detasare suprafata

Creat de moholea, Noi 24, 2008, 04:38 PM

« precedentul - următorul »

moholea

Salut,

Am de detasat o suprafata dintr-o parcela cu contur neregulat. Se poate face cumva cu topolt? Sau cum procedati cand conturul suprafetei este neregulat (nu am 2 segmente drepte consecutive) DIn optiunile programului (punct obligat......) nu merge nici una.

Multumesc

forest

Nu conteaza deloc forma parcelei. Atentie insa daca este un contur concav, atunci TOPO LT va face detasarea suprafetei respective pe ambele ramuri ale concavitatii. In ceea ce priveste comanda, functioneaza toate si chiar impecabil. Atentie la licenta deoarece atunci cind am folosit unele aplicatii crack mai apareau si erori.

moholea

Suprafata are forma de iatagan. Impartirea trebuie sa o fac de-a lungul, iar linia care va delimita cele doua parcele va avea tot o forma curba, de sabie  :)  (cam netopografici termenii astia)
Din optiunile topolt de detasare paralela, perpendiculara etc, nu vad cum as putea sa trag linia pentru ca din cate am vazut topolt trage numai linii drepte atunci cand detaseaza automat.
Ai putea sa-mi dai o idee de cum sa fac lucrul asta?

Multumesc

moholea

S-a rezolvat...am impartit iataganul in 3 si am parcelat separat fiecare segment :hi: