Modificare limită adm teritorială între 2 UAT-uri

Creat de masterat0r, Mai 17, 2016, 01:15 PM

« precedentul - următorul »

masterat0r

Știe cineva ce piese conține dosarul unei documentații de modificare limita UAT între două comune (HCL, eventuale procese verbale) ?
Mulțumesc

cristi19t

Si eu am o problema de acest gen. Am gasit cateva "intructiuni", dar nu sunt foarte convins ca functionreaza. Cred ca cel mai bine este o audienta cu seful serviciu cadastru.

Daca a facut vreun coleg modificar limita UAT avem rugamintea sa ne dea cateva detalii.

John Doe

Parca in Normele tehnice de aplicare a cadastrului general scrie ceva - ma refer la normele de prin 1970, nu la cele recente.

nicu1000

Este posibil sa depinda de OCPI.
In mod normal:
- un referat la ing. sef cum ca imobilul cu NC xxx, CF xxx este situat pe UAT xxx si nu pe UAT xxx
- documentele de la actualizare date imobil.

John Doe


nicu1000

Ai dreptate. Acum am vazut. Modificarea limitei intre doua comune se face de catre OCPI nu de autorizat.

John Doe

Metodologia de stabilire a noii limite e ceva mai complicata si implica si OCPI/ANCPI, insa trasarea ei in teren se face de persoana autorizata categoria D din cate imi aduc eu aminte.

bradu13

de ce nu cereti  la ocpi procedura pt actualizare/rectificare limite hotar UAT. in nu stiu ce judet stiu ca le-a trimis-o la pfa pe mail

John Doe

#8
Am gasit pe Google, primul link din lista:  http://www.vnocpi.ro/public/PO-7.5-61,%20ed.%202,%20rev.%200.pdf

Si nu e primul mester care intreaba ca sa gaseasca aici de-a gata, oare de ce n-am verificat asta prima data?

Modificat de John Doe (16-08-2016 21:43:56)

masterat0r

#9
Citat din: John DoeAm gasit pe Google, primul link din lista:  http://www.vnocpi.ro/public/PO-7.5-61,%20ed.%202,%20rev.%200.pdf

Si nu e primul mester care intreaba ca sa gaseasca aici de-a gata, oare de ce n-am verificat asta prima data?

Meștere, ai dat o "soluție" cam tardivă, după data postării tale, iar documentul la care faci referință a devenit disponibil mult după ce am lansat eu întrebarea. Chiar și rezultatul găsit aici http://ocpi-ms.ro/images/legislatie/limite.pdf , are fișierul datat 23.08.2016.
Multe din chestiunile discutate aici au un posibil răspuns pe web, dar aici pot fi mai bine structurate și astfel mai ușor de găsit.
Răspunsul l-am primit de la un inspector OCPI amabil.

"Nu tu mi-ai tencuit casa, mă?" ...meștere

John Doe

Lista de raspunsuri gasita cu Google e mult mai lunga, am dat doar un exemplu despre cum ar fi bine sa procedam inainte de a pune intrebari. Pot sa caut din nou si sa-ti indic punctual articole aparute inainte de intrebarea ta, dar nu vad ce rost ar avea.
Iar raspunsul poate a fost tardiv, dar intrebarea era activa aici pe forum la data respectiva. Daca nu mai voiai raspunsuri trebuia sa revii si sa spui asta.
Pe de alta parte, la cate postari ai la activ probabil inca nu stii cati useri si ce intrebari au pus aici ca sa-ti poti face o idee despre motivul pentru care am raspuns asa si nu altfel.
S-auzim de bine in rest.

goguletz

Discutia a fost reactivata, in urma postarii lui @cristi19t . Eu ma bucur, ca pana la urma s-a gasit o solutie la problema.

PS: @masterat0r daca ai gasit o rezolvare in alta parte, ar fi fost frumos sa postezi totusi solutia aici, chiar daca nimeni nu a venit cu un raspuns la momentul respectiv.