avizare raport expertiza dupa depunere

Creat de merlin, Dec 18, 2015, 02:05 PM

« precedentul - următorul »

merlin

mi-a fost solicitat de instanta, mai bine zis prin instanta de avocatul uneia din parti, intocmirea unui supliment la raportul de expertiza cu avizul OCPI.
pana aici toate bune, dar a solicitat si sa dispus de instanta si avizul OCPI pentru raportul de expetiza care a fost depus in urma cu cca 6 luni .
NCPC la art.336(3) spune ca "In cazurile anume prevazute de lege, depunerea raportului se va face numai dupa obtinerea avizelor tehnice necesare ce se elibereaza numai de organismele de specialitate competente".

Anton Pann

care e problema ?? va trebui sa-l avizezi la OCPI , solicitand diferenta de cheltuieli . Din cate stiu incheierea instantei este obligatorie .

Modificat de Anton Pann (18-12-2015 23:30:26)

merlin

totusi...,poate exista si un expert care lucreaza pe procedura.

Anton Pann

Asa cum vezzi, putini experti intra activ pe forum, desi sunt multe probleme ce pot fi discutate aici. La intrebarea pusa , ti-am raspuns cam lapidar , dar in esenta asta va trebui sa faci . Chiar daca nu s-a solicitat de la inceput avizarea expertizei la OCPI, daca prin incheiere se dispune avizarea iar judecatorul a acceptat si dispus prin incheiere, atunci va trebui sa o avizezi. In caz contrar este posibil sa primesti amenda (una sau mai multe) pentru ca refuzi sa avizezi. Si vei mai trage cu lucrarea pana cand se va hotara sa dispuna sa returnezi banii sau sa-i virezi in contul altui expert caruia i se va cere sa faca o noua expertiza avizata la OCPI ( asta dupa ce vei fi amendat de cava ori !) . Nu comentez ce este legal si ce nu este legal in tot ce am scris ,daca se procedeaza legal sau nu ,  insa asemenea situatii am intalnit in cursul acestui an . Si te mai poti astepta sa ti se solicite avizarea lucrarii, peste un an , la recurs sau la apel . (tot caz real !)
Referitor la procedura :expertiza se avizeaza la solicitarea instantei dispusa prin incheiere ! punct.

severcoman

#4
Citat din: merlinpana aici toate bune, dar a solicitat si sa dispus de instanta si avizul OCPI pentru raportul de expetiza care a fost depus in urma cu cca 6 luni .

eu as incerca asta:
"intrucat Ordinele 633/2006, 634/2006, 108/2010, 186/2009 prevazute in Regulamentul de avizare aprobat prin ordinul comun 1882/2014 au fost abrogate prin ordinul 700/2014, regulamentul de avizare a expertizelor aprobat prin ordinul 1882 a ramas fara continut in opinia mea...." , incearca-i un pic de minte pe avocati, sa vada si ei cum e! apoi revino si spune-ne ce-au zis, m-astept ca macar celalalt avocat si apoi judecatorul sa-ti dea dreptate, pai tocmai d-aia ai crezut ca nu ti-au cerut initial sa o avizezi, tocmai pentru ca ei stiau legea, conform careia se abrogasera ordinele ce vizau modul de intocmire in cazul avizarii, ori tu ai mers pe mana lor, nu stiai ca sunt asa nepregatiti, nu ?!...
- in O. 1882 se precizeaza ca avizarea se faca "la solicitarea instantei" (intr-o analiza sintactica a frazei, ai spune ca propozitia circumstantiala ar putea fi de mod, insa avocatii /ei au oricum alte orientari! - vor spune ca intr-o interpretare corecta ar fi circumstantiala de timp, adica "la solicitarea instantei" s-ar traduce "cand solicita instanta", cu alte cuvinte oricand vrea e, fiind suverana...
era sauit : pentru parerea liber exprimata nu te pot amenda, pot sa revina insistand sa o avizezezi, ori poate se astampara!
1.*(intre 31.08.2014 si 31.12.2015 expertizele nu puteau fi avizate...poate doar daca ancpi aplica in continuare ordinele alea abrogate, cum se obisnuieste pe lanoi, nu stie stanga ce face dreapta, ca doar is in opozitie!)
2.*(daca o vei depune dupa 01.01.2016 va trebui sa intocmesti o intreaga documentatie pentru cadastru, cuprinsa in continutul expertizei..., faci cum vrei, da' vezi ce alegi, sa nu zici ca nu ti-am zis!)

severcoman

#5
Citat din: Anton Pann...Referitor la procedura :expertiza se avizeaza la solicitarea instantei dispusa prin incheiere ! punct.

daca ai fi inspector, ai aviza la 24.12.2015 un PAD intocmit de mine, pe care am evidentiat tabelul cu coordonate, asa cum prevede abrogatul ordin 634, ori ai intocmi un referat prin care mi-ai cere sa le scot ?...

severcoman

#6
Citat din: Anton PannAsa cum vezzi, putini experti intra activ pe forum, ....

https://www.youtube.com/watch?v=BFraS5QRIqI

Anton Pann

merlin , ai acum si alte pareri , sau puncte de vedere, depinde de tine daca esti in stare sa pricepi.oricum tu trebuie sa faci PAD ul dupa regulamentul in vigoare la data depunerii spre avizare . 700 nu 634 !

Modificat de Anton Pann (23-12-2015 07:55:42)

severcoman

#8
Citat din: Anton Pannmerlin , ai acum si alte pareri , sau puncte de vedere, depinde de tine daca esti in stare sa pricepi.

asa e, si eu as pricepe doar in cazul in care ai raspunde la intrebarea pe care ti-am adresat-o...

Anton Pann

RASPUNS:la 24.12.2015 te-as trimite acasa sa citesti Ordinul 700! Dupa ce ti-as respinge lucrarea.

Modificat de Anton Pann (23-12-2015 07:58:37)

severcoman

#10
Citat din: Anton PannRASPUNS: .
durule !
(ca sa mai coloram nitel: presupunand ca as fi unul dintre expertii atestati de MJ in 1998 (poate alaturi de altii de pe forum) si neautorizat de ANCPI, as zice ca citirea O.700 ar fi doar facultativa, pentru documentare, incat raspunsul tau, din partea unui presupus/fals inspector descalifica total ocpi...)

bad wolf

Revin  ! Ar trebui sa ne respectam ca experti:
Nimeni nu poate solicita avizarea unei expertize daca nu s-a solicitat acest lucru o data cu numirea expertului.
Dupa depunerea expertizei nimeni nu mai poate cere asa ceva .
Grav este ca unii dintre noi accepta asa ceva . Nu inteleg de ce . Sunteti atat de bine platiti ?
Sper sa gasesc cararea corecta !

severcoman

#12
CitatRevin  ! Ar trebui sa ne respectam ca experti:
Nimeni nu poate solicita avizarea unei expertize daca nu s-a solicitat acest lucru o data cu numirea expertului.
Dupa depunerea expertizei nimeni nu mai poate cere asa ceva .
Grav este ca unii dintre noi accepta asa ceva . Nu inteleg de ce . Sunteti atat de bine platiti ?

badW,
asa ar trebui sa fie ..., probabil va fi, dupa modificarea regulamentului; pana atunci nu scrie daca acest lucru trebuie cerut de instanta "odata cu", iar pentru ca nu scrie CAND, atunci instanta interpreteaza corect ;
cum nu scrie nici ca "dupa depunere nimeni nu mai poate cere"; bineinteles ca si asta ne-am dori o noi..., ei nu !
probabil ca in curand expertizele *(avizarea) vor deveni obligatorii, fapt care nu e rau; ce este gresit este - cum dealtfel ne-a obisnuit cadastrul- MODUL in care se va face, interpretarea pe care o vor da, cu atat mai mult cu cat vor lasa neobservata problema onorariului;
iata :

593/833px 77.9KB

severcoman

#13
pag 1-2...25-26


590/827px 87.6KB

severcoman

#14
p 26;
atunci nu aveam regulamentul;. faceti voi propuneri, ca sa nu mai peirdem noi timpu' ca oricum nu le citim si nu vom tine cont....


590/833px 93KB