Program cad cu pret decent compatibil topo lt

Creat de Salcianum, Ian 06, 2016, 04:30 PM

« precedentul - următorul »

Salcianum

De ceva vreme caut o varianta de soft de tip cad care sa lucreze bine cu TopoLT si sa aiba un pret decent (<1000 euro). Foarte bine ar fi daca softul ar sti si raster georeferentiat, .sid cu sdw si ecw.
Daca stie cineva o solutie si o poate impartasi, va multumesc in avans. :hi:

John Doe

Problema s-a mai discutat pe forum, daca cauti ai sa gasesti pareri gata scrise, fara sa mai astepti sa raspunda cineva din nou la o problema dezbatuta mai demult.
      Am studiat mai demult si eu problema asta (instalat si testat programele), concluziile au fost urmatoarele:

1.    ZwCAD 2006i
  a.    interfata aproape identica AutoCAD;
  b.    se pot insera imagini TIFF, BMP, JPEG etc. ; nu se pot insera si nu recunoaste SID;
  c.    functioneaza LISP, dar numai cu extensia LSP;
  d.    nu merge TopoLT;

2.    A9CAD (gratuit)
  a.    interfata asemănătoare AutoCAD, dar se lucrează greu cu commandline; merge acceptabil numai din comenzile de pe ecran; lipsesc cam prea multe fata de AutoCAD;
  b.    nu stie: inserare imagini sau blocuri, LISP - deci nu merge TopoLT;
  c.    stie DXF;
  d.    s-ar putea lucra cu el, dar primitiv; este folosit pentru editare/vizualizare/plotare/ mici corectii în desene facute cu alt CAD;

3.    IntelliCAD Pro Plus
  a.    pare destul de complex, restarteaza calculatorul dupa instalare;
  b.    interfata exact de AutoCAD, meniu, comenzi la fel;
  c.    stie LISP dar  incarca numai LSP;
  d.    merge TopoLT;
  e.    insereaza mai multe tipuri de imagini (BMP, JPEG, TIFF, etc.) ; în varianta trial e putin mai dubios dar merge (trebuie scris numele imaginii); NU insereaza si nu recunoaste SID ;
  f.    la desene cu imagini mari nu se prea poate lucra;

4.    CADian 2010 Professional
  a.    teoretic, echivalent  AutoCAD 2000-2010 ; comenzi, meniu asemănătoare;
  b.    la desene mari se bâlbâie ca lumea,  daca are si imagini mari se blochează;
  c.    merge TopoLT;
  d.    stie LISP, dar numai extensia LSP; VLX  înca nu merge
  e.    insereaza imagini (TIFF, JPEG, BMP, WMF) cu georeferentiere, si are ceva prelucrari; SID nu stie si nu recunoaste;
  f.    are "Paste to original coordinates";

    Sper sa te ajute cu ceva, macar asa ca idee sa stii la ce sa te uiti; gasesti ultimele informatii de la toate programele online.

Salcianum

Multumesc pentru raspuns. Stiu ca s-a discutat, speram sa fi aparut o alternativa in ultima vreme. Am testat si eu cateva programe in varianta trial, foarte foarte bine a mers ZwCAD+ pro care s-a dovedit a fi o copie dupa Autocad si a fost retras de pe piata. Licentele activate pana in noiembrie 2015 raman valabile (Norocosi cei care le au).

cabina23

Eu folosesc Bricscad cu TopoLT. Sunt mulțumit.

herlitz