Autorizare curs 6 luni vs autorizare 4 ani studii superioare

Creat de simplu06, Oct 07, 2015, 12:44 AM

« precedentul - următorul »

simplu06

As vrea sa disecam aici acest subiect pe care din unghiul meu o vad ca pe o problema .

Eu consider categoric neloial ce se intampla prin prisma ordinul 107.

Sa am eu gura prea mare pentru acest subiect, de nu-l vad dezbatut pe nicaieri ?

Ce spuneti ? :hi:

severcoman

Citat din: simplu06As vrea sa disecam aici acest subiect pe care din unghiul meu o vad ca pe o problema .
Eu consider categoric neloial ce se intampla prin prisma ordinul 107.
Sa am eu gura prea mare pentru acest subiect, de nu-l vad dezbatut pe nicaieri ?
Ce spuneti ? :hi:

depinde de care latura a baricadei esti : se vede diferit !
dar ai dreptate. au fost perioade cand unii cu cateva clase au fost trimisi la cursuri asa de superintensive (incat ai zice ca invatau intr-un an cat altii in 7), altii se calificau la locul de munca, fiecare cum/cat putea; acum, dupa 50 de ani este interesant punctul de vedere despre ,,meseria noastra" al celor doua categorii;
istoria pare ca se repeta : ordinul 107 este depasit si nu incurajeaza tinerii studenti *(cunosc cativa foarte pregatiti-plecati recent, dezamagiti de ceea ce li s-a oferit aici); ce vor spune peste ani despre ,,meseria noastra" ? dar cei autorizati dupa 6 luni ?
cineva se face ca nu vede, poate ar trebui un Ordin ?...

John Doe

@simplu06: n-ai cautat destul, dezbateri exista mai multe. Si de obicei, inainte de a-ti da cu parerea ai incercat sa te uiti putin la tine si sa intelegi?
Pe de alta parte, istoric vorbind niciodata nimic nu e corect pentru toata lumea. Daca si cu asta esti de acord, hai sa vedem ce ti se pare neloial la ordinul asta.

PS: nu tin cu ursul...

simplu06

In mod clar descurajeaza tinerii studenti. Sincer, daca as fi sa pot relua, in mod sigur as face aceste cursuri acasa la mine. Cine naiba ar alege sa fie o "povara" financiara 4-5 ani, cand poti face cam aceasi chestie in 6 luni eventual sa lucrezi in paralel . Dintr-un calcul simplu scutesti cateva sute milioane lei vechi si nu mai zic de timpul scutit. Timpul fiind aliat important in meseria noastra, in timp cunosti oameni, inveti lucruri, deschizi usi...

2 insi si-au depus cv-urile la mine luna septembrie cu aceste cursuri finalizate in aceasta primavara. Ca si experienta anterioara unul stie cu renovatul apartamentelor si altul prin domeniul brokerajului.
Ambii cu acelasi scop : sa obtina vechimea doar pe hartie si sa se autorizeze.

Cand i-am intrabat cum de s-au orientat spre domeniul asta ambii acelasi raspus : "Sa fie acolo"!!


Atunci .... da-o-n .... de meserie !!
Oricum, sunt constient , sa schimb ceva singur nu o sa reusesc dar o sa incerc !
Pana una alta la urmatoarul curs o sa -mi autorizez si eu sa fie acolo, frati, sotie, prieteni ...sa fie acolo ca nu se stie, poate deranjez pe cineva si-mi iau cartonas rosu. Sa am alternative...


 :hi:

John Doe

Stai linistit, nu deranjezi pe nimeni cu discutia asta.
Inteleg ce vrei dar mi-e greu sa explic ce discutii au un obiect pertinent sau nu, pe care le taxez sau nu si de ce. Sunt prea multe aspecte, ideea este ca incurajam lucrurile din care avem ceva de învatat, lucruri axate pe domeniul nostru de activitate.

Nu intentionez sa continui aceasta discutie, exista deja mai multe dezbateri gata scrise, cauta-le si vei gasi cam aceleasi afirmatii.
Tinerii absolventi nu au nivelul de pregatire necesar pentru intrarea oficiala in meseria asta, la fel si in multe alte domenii si nu vad de ce deranjeaza stagiatura. Pe de alta parte, ordinul 107 stabileste doar conditiile in care se da un examen care se promoveaza sau nu; nu se da diferentiat ca la ajutoarele sociale, nu te învata ce trebuia sa inveti deja la scoala iar conditiile sunt destul de potrivite contextului.
Sa nu uitam ca in democratie, toata lumea capata ceea ce merita majoritatea, si fie ca ne place sau nu, cam asta merita majoritatea.
Prin urmare, nu cred ca Ordinul 107 discrimineaza tinerii mai mult decat trebuie. Toata lumea e putin discriminata ca asa e in democratie, regulamentul putea fi mai bun din punctul meu de vedere.

severcoman

Citat din: John Doe...Tinerii absolventi nu au nivelul de pregatire necesar pentru intrarea oficiala in meseria asta, la fel si in multe alte domenii si nu vad de ce deranjeaza stagiatura.....

depinde la care absolventi te referi; as spune ca multi tineri absolventi sunt foarte pregatiti comparativ cu cei dinainte de '89, care s-ar acomoda mai greu cu evolutia tehnicii...; simplu06 are dreptate atunci cand vede diferenta intre cei cu 6 luni si restul!

simplu06

Asadar, sa inteleg ca sunt cam singurul repulsiv fata de aceasta "portita" din ordinul 107 ?
Cel putin de pe acest forum , caci am mai intrebat colegi de prin alte judete care nici nu au auzit de asa ceva !

Ar fi o idee daca as putea implementa aici un sistem de vot cu doua butoane : pro/contra  !

severcoman

Citat din: simplu06..."portita" din ordinul 107 ? ...

ai dreptate : in ziua de azi Cercul de topografie = facultate... sau invers ?!...

simplu06


crs

Citat din: simplu06Vreau sa sa fac sondaj, ma sprijina adminul?


ca sa vezi citi au studii superioare si citi nu de pe forum, nu?

John Doe

Cursurile de scurta durata sunt destinate celor care au experienta dar nu si o hârtie care sa ateste asta pentru a accede in pozitii corespunzatoare pregatirii lor. Atâta timp cât procedura asta se foloseste conform scopului ei, totul e ok. Daca se deformeaza din considerente comerciale, rezultatul devine toxic si cam asa sta treaba in majoritatea cazurilor acum.

@simplu06: nu te sprijin in sondaje pe acest subiect, nu vad relevanta.

simplu06

E de actualitate subiectul. Inscrieri in desfasurare in Bacau. 6 luni = tehnician cadastru= autorizat in 2 ani. :rotfl:

Mit