DISTANTE CONSTANTA STATIE TOPCON GPT 3005 n

Creat de DraghiciVictor, Feb 17, 2016, 06:08 PM

« precedentul - următorul »

DraghiciVictor

Buna ziua ma confrunt cu o problema a statiei si nu stiu sa ii dau de cap. Aparatul are constanta prismei 0, am verificat distanta prin masurarea directa cu ruleta. De ceva timp constant cu surprindere ca cu aceasta constanta masoara distanta cu 2 cm mai mult. Am modificat constanta prismei -20 mm am masurat/trasat ok cateva zile dupa care a revenit iar la constanta 0. Este de neconceput sa stau sa verific de fiecare data daca aparatul masoara corect distanta. M-am convins si singur cand am radiat doua borne cu constanta 0 a prismei. Am stationat in una din ele, m-am orientat pe ce-a de-a doua si apoi am masurat distanta care a fost ok. Dupa o saptamana cand am masurat din nou 2 cm diferenta la distanta. Cel mai adesea ma confrunt cu problema asta cand fac "resection" sau "free station".

bad wolf

#1
Citat din: DraghiciVictorBuna ziua ma confrunt cu o problema a statiei si nu stiu sa ii dau de cap. Aparatul are constanta prismei 0, am verificat distanta prin masurarea directa cu ruleta. De ceva timp constant cu surprindere ca cu aceasta constanta masoara distanta cu 2 cm mai mult. Am modificat constanta prismei -20 mm am masurat/trasat ok cateva zile dupa care a revenit iar la constanta 0. Este de neconceput sa stau sa verific de fiecare data daca aparatul masoara corect distanta. M-am convins si singur cand am radiat doua borne cu constanta 0 a prismei. Am stationat in una din ele, m-am orientat pe ce-a de-a doua si apoi am masurat distanta care a fost ok. Dupa o saptamana cand am masurat din nou 2 cm diferenta la distanta. Cel mai adesea ma confrunt cu problema asta cand fac "resection" sau "free station".

Constanta este de 0, sau  30 .Depinde cum montezi prisma in suport. Daca vrei sa ai constanta 0 , dezsurubezi prisma si o insurubezi pe partea care par in exteriorul suportului. Nu am alt mod de ati explica. Oricum pe suport , prismasul, trebuie sa fada ,tot timplul, scrisa constanta prismei atunci cnad priveste din spatele ei.
Sper sa gasesc cararea corecta !

DraghiciVictor

Exact in spatele prismei scrie "offset 0" si totusi distanta nu este masurata corect. Cineva mi-a spus ca trebuie "reglata" constanta aparatului dar nu stiu cum sa modific aceasta constanta. Statia revine cand vrea ea, adica astazi masoara distanta corect cu constanta 0, dar la un moment dat dupa mai multe masuratori  cu constanta 0 distanta e mai mare cu 2 cm, apoi dupa mai multe masuratori iar revine si masoara corect, apoi iar masuara cu 2 cm mai mult si tot asa.

Ionica34

ca sa reglezi constanta aparatului, trebuie sa o faci la un service autorizat.
Iti recomand sa iei legatura cu cei de la
T.P.I. Positioning Solutions S.R.L.
Braşov, Str. 13 Decembrie, nr. 96
500 164, România
Tel.:  +40 368 449 191
Fax: +40 368 429 115
 E-mail .ro