Intabulare suprafata partiala in plan parcelar cu nr cad atribuite

Creat de adrian_s, Noi 15, 2015, 02:17 PM

« precedentul - următorul »

adrian_s

Salut!

 Am un cadastru intr-o tarla in extravilan in care s-a receptionat planul parcelar prin 2009 si s-au atribuit nr cadastrale. Parcela initiala, in planul parcelar, are 10000mp, iar proprietarul a achizitionat doar 5000mp din cei 10000mp, avand sentinta civila ce tine loc de act de proprietate emisa in 2014. Eu vreau sa intabulez doar cei 5000mp din sentinta, iar in planul parcelar parcela respectiva are 10000mp.
   Care este procedura?

Multumesc.

Mit

Faci documentatie pe cei 5000mp conform sentintei (o atasezi si pe dansa); deci tu masori pe cei 5000 din 10000 cat are prima parcela; pe restul de 5000mp se va intabula alt proprietar.
Cred ca in sentinta este mentionat faptul ca 5000mp ai tai reprezinta parcela :1/1 si nu parcela :/1, ca altfel se complica treburile.  :hi:

adrian_s

Ok, la fel am gandit-o si eu. Am facut documentatie de prima inregistrare pe suprafata de 5000mp, am pozitionat parcela mea conform vecinilor din sentinta, am mentionat in memoriu tehnic ca exista nr cad vechi si ca pt diferenta de suprafata se va intocmi o alta documentatie, dar am primit referat.
   "Neconcordanta intre documentatie, planul parcelar al T189  si baza de date a OCPI Dolj, dpdv al elementelor de identificare ale imobilului studiat .. "
    :nono:

severcoman

Citat din: adrian_sOk, la fel am gandit-o si eu...

avem un nr cadastrlal (neintablat) acordat pe intreg, care se suprapune cu imobilul identificat prin documentatie; daca eram inspector, la fel as fi procedat....
(nu trebuia anulat ? cred ca exista o veriga lipsa  > raspunsu ancpi/...)

adrian_s

OK, pana la urma ma intereseaza procedura, in cazul in care v-ati mai lovit de asa ceva.
 Istoricul imobilului nu il stiu, dar din ce presupun, parcela a avut mai multi mostenitori, au iesit din invidiviziune, iar unul dintre ei a vandut actualului proprietar, cel care a solicitat doc cad.
  Inainte de a incerca intabularea am trecut si pe la OCPI si mi s-a spus ca nu mai trebuie anulate numerele cadastrale vechi, se anuleaza din oficiu de la 1 sept 2015. Nu prea mai are nicio importanta acum.
  Pentru anulare nr cad, din ce am gasit pe la alte OCPI
 http://www.ocpisv.ro/uploads/docs/Proceduri/Procedura%20anulare%20numar%20cadastral%20editie%20noua.pdf
 
   Cererea de anulare nr cad o poate face in acest caz persoana autorizata, pentru ca proprietarul nu cred ca este in masura, neexistand documentatie cadastrala receptionata pt imobilul in cauza pentru a face declaratie pe proprie raspundere si a aduce documentatia in original?

   Maine dimineata voi merge la OCPI pentru a vedea ce spune si inspectorul, dar cat de cat as vrea sa fiu pregatit pe tema asta.

  Multumesc.