Interpolare cote pe arc de cerc

Creat de DraghiciVictor, Ian 05, 2016, 05:41 PM

« precedentul - următorul »

DraghiciVictor

In primul rand mentionez ca pot calcula cotele pe arc de cerc prin calcul matematic in functie de formula lungimii arcului de cerc, apoi in functie de lungime si de cotele tangentelor de intrare si iesire determin panta, dar pe mine ma intereseaza sa invat comenzi in autocad, topoLt prin care pot determina cote pe arc de cerc. Problema pe care o intampin este ca nu pot crea o polilinie 3D combinata (aliniament, arc de cerc, aliniament). Am incercat sa creez polilinie combinata 2D prin puncte cunoscute raportate cu topolt, apoi am folosit comanda din topoLT ("ridica la cota punctelor";), am selectat polilinia si la vertexuri apare cota, ceea ce este ok, dar in momentul in care am fixat un punct pe arcul de cerc imi apare o cota incorecta. Problema apare doar cand introduc si arc de cerc in ecuatie, pe polilinie 3D fara arc am reusit sa interpolez corect cota unui punct.

John Doe

Arcul de cerc simplu e un obiect 2D, pentru ce vrei tu sa faci ai nevoie de obiecte 3D si nu stiu vreunul sa se potriveasca la fix, dar poti incerca. "Ruled Mesh" , poate.

DraghiciVictor

Am reusit intr-un final sa creez o polilinie 3D cu arc si implicit cote pe arc, nu am parcurs eu corect anumiti pasi. Multumesc, o sa incerc si varianta de mai sus! Numai bine!