dezmembrare teren agricol

Creat de Flori Matei, Dec 07, 2015, 11:44 PM

« precedentul - următorul »

Flori Matei

Buna seara,
Doresc dezmembrarea unui teren agricol de 5 ha in 2 loturi de cate 2,5 ha deoarece doresc vanzarea unei parti.M am dus cu actele la o persoana fizica autorizata pentru inaintarea demersurilor de dezmembrare  in luna septembrie.De atunci a tot zis ca depune dosarul, ca l-a depus dar dureaza apoi sa zica, ca dosarul l-a pierdut soferul.As dori si eu o persoana de incredere din Alexandia, jud Teleorman care sa mi se ocupe de acte si as dori sa stiu cam cat dureaza o dezmembrare.

severcoman

#1
Citat din: Flori Matei...ca l-a depus dar dureaza apoi sa zica, ca dosarul l-a pierdut soferul...

asta da ghinion !
(1. dureaza nitel, in cazul in care nu aveti CF, poate fi o tarla cu probleme; 2. dupa ce "este depus, dosarul nu poate fi ulterior pierdut de sofer, pentru ca "soferul" nu mai ajunge la dosar...)

Flori Matei

Am CF .am fost luni iar sa scot un extras de carte funciara pentru a da dosarul la altcineva.Eu cred ca dosarul nici macar nu a ajuns la cadastru zimnicea.Doamna a refuzat sa mi dea un nr de inregistrare si astfel nu am putut verifica.Din cate am inteles de la altcineva daca dosarul a fost depus , cei de la cadastru Zimnicea nu o sa mi mai ofere extrasul de carte funciara..

severcoman

#3
Citat din: Flori Matei...Doamna a refuzat sa mi dea un nr de inregistrare si astfel nu am putut verifica.Din cate am inteles de la altcineva daca dosarul a fost depus , cei de la cadastru Zimnicea nu o sa mi mai ofere extrasul de carte funciara..

doamna a uitat de ce "sta" acolo, trebuia sa-i aminititi ca e in slujba dvs.; iertati-o, nu stia ce face! (daca v-ati legitimat nu cred ca era cazul sa mai depuneti cerere scrisa, pentru a va informa, eventual audienta sau la relatii cu publicul, da' parca poti sa stii?!); poate acel altcineva era "soferul" (sau lautarul ori brigadierul!) , veti primi extras in care se va mentiona ca exsita o cerere pe flux, in cazul in care a fost depusa...; dezmembrarea ar trebui sa dureze 3-5zile informatii+10dezmembrarea+ actul de dezmembrarea la notariat, inca vreo 10, daca nu vindeti in acelasi timp cu dezmembrarea!

Flori Matei

Mai am o nelamurire..persoana care a depus dosarul ar trebui sa si ridice actul de dezmembrare, nu soferul.ca daca putea oricine sa ridice l-as fi ridicat eu si nu mai era pierdut:)) si inca ceva , onorariul se da inainte sau dupa predarea dezmembrarii? Doamna nu mi-a dat nici chitanta, nu am crezut ca o sa se ajunga aici, ea s-a ocupat de cartea funciara a terenului prima data si a fost totul ok.as fi vrut sa-i fac sesizare dar nu am cu ce dovezi..