Alipire constructii

Creat de TopoLogiC, Noi 27, 2015, 05:28 PM

« precedentul - următorul »

TopoLogiC

Se da o constructie care a fost dezmembrata ,,artificial" in 3 corpuri de cladire. In ce conditii se pot alipi aceste trei corpuri ce sau cum se poate reveni la situatia initiala. Anularea numerelor cadastrale nu se poate efectua intrucat au intrat in circuitul civil.

Mit

Nu cred ca se mai poate pt. ca sunt cladiri de sine statatoare (datorita ingineriilor anterioare); daca erau apartamente, se sista apartamentarea si reveneai la C1.  :hi:

severcoman

#2
Citat din: TopoLogiCSe da o constructie care a fost dezmembrata ,,artificial" in 3 corpuri de cladire. In ce conditii se pot alipi aceste trei corpuri ce sau cum se poate reveni la situatia initiala. Anularea numerelor cadastrale nu se poate efectua intrucat au intrat in circuitul civil.

trebuie sa mearga..., cu declaratie notariala.

Anton Pann

Daca sunt in mod real 3 corpuri de cladire , atunci asa trebuie sa ramana . Daca este un singur corp,ce a fost dezmembrat artificial in 3 corpuri , atunci ar trebui sa se accepte o "actualizare" date imobil , crearea unui singur C1 in fisierul CP  , preluarea unui nou fisier CP , si in baza unei adeverinte de la primarie care sa confirme ca exista doar un singur corp. Nu poate fi vorba de "alipirea" corpurilor de cladire . Eu asociez lucrarea de alipire cu un act notarial, alipirea priveste doar teren sau apartamente si situatia descrisa nu cred ca se potriveste cu asa ceva .

Mit

Aici e vorba DACA E-Terra proceseaza situatia asta. Nici CP-ul nu te lasa sa bagi in ciorba 3 C-uri si sa scoti unul singur. N-am avut o astfel de situatie, doar mi-am dat cu parerea...

severcoman

#5
Citat din: TopoLogiCSe da o constructie care a fost dezmembrata ,,artificial" in 3 corpuri de cladire. In ce conditii se pot alipi aceste trei corpuri ce sau cum se poate reveni la situatia initiala. Anularea numerelor cadastrale nu se poate efectua intrucat au intrat in circuitul civil.

1. se-ntelege ca situatia a fost creata pe vremea cand nu se pomenea de condominiu in regulament, nu exista e-Terra, iar intabulara se facea de catre fiecare cum credea..., incat in prezent asa zisa "dezmembrare artificiala" ar trebui readusa la "situatia reala" (nu initiala, intrucat, fiind o singura cladire, situatia pare a fi aceeasi); cum situatia tabulara este diferita de situatia reala, atunci se va face actualizare, -nu alipire de constructii, cu acordul proprietarilor  *(astept admiterea unei astfel de lucrari, desi in realitate o cladire complex de servicii P+1, in doua CF/teren sunt intabulate trei constructii, ori exista o cladire pe un teren, ambele avand doi proprietari, dintre care unul doreste apartamentare..., sa vedem!);
2. ca tot veni vorba , spui "constructia a fost dezmembrata in trei corpuri de cladire" si s-ar intelege ca expresia este echivalenta cu "cladirea dezmembrata in trei corpuri de constructie",  cum e corect ?

Mit

@severcoman,
Iar ne iei cu intrebari? Raspunsuri n-ai ?

@Topologic
Sa-nteleg ca ai 3 CF-uri, fiecare cu teren si cu cate un C1 ?
Daca este asa, atunci "pica" ce-a zis @severcoman, pt. ca actualizarea priveste fiecare imobil in parte si nu toate 3 impreuna!

TopoLogiC

@severcoman: Mea culpa, ma mai tredeaza si pe mine logica din cand in cand!  :D

@Mit: Exact, există trei CF-uri, fiecare cu teren + constructie, conform unui inspector de la OCPI, pot alipi terenurile, si va rezulta un tren cu C1, C2, C3. Ideea e ca cele 3 corpuri nu sunt individualizate, nu au intrari separate, conform definitiei coprpului de constructie. Nu am gasit nici autorizatia de construire, intrucat este vorba despre o hala dintr-un fost combinat, iar la situatia actuala s-a ajuns in urma dezmembrărilor efectuate pe un CF   vechi.

Anton Pann

in aceasta situatie ar trebui
-- unificare imobile - va rezulta un singur top , cu c1-c2-c3 si proprietarii cu 1/1 pe fiecare constructie si pe cote parti din teren (rezultate din CF urile actuale) .
-- apoi alta lucrare de actualizare a topului nou, cu preluare CP nou cu C1 si proprietarii pe cote parti atat din teren cat si din constructie.

este doar o parere !!!

djxhouse

se poate solutiona pe hartie (fara E-Terra)
 :hi:
intreaba la ocpi-ul respectiv

severcoman

#10
Citat din: Mit@severcoman,
Iar ne iei cu intrebari? Raspunsuri n-ai ?

@Topologic
Sa-nteleg ca ai 3 CF-uri, fiecare cu teren si cu cate un C1 ?
Daca este asa, atunci "pica" ce-a zis @severcoman, pt. ca actualizarea priveste fiecare imobil in parte si nu toate 3 impreuna!

MIt, am descris un cazul : a. am repozitionat doua imobile; b. le-am dezmembrat pe fiecare in doua loturi/fiecare cu terenul de sub constructie si restu'; c. am alipit cele doua terenuri de sub constructii si am ramas cu trei constructii pe imobilul rezultat din alipire; d. am documentatie depusa pentru actualizare pe declaratiile celor doua SC, in sensul ca exista un condominiu, teren si C1, tip P+1E.

uite, am si raspunsuri : ce este constructia si ce este cladirea ? *(dupa cum cladirea se poate construi, la fel si constructia se poate cladi..., deci care este rezultatul celor doua actiuni ?)
*(in opinia mea modelul de PAD din prezentat in R. aprobat prin O.700 este gresit; corect ar fi ca PAD ul sa fie o ridicare topografica, exact ca la HG 834/91...)

John Doe

Problema este alta: cotetul de gaini de pe islaz ce este, cladire sau constructie? si mai ales ce-a fost primul, oul sau gaina? Am voie sa pun stalpi de curent langa cotet *(si cati, si cat de aproape?), ca se curenteaza gainile? si multe altele, am uitat sa pun suficiente paranteze si stelute...

severcoman

#12
Citat din: John DoeProblema este alta: cotetul de gaini de pe islaz ce este, cladire sau constructie? si mai ales ce-a fost primul, oul sau gaina? Am voie sa pun stalpi de curent langa cotet *(si cati, si cat de aproape?), ca se curenteaza gainile? si multe altele, am uitat sa pun suficiente paranteze si stelute...

constructie, daca nu are fundatie, pereti si invelitoare! *(!-asa mai afli cate ceva, da' nu chiar tot!); le cam scalzi, uite: drumul e constructie, da' nu e cladire!

Modificat de severcoman (02-12-2015 10:56:50)

John Doe

Daca n-ai aflat inca, vezi in Normele de introducere a cadastrului general (de exemplu, gasesti si in alte locuri) ce este cladirea si constructia, eventual si care e diferenta dintre destinatie si folosinta ca sa nu te mai intrebi singur din nou.

severcoman

#14
Citat din: John Doe..., eventual si care e diferenta dintre destinatie si folosinta ca sa nu te mai intrebi singur din nou.

vasazica drumul/autostrada cu fundatia ei nu e constructie, ci "destinatia terenului"..., buna treaba!