Prima inregistrare

Creat de Cloudeppelin, Feb 18, 2016, 06:31 PM

« precedentul - următorul »

Cloudeppelin

Buna ziua,

Am o mica nelamurire pentru o documentatie ce am depus-o la oficiul de cadastru.

Este vorba de un teren in cota intreaga dintr-un nr. topo cu constructii edificate inainte de 1990. Terenul are TP care este inscris in CF. Constructiile nu sunt inscrise in CF.

Conform noului regulament daca am cota intreaga dintr-un nr. topo trebuie sa solicit actualizare date, dar datorita faptului ca nr. topo este intr-un CF mare si stufos nu mi se converteste si  mi s-a spus sa fac prima inregistrare. Zis si facut.

Am facut prima inregistrare cod 211 - 120lei, am atasat copie CF, copie CI, certificat fiscal si pentru constructii am mai primit o adeverinta de la primarie.

Lucrarea trebuia sa fie gata azi, 18.02.2016, insa pe 17.02.2016 am primit nota de completare cu urmatoarele specificatii (nota de completare de la CF):
- sa aduc certificat nomenclatura stradala + tarif
- tarif pentru inscriere constructii.
 Am incercat azi sa modific cererea, adica sa mai adaug cele doua tarife bifand inca doua servici si imi da o eroare spunand: "Nu se pot modifica servicii, deoarece actorul cu rol de inspector a solutionat cererea."

Ce ar trebui sa fac? Exista undeva specificat ca la prima inregistrare trebuie platit ca sa inscrie constructiile, cu toate ca am primit adeverinta de la primarie?
Multumesc.

John Doe

Misto mesajul, parca e de la teatru... bravo IBM Romania.

O cerere odata introdusa, nu se mai poate modifica obiectul ei decat prin redepunere dupa respingere. Incearca sa creezi alta conexata cumva cu prima (aceeasi adresa a imobilului, de exemplu), numai pentru tariful de inscriere constructii.
In principiu, constructiile se inscriu pe un teren nu in aer, iar daca terenul n-are CF anterior ele unde au existat ca sa nu platesti taxa de inscriere? poate asa judeca E-Terra si nu merge altfel.
Nu stiu sa fie prevazut undeva negru pe alb cazul tau, dar poate a mai patit cineva la fel si stie mai multe.

Cloudeppelin

Avand in vedere cele scrise de mine, am reusit sa depun nota de completare. Dupa catva timp petrecut cu un angajat al oficiului, acesta imi spune ca sa intru sa modific la referat si sa nu mai adaug codul de constructii, ci doar cod 242 unde notam de fapt nomenclatura stradala si cunoascand valoarea din certificatul fiscal acolo am varsat si tariful pt. constructii. Momentan e inca in lucru astept verdictul final.

Daca primeam completarea de la inspector atunci puteam sa intru sa introduc si codul de constructii....

E foarte interesant cum e gandit sistemul acesta de "autotaxare", adica topograful se taxeaza pe sine cand greseste.

Si totusi pt. o PRIMA INREGISTRARE am platit 265 lei: prima inregistrare+tarif consructii+nomenclatura stradala.

Modificat de Cloudeppelin (21-02-2016 22:45:49)

djxhouse

daca iti iese cf-ul fara constructii, atunci ceri reexaminare in 15 zile.

DorinMuresan

Sincer te-au pacalit cu taxa de 265 roni PRIMA INREGISTRARE, trebuie sa fie 120 si sa poti face orice notare si inscrierea fara plata unui tarif separat...

Anton Pann

Sunt de aceeasi parere cu Dorin ... cu mentiuni. Lucrarea depusa de inscriere constructii trebuia taxata cu 120 lei, si trebuia avizată . Nu ai colicitat "inscriere adresa" in Cf deci nu trebuia sa mai platesti 60 de lei , asta se putea face ulterior , dar la cererea proprietarului , nu a OCPI . O cerere , odata completată, nu se mai poate completa cu alte operatiuni , desi cred ca in unele situatii am reusit acest lucru si apoi sa platesc taxa aferenta . Nu sunt foarte sigur dar cred ca am intampinat cel putin o asemenea situatie.

John Doe

Observ ca pana si noi, topografii putem avea pareri diferite pe aceeasi legislatie... :)

DorinMuresan

Exact, puteai sa faci inscrierea constructiei si sa nu se noteze si adresa, lucru ce se putea face ulterior cu plata unui tarif de 60Roni la cerea persoanei interesate. Ii drept ca regulamentul spune ca nu se poate completa cererea de inscriere cu noi capete, dar sincer au fost cazuri cand am reusit sa fac si lucrul asta...

oleleu

#8
fluxul de lucru e bun
trebuia sa platesti doar pentru notarea de adresa si inscrierea constructiilor.



590/812px 103.8KB

Anton Pann

#9
Citat din: John DoeObserv ca pana si noi, topografii putem avea pareri diferite pe aceeasi legislatie... :)
Si intre OCPI xxx  si OCPI YYY pot exista pareri diferite ,după cum observ din postarile pe forum. Iar aceste raspunsuri ale ANCPI , foarte utile de altfel, nu sunt tinute ascunse,dar  nu sunt publicate , desi pe unele scrie "spre stiinta  catre toate OCPI urile ".  Nu pot intelege de ce aceste adrese foarte utile de acest gen , nu sunt publicate si spre stiinta PFA urilor. Te trezesti doar la avizare , ca ti se pune in fată o asemenea adresa , si esti facut praf in fata ei . Asta creează situatii delicate intre PFA si avizatori, si dacă ar fi publice , ar putea fi evitate multe din situatiile de stres si pentru avizatoril si pentru PFA. Mai mult chiar, s-ar  evita si situatiile mai grave in care unii dintre PFA uri au facut iar avizatorii au avizat lucrari pe interpretari eronate ale regulamentului . Vreau sa subliniez ca ar fi o protectie pentru toti cei ce lucreaza in domeniu .
Ca sa inchei in ton ... optimist , acestea nu sunt publice din acelasi motiv pentru care nu sunt publice coordonatele din Ettera .

John Doe

Parerea mea este ca regulamentul existent in contextul existent poate fi interpretat lejer mod diferit, chiar la acelasi OCPI. Deci nu noi, toti, suntem dusi cu pluta.

Atopor

Ar trebui infiintat un topic nou ,,Adrese ANCPI" in care sa se puna toate adresele pe care reusiti sa le obtineti de la ANCPI sau de la OCPI-uri. Cel putin sa fim informati si sa avem argumente in cazul unor abuzuri constatate.

Atopor

Cei de la BCPI habar n-au de existenta acestei adrese si au fost asa surprinsi de existenta ei incat au spus ca trebuie sa fie ilegala, pentru ca nu respecta regulamentul. Sefa BCPI, dupa 6 ore, nu are nimic de spus, pentru ca cei de la OCPI nu si-au spus parerea!
DE AICI CE CONCLUZIE TRAGEM: ORI DIRECTORUL HABAR NU ARE CE SCRIE IN ADRESA, ORI CEI DE LA OCPI SUNT PROSTI IN INTERPRETAREA REGULAMENTULUI(DESI REGULAMENTUL NU TREBUIE INTERPRETAT)
Ar mai fi o concluzie, dar nu vreau sa jignesc conducerea OCPI, ca sunt femei, si pe femei sa nu le lovim nici macar cu o floare! Nu?

Cloudeppelin

Va multumesc pentru opinii, m-au ajutat mult. Maine, 26.02.2016 ar trebui sa fie gata lucrarea, dar sa vedem daca o face in termen.

Cloudeppelin

Azi, 10.03.2016, am ridicat lucrarea de la sediul OCPI. Fara interventii!