completeze astfel o parte din informatii ?
Aplicatia mea de generare a documentatiilor citeste datele din fisierul CP, astfel ca mi-ar fi in continuare util acel CP.

Atopor

In week-end nu functioneaza serverul?

nicu1000

Nu mai exista cp. Nu mai sunt utile programele care faceau cp-uri.

Problemele sunt multe si nu cred ca se grabeste cineva sa le rezolve:
- asa cum s-a spus mai nu poti sa bagi adresa imobilului daca nu exista in baza de date denumirea strazii (cica peste 150 de ani se va conecta cu RENNS in care ar fi toate strazile). Dai un telefon la serviciul IT si o vor baga ei (strada) cand o sa aiba timp/chef/dor de munca. Intre timp cetateanul te poate injura nelimitat.
- nu poti face dezmembrari/alipiri daca nu este geometria imobilului vechi in eterra. Dai un telefon unui inspector cu care te ai pe bune (sau la care cotizezi mai mult - aviz conducerii ANCPI) si poate i se face mila de tine si iti baga geometria in eterra. Intre timp cetateanul te poate injura nelimitat.
- atentie la dezmembrari: iti ia loturile in ordinea din dxf. Nu mai poti interveni sa stabilesti tu care este lotul 1, care este lotul 2, care este lotul 3.
- haos maxim cu generarea parolelor.
- nu exista manuale sau help. Filmuletele de pe youtube sau manualul existent pe site-ul ancpi.ro sunt absolut inutile. Am piedut o saptamana pentru a invatat cat de cat cum functioneaza - si consider ca ma pricep la soft-uri.
- pregatirea angajatilor OCPI este ZERO. Nu s-a facut nici o instruire serioasa cu ei. Incepand de la casierie pana la registrator. Acum invata si ei.
- se pot obtine numere provizorii pentru lucrari la orice ora. Exceptie lucrarile care costa 0 lei (repozitionari, prima inregistrare pe TP pe extravilan) care se pot inregistra doar de la 08.30 la 14.00. Nu inteleg de ce, caci pana nu duci lucrarea si iti bifeaza documente originale oricum nu primesti termen de solutionare.
- exista momente cand nu merge: nu mai afiseaza nici o geometrie, nu mai gaseste nici un cnp. Aceste momente sunt cam in cursul zilei: 09.00-14.00. In celelalte ore functioneaza.

Pentru ca bataia de joc sa fie maxima: 60lei/imobil cadastru sistematic. Dar asta e alta discutie.

Modificat de nicu1000 (16-08-2016 14:02:44)

Maorientezpemovila

Asta e fata democratiei in Romania ... In afara europeni cu aspiratii mari si inauntru totala lipsa de repect fata de cetateni , mentalitati tribale si abuz mai ceva ca in comunism .
         Imi pare ca modul de implementare eterra 3 este un abuz fara margini din urmatoarele motive
-a nu stiu cata oara schimbi reguli dupa bunul plac fara sa-ti pese catusi de putin de cei ce lucreaza in domeniu atat inspectori cat si autorizati
-nu ai in plan continuitatea (sa pastrezi CP-ul de exemplu ) 
-sa nu cauti sa simplifici inregistrarile (sa le complici prin indolenta si incompetenta )
-sa nu informezi corect
-sa nu pregatesti temeinic orice schimbare

Modificat de Maorientezpemovila (16-08-2016 15:51:58)

nicu1000

Deoarece nu exista compatibilitate intre eterra2 si eterra3 la momentul conversiei se vor RESPINGE automat toate lucrarile depuse care nu au admitere de la cadastru.

John Doe

Istoria se repeta: inaltii functionari habar nu au ce se intampla aici, la baza lucrurilor. Scopurile fluturate in media nu justifica rezultatele concrete obtinute, iar noi nu suntem atat de obtuzi incat sa nu intelegem si nici atat de uituci incat sa nu mai tinem minte cum a fost cu celelalte E-Terra si cu toate astea nu avem ce face - asta e regula jocului, democratic sau nu.
Altii o duc si mai rau, dar n-am auzit de ei fiindca nici macar sa se planga nu pot... de exemplu coreenii, chinezii, turcii... si or mai fi si altii.

bstcad

Stie cineva cum se mai "leaga" cererile aceluiasi proprietar ???

Maorientezpemovila

Nu cred ca este atat de fatalist si ca regula jocului nu poate fi schimbata .Pana la urma si personajele din ANCPI sunt oameni pe care unii dintre noi ii cunoastem . Problema este  in curtea noastra datorita pasivitatii   de care am dat dovada in trecut pana astazi.
           Daca 15 ...20 de autorizati ar face putina galagie prin presa sau la guvern direct  i-ar pune in dificultate pe cei din ANCPI in mod cert .
Doar ca ne multumim sa ridicam pumnul la cer catre divinitate , sa zambim frumos prin oficii ( sa vezi ce serviabili sunt unii colegi ...)  In domeniul cadastrului este  sigur ca mamaliga nu explodeaza .
            Daca o sa fie sodomia obligatorie pentru fiecare inregistrare  odata cu eterra 4 sa zicem   or sa fie unii fericiti ca ANCPI va aproba folosirea vaselinei ... Intotdeauna poate fi mai rau .
             :)

Modificat de Maorientezpemovila (18-08-2016 11:57:29)

george75m

Am primit si eu contul de instruire.
Am facut o prima inscriere, si cam atat...
Nu functioneaza actualizare, alipire, dezmembrare.
Am facut cautarea imobilelor vechi dupa IE, le-a gasit, asa cum scrie in manual, dar nu se preiau datele teren, parcele, constructii in partea stanga si nici nu le poti adauga.
Adresa constructiei nu mi-a preluat-o din cea a terenului.  A trebuit sa o completez din nou.
Este din cauza ca e pe cont instruire ?
Alta intrebare : domiciliul proprietarului se mai inregistreaza undeva, sau scapam doar cu CNP ?

Comparatie: ce facil si rapid era cu fisierul CP. Suprafetele le prelua direct din dxf, in Eterra 3 trebuie introduse manual, lent si cu posibilitatea de a gresi.
Nu mai amintesc ca generam si anexele imediat, sau ca foloseam acelasi fisier CP pentru multiple documentatii cu acelasi proprietar, aceleasi acte, inlocuind doar imobilul.

Se pot consulta date juridice, cum au promis ? Ma intereseaza pentru un imobil nou sau o CF convertita sa aflu proprietarul actual, numarul actului de proprietate, primul proprietar etc.

Ce avantaje ar fi cu acest Eterra 3, in afara de faptul ca vezi daca te suprapui cu documentatii pe flux, sau cu cele cu alocare nr. cad., care nu apar pe geoportal.

Modificat de george75m (24-09-2016 01:30:28)

vilicad

după cum se aude între 19-21 octombrie se va opri serverul ANCPI. Dacă mai lucrări de predat cu cp grăbiți-vă

vilicad


Mit

La Timis a intrat in paine de luni.
Miercuri am bagat 6 lucrari, dar se pare ca nedumerirea este si printre avizatori...
Om trai s-om vedea.

mcozmoiu

In contul de instruire eterra3 nu merge chiar tot , dar pe contul de productie va pot spune ca se lucreaza la imbunatatirea lui, oricum mie in prahova imi merge bine eterra3 si pot spune ca am inregistrat toate tipurile de documentatii, datele juridice inca nu se pot consulta