Receptie tehnica Plan topografic PUG

Creat de johnnymrs, Mar 31, 2016, 04:28 PM

« precedentul - următorul »

johnnymrs

Am o nota completare la receptie tehnica  plan topografic PUG  depus pe anul 2016 in care nu respect art 266 alin 4 din Ordinul General al ANCPI NR. 700/2014  care va avea urmatorul cuprins: "In cazul in care amplasamentele dintr-o lucrare sunt izolate, receptia se realizeaza prin fiecare amplasament in parte.Cererile se inregistreaza individual pentru fiecare amplasment, atasandu-se fisiere cpxml aferente. In  intelesul prezentului capitol amplasamentul este definit de conturul exterior al ridicarii topografice, se poate intinde pe unul sau mai multe UAT -URI. Amplasamentele izolate nu pot fi legate intre ele prin zone de tip band create artificial'
 Am facut conturul total intravilan legat prin polilinie de 1 mm cinci sate  izolate. Acum trebuie sa fac pe sat cate un cpxml separat, plan topografic pe satul respective(3 exemplare), inventor puncte de inflexiune, calcul de suprafata (3 exemplare), cerere separata pentru  fiecare sat in parte sau sa desenez si conturul drumurilor care fac legatura dintre sate respectand limitele cartilor funciare receptionate  o singura polilinie pe intreaga suprafata a intravilanului nou si vechi depasind suprafata din aviz de incepere a lucrarii? Pentru cei care au facut o astfel de lucrare cu amplasamente izolate.

John Doe

Probabil ca da, o sa-ti raspunda cei care au mai facut.
Se cere asa fiindca peste "canalele" artificiale prin care unesti tu mai multe amplasamente aflate la distanta nu se mai poate trece cu nimic, E-Terra da eroare.
S-a ales solutia asta fiindca e mai simplu sa ne oblige tot pe noi sa lucram numai asa cum poate intelege E-Terra, decât sa-si defineasca si geometriile de tip MULTIPOLYGON respectiv INNER POLYGON in cazul enclavelor in baza lor de date spatiale.

DorinMuresan

Am avut o documentatie pt PUG anul trecut si am procedat cum ai facut tu in prima faza si a trecut, desi au fost unele discutii la cadastru, la inceput, pt a face cpxml pt fiecare sat, pana la urma au avizat documentatia asa. Am avut si o diferenta de suprafata fata de cea din aviz si nu s-au legat de ea...cred ca depinde in mare masura si de inspector.

un topograf

Anul trecut O 700 nu cuprindea art 266 alin (4) ; acesta a intrat in vigoare la 01.01.2016 prin aplicarea O 1340/2015

vali_costea

#4
Citat din: johnnymrsAm o nota completare la receptie tehnica  plan topografic PUG  depus pe anul 2016 in care nu respect art 266 alin 4 din Ordinul General al ANCPI NR. 700/2014  care va avea urmatorul cuprins: "In cazul in care amplasamentele dintr-o lucrare sunt izolate, receptia se realizeaza prin fiecare amplasament in parte.Cererile se inregistreaza individual pentru fiecare amplasment, atasandu-se fisiere cpxml aferente. In  intelesul prezentului capitol amplasamentul este definit de conturul exterior al ridicarii topografice, se poate intinde pe unul sau mai multe UAT -URI. Amplasamentele izolate nu pot fi legate intre ele prin zone de tip band create artificial'
 Am facut conturul total intravilan legat prin polilinie de 1 mm cinci sate  izolate. Acum trebuie sa fac pe sat cate un cpxml separat, plan topografic pe satul respective(3 exemplare), inventor puncte de inflexiune, calcul de suprafata (3 exemplare), cerere separata pentru  fiecare sat in parte sau sa desenez si conturul drumurilor care fac legatura dintre sate respectand limitele cartilor funciare receptionate  o singura polilinie pe intreaga suprafata a intravilanului nou si vechi depasind suprafata din aviz de incepere a lucrarii? Pentru cei care au facut o astfel de lucrare cu amplasamente izolate.

Din cate se pare ,da , va trebui sa faci asa, pentru fiecare sat cate o documentatie si eu am de depus si asa am gandit.

mcozmoiu

trebuie sa realizezi cate o lucrare(3 planse, fis cp si cerere de recetie) pt ficare sat si pe lucrare vei figura partial si drumul care il leaga iar avizul il iei separat pt intav si separat pt extravilan
PS in ordinul 700 sunt clarificari foarte pune pt lucrari de PUG

mcozmoiu

Ma refer la completarile de la O 700 care au intrat in vigoare la 1.1.2016 prin ordinul 1340

mcozmoiu

am uitat. vei realiza si cate un memoriu pt fiecare sa in parte precum si calculul analitic, inventar puncte etc.